Bakıda Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının I iclası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, qida sənayesi, tekstil, tikinti, logistika, nəqliyyat və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 60-dək sahibkar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizdə yaradılan əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verib, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında yaradılmış İşgüzar Şuranın ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının genişləndirilməsi və biznes dairələri arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri Ayan Yerenov Azərbaycanla iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə marağın böyük olduğunu və bunun üçün böyük potensialın mövcudluğunu vurğulayıb, hər iki ölkənin sahibkarlarını fəal əməkdaşlığa çağırıb.
İşgüzar Şuranın iclasındakı çıxışında KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkələrimiz arasında işgüzar əlaqələrin möhkəmlənməsində sahibkarların rolunu qeyd edib, İşgüzar Şuranın Azərbaycan və Qazaxıstan iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsində, birgə layihələrin reallaşdırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Orxan Məmmədov həmçinin, KOBİA tərəfindən sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər barədə məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstanın dövlət qurumları və özəl şirkətləri arasında bir sıra sənədlər imzalanıb. Belə ki, iclas zamanı Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının yaradılması haqqında Memorandum, AZPROMO və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatası arasında Anlaşma və Əməkdaşlıq Memorandumu, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası ilə Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatası arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, KOBİA və Qazaxıstanın “QazTrade” Ticarət Siyasətinin İnkişafı Mərkəzi” Səhmdar Cəmiyyəti arasında Anlaşma Memorandumu, “QazTrade” SC, “Tayqa Trade” və “Maslo-Del” arasında dəyəri 2 mln. ABŞ dolları olan, “QazTrade” SC, “Cool Infinity” və “Foodcity Alliance” MMC arasında dəyəri 9 mln. ABŞ dolları olan Anlaşma və Əməkdaşlıq memorandumları, eləcə də Qazaxıstanın “KTZ Express Hong Kong” və Azərbaycanın “ADY Container" şirkətləri arasında Tərəfdaşlıq Sazişi, həmçinin Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının I iclasının protokolu imzalanıb.

В Баку состоялось I заседание Казахстанско-Азербайджанского Делового cовета
При совместной организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики - AZPROMO и Внешнеторговой палаты Казахстана в Баку состоялось I заседание Казахстанско-Азербайджанского Делового cовета. Помимо государственных чиновников из обеих стран, в мероприятии приняли участие около 60 предпринимателей, работающих в сферах пищевой и текстильной промышленности, строительства, логистики, транспорта и т.д.
Выступив на мероприятии, глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал о созданной в нашей стране благоприятной деловой и инвестиционной среде и отметил, что созданный между Азербайджаном и Казахстаном Деловой совет будет способствовать расширению торгово-экономического партнерства между нашими странами, продвигая развитие отношений между нашими деловыми кругами.
Подчеркнув большую заинтересованность в расширении сотрудничества с Азербайджаном в различных сферах экономики, председатель Правления Внешнеторговой палаты Казахстана Аян Еренов отметил наличие большого потенциала в этой области и призвал предпринимателей обеих стран к активному сотрудничеству.
В своем выступлении в ходе заседания Делового совета председатель Правления KOBIA Орхан Мамедов отметил роль предпринимателей в укреплении деловых отношений между нашими странами, подчеркнув важность Делового совета в расширении прямых связей между Азербайджаном и Казахстаном и реализации совместных проектов. Орхан Мамедов также предоставил информацию о поддержке и услугах, оказываемых KOBIA предпринимателям.
В рамках мероприятия между государственными учреждениями и частными компаниями Азербайджана и Казахстана состоялось подписание ряда документов. Так, в ходе встречи были подписаны Меморандум о создании Казахстанско-Азербайджанского Делового совета, Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между AZPROMO и Внешнеторговой палатой Казахстана, Соглашение о сотрудничестве между Конфедерацией предпринимателей Азербайджана и Внешнеторговой палатой Казахстана, Меморандум о взаимопонимании между KOBIA и казахстанским АО «Центр развития торговой политики QazTrade», МоВ между АО «QazTrade», «Taiga Trade» и «Масло-Дел» на сумму 2 млн. долларов США, Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между АО «QazTrade», «Cool Infinity» и ООО «Foodcity Alliance» на сумму 9 млн. долларов США, а также Соглашение о партнерстве между казахстанской компанией «KTZ Express Hong Kong» и азербайджанской компанией «ADY Container», и протокол 1-го заседания Казахстанско-Азербайджанского Делового совета.