Azərbaycan-İsrail biznes forumunda İsraillə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş imkanlar diqqətə çatdırılıb, israilli sahibkarların ölkəmizdə biznes təşəbbüslərinin yüksək qiymətləndirildiyi və dəstəkləndiyi bildirilib.
Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan-İsrail biznes forumunda enerji, maliyyə, logistika, su təsərrüfatı, kimya sənayesi, kənd təsərrüfatı və digər sahələri təmsil edən şirkətlər iştirak edib.
Azərbaycan və İsrail arasında Birgə Komissiyanın həmsədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov biznes forumun, həmçinin iş adamları arasında keçirilən müxtəlif görüş və tədbirlərin aktual məsələlərin müzakirə edilməsi, prioritet əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və işgüzar dairələr arasında yeni əlaqələrin qurulması baxımından önəmini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında möhkəm ikitərəfli dostluq münasibətləri, yüksək səviyyəli siyasi əlaqələr iqtisadi əməkdaşlığın dinamik inkişafına əlverişli şərait yaradır.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiya, həmçinin İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatası ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının inkişafı baxımından əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda müxtəlif sahələr üzrə çoxsaylı İsrail şirkətləri fəaliyyət göstərir, bir sıra önəmli layihələr həyata keçirilir. İsraillə enerji, ticarət, sənaye, kənd təsərrüfatı, innovasiyalar, infrastruktur, əczaçılıq, turizm və digər sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş imkanlar olduğu diqqətə çatdırılıb, israilli sahibkarların ölkəmizdə biznes təşəbbüslərinin yüksək qiymətləndirildiyi və dəstəkləndiyi bildirilib.
Birgə Komissiyanın həmsədri, İsrailin xarici işlər naziri Eli Kohen ölkələrimizin müxtəlif sahələrdə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini, Azərbaycanda həyata keçirilən layihələr, ölkəmizin unikal coğrafi mövqeyi və iqtisadi sabitliyin İsrail şirkətləri üçün əhəmiyyətli əməkdaşlıq və investisiya mühiti yaratdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha yüksək səviyyəyə çatmasına əlavə imkanlar yaradır.
Tədbirdə Azərbaycan və İsrailin investisiya layihələri barədə təqdimatlar nümayiş etdirilib, B2B və B2G formatda görüşlər keçirilib.

На азербайджано-израильском бизнес-форуме были отмечены широкие возможности для развития сотрудничества с Израилем в различных сферах и отмечено, что бизнес-инициативы израильских предпринимателей в нашей стране высоко ценятся и поддерживаются.
В азербайджано-израильском бизнес-форуме, организованном Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO в Баку, приняли участие компании, представляющие энергетику, финансы, логистику, водное хозяйство, химическую промышленность, сельское хозяйство и другие сферы.
Сопредседатель Совместной азербайджано-израильской комиссии, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул важность проведения между деловыми людьми бизнес-форумов, различных встреч и мероприятий для обсуждения текущих вопросов, определения приоритетных направлений сотрудничества и установления новых отношений между деловыми кругами. Было отмечено, что крепкие двусторонние дружеские отношения, а также политические отношения высокого уровня между нашими странами создают благоприятные условия для динамичного развития экономического сотрудничества.
Совместная комиссия между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Государства Израиль, а также Израильско-Азербайджанская торгово-промышленная палата имеют важное значение с точки зрения развития торгово-экономического партнерства между нашими странами. В Азербайджане в различных сферах работают многочисленные израильские компании и реализуется ряд важных проектов. Было отмечено, что существуют широкие возможности для развития сотрудничества с Израилем в области энергетики, торговли, промышленности, сельского хозяйства, инноваций, инфраструктуры, фармацевтики, туризма и других сферах, а также была подчеркнута высокая оценка и поддержка бизнес-инициатив израильских предпринимателей в нашей стране.
Сопредседатель Совместной комиссии министр иностранных дел Израиля Эли Коэн подчеркнул, что наши страны эффективно сотрудничают в различных сферах. Реализуемые в Азербайджане проекты, уникальное географическое положение и экономическая стабильность нашей страны обеспечивают израильские компании важной средой для сотрудничества и инвестиций. Было отмечено, что открытие посольства Азербайджана в Израиле создает дополнительные возможности для выхода отношений между нашими странами на более высокий уровень.
На мероприятии были сделаны презентации инвестиционных проектов Азербайджана и Израиля, а также проведены встречи в форматах B2B и B2G.