Aksizli məhsullar ixrac edən sahibkarlarla görüş keçirilib
Məlumat verildiyi kimi, “Yaraq-Qazmalar” beynəlxalq avtomobil gömrük sərhəd buraxılış məntəqəsində aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün məntəqə müəyyən edilib. Bu barədə sahibkarların məlumatlandırılması məqsədilə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da sahibkarlarla görüş keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev əvvəllər “Yaraq-Qazmalar” beynəlxalq avtomobil gömrük sərhəd buraxılış məntəqəsində aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün xüsusi gömrük postunun olmamasının Rusiyaya bu kateqoriyadan olan məhsulların, əsasən də alkoqollu içkilər və tütün məmulatlarının ixracının genişləndirilməsində çətinliklərin yarandığını, bu məsələnin hər iki ölkənin aidiyyəti qurumları arasında keçirilən görüşlərdə mütəmadi müzakirə olunduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, oktyabrın 7-dən  etibarən “Yaraq-Qazmalar” beynəlxalq avtomobil gömrük sərhəd buraxılış məntəqəsində aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün məntəqə fəaliyyət göstərir və bu, sahibkarlara istehsal etdikləri məhsullarının ixracının genişləndirilməsinə əlavə imkanlar yaradacaq.
Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının sədri Elçin Mədətov Rusiyaya ixrac zamanı aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün məntəqənin açılmasının Rusiyaya şərab ixracı sahəsində mövcud olan çətinliyi aradan qaldırdığını vurğulayıb, ixracatçılar üçün yaradılan şəraitə görə sahibkarlar adından minnətdarlığını ifadə edib.

Состоялась встреча с экспортерами подакцизных продукций
В Международном автомобильном таможенном пункте пропуска "Яраг-Казмаляр" создан пункт оформления подакцизных товаров. В Агентстве поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO состоялась встреча с предпринимателями с целью информирования предпринимателей о данном новшестве.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил, что ранее отсутствие специального таможенного поста для оформления акцизных товаров в Международном автомобильном таможенном пункте пропуска “Яраг-Казмаляр” создавал трудности в расширении экспорта в Россию продукции данной категории, в основном включающей в себя алкогольные напитки и табачные изделия. Он отметил, что данный вопрос регулярно обсуждался на встречах, проводимых между соответствующими организациями двух стран. Кроме того, было отмечено, что с 7 октября в Международном автомобильном таможенном пункте пропуска “Яраг-Казмаляр” работает пункт оформления акцизных товаров, что создаст дополнительные возможности для расширения экспорта продукции.
Председатель Ассоциации производителей и экспортеров вина Азербайджана Эльчин Мадатов подчеркнул, что открытие пункта по оформлению экспортируемых в Россию подакцизных товаров устранило существующие трудности в сфере экспорта вина в Россию, и выразил благодарность от имени предпринимателей за условия, созданные для экспортеров.