AZPROMO WAIPA-nın Mərkəzi Asiya üzrə bölgə direktoru seçilib
AZPROMO Yeni Dehlidə keçirilən WAIPA-nın İdarəetmə Komitəsinin seçkilərində təmsil olunub, Agentlik növbəti dəfə Assosiasiyanın Mərkəzi Asiya üzrə bölgə direktoru seçilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun iştirak etdiyi Hindistanın paytaxtı Yeni Dehli şəhərində keçirilən 27-ci Ümumdünya İnvestisiya Konfransı (WIC) çərçivəsində İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyasının (WAIPA) Baş Assambleyasının iclası baş tutub. İclas çərçivəsində 2023-2025-ci illər üzrə WAIPA-nın İdarəetmə Komitəsinin rəhbər vəzifələri, assosiasiyanın gələcək statusu, prioritetləri və fəaliyyəti ilə bağlı səsvermə keçirilib.
Seçkilərdə iştirak edən AZPROMO artıq üçüncü dəfə ardıcıl olaraq WAIPA-nın Mərkəzi Asiyada bölgə direktoru statusu üzrə qalibi olub. Digər nəticələr əsasında “Invest India” WAIPA-nın prezidenti, “Switzerland Global Enterprise” və Küveytin Birbaşa İnvestisiyaların Təşviqi Təşkilatı isə Assosiasiyanın vitse-prezidentləri seçiliblər.
AZPROMO-nun İdarəetmə Komitəsinə yenidən daxil olması Agentliyə WAIPA-nın strateji qərarlarının qəbulunda iştirak etməyə, o cümlədən investisiyaların cəlb edilməsi sahəsində ən qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin əldə edilməsi və mübadiləsi, eləcə də bu istiqamətdə birgə seminarların və təlimlərin keçirilməsi üzrə planları müəyyən etməyə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, AZPROMO-nun 2010-cu ildən üzv olduğu WAIPA-nın 100-dən çox ölkədən olan 140-dan çox üzv agentlikləri var. Assosiasiyanın başlıca məqsədləri investisiyaların təşviqi üzrə agentliklər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, investisiyaların cəlb edilməsi sahəsində informasiya mübadiləsi və üzv təşkilatlara investisiyalara kömək üzrə strategiyanın formalaşmasında yardımın göstərilməsidir.

AZPROMO избрано региональным директором WAIPA по Центральной Азии
AZPROMO было представлено на выборах Управляющего комитета WAIPA в Нью-Дели. Агентство в очередной раз избрано региональным директором Ассоциации Центральной Азии.
Генеральная ассамблея Всемирной ассоциации агентств по продвижению инвестиций (WAIPA) состоялась в рамках 27-й Всемирной инвестиционной конференции (WIC), которая прошла в столице Индии Нью-Дели при участии Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO. В рамках заседания состоялось голосование в связи с функциями руководства Управляющего комитета WAIPA в 2023-2025 годах, будущим статусом, приоритетами и деятельностью ассоциации.
Участвуя в выборах, AZPROMO в третий раз подряд получило статус регионального директора WAIPA в Центральной Азии. По другим результатам «Invest India» была избрана президентом WAIPA, а «Switzerland Global Enterprise» и Кувейтская организация по содействию прямым инвестициям были избраны вице-президентами ассоциации.
Возвращение AZPROMO в состав Управляющего комитета позволит агентству участвовать в принятии стратегических решений WAIPA, включая приобретение и обмен лучшим международным опытом в сфере привлечения инвестиций, а также определение планов проведения совместных семинаров и тренингов в этой сфере.
Следует отметить, что WAIPA, членом которой AZPROMO является с 2010 года, включает в себя более 140 агентств-членов из более чем 100 стран мира. Основными целями ассоциации являются расширение сотрудничества между агентствами по привлечению инвестиций, обмен информацией в сфере привлечения инвестиций и оказание помощи организациям-членам в формировании стратегий инвестиционной помощи.