Görüşdə ilkin mərhələdə olan əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Mərakeş İnvestisiya və İxracın İnkişafı Agentliyinin (AMDIE) birgə təşkilatçılığı ilə Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində keçirilən Mərakeş-Azərbaycan biznes forumu çərçivəsində AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Mərakeş Müəssisələrinin Ümumi Konfederasiyasının (CGEM) vitse-prezidenti Mehdi Tazi ilə görüşüb.
Görüşdə Yusif Abdullayev Agentliyin nümayəndələrinin cari ilin fevral ayında Mərakeşə təşkil olunan səfərini və keçirilən biznes forumu qeyd edərək, ilkin mərhələdə olan əlaqələrin artan xətlə inkişaf etməsi üçün perspektivlərin geniş olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın qeyri-neft ixracının təşviqi istiqamətində AZPROMO tərəfindən intensiv və kompleks tədbirlər görülür.
Mehdi Tazi 100 min şirkətdən çox üzvü və 37 federasiyadan ibarət olan CGEM-in strukturu haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, qurumun dəstəyi ilə inkişaf etdirilən avtomobil sənayesi və tekstil sektorlarına maraq böyükdür və bu sektorlar potensial investisiyaların yatırılması üçün əsas sahələrdən sayılırlar. Bununla yanaşı, Mərakeşin azad iqtisadi zonaları haqqında da məlumat diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə hər iki ölkənin ticarət dövriyyəsinin dinamikası və xarici ticarətdə müşahidə olunan tendensiyalar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The meeting participants discussed the expansion of cooperation relations, which are at the initial stage of development.
Within the framework of the Moroccan-Azerbaijani Business Forum held in Rabat, Kingdom of Morocco, and jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Moroccan Agency for Investment and Export Development (AMDIE), Yusif Abdullayev, head of AZPROMO, met with Mehdi Tazi, Vice President of the General Confederation of Moroccan Enterprises (CGEM).
During the meeting, Yusif Abdullayev noted the visit of the Agency's representatives to Morocco in February of this year and the business forum held, emphasizing the broad prospects for rapid development of relations at the initial stage. It was noted that AZPROMO undertakes intensive and comprehensive measures to promote non-oil exports in Azerbaijan.
Mehdi Tazi provided detailed information about the structure of CGEM, which includes more than 100 thousand member companies and 37 federations. It was noted that there is great interest in automobile manufacturing and textile sectors being developed with the support of the organization and that potential investments are envisaged for these key sectors. In addition, information was provided on Morocco's free economic zones. During the meeting, the parties exchanged views on the dynamics of trade turnover of both countries and the trends observed in foreign trade.