Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib
Forumda ölkələr arasında ticarət və investisiya tərəfdaşlığının inkişafı imkanlarına dair müzakirələr aparılıb, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Xorvatiya İqtisadiyyat Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, qida sənayesi, tikinti, ticarət, energetika sahələrində fəaliyyət göstərən 40-dan çox şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Azərbaycan ilə Xorvatiya arasında əlaqələrin dövlət başçılarının dostluq münasibətləri sayəsində daha da inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu münasibətlərin iqtisadi müstəvidə də əks olunması üçün sahibkarlar arasında əlaqələrin qurulması və bu istiqamətdə işlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyini ifadə edib. Nazir müavini forumun qarşılıqlı investisiyaların təşviqi sahəsində irəliləyişin əldə olunmasına müsbət təsir göstərəcəyini bildirib.
Xorvatiyanın Azərbaycandakı səfiri Branko Zebiç və Azərbaycanın Xorvatiyadakı səfiri Anar İmanov ticarət və investisiyalar, o cümlədən nəqliyyat və alternativ enerji sahələrində iki ölkə arasında istifadə edilməmiş potensialın mövcudluğunu qeyd ediblər. Bildirilib ki, keçiriləcək Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclası iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə böyük töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Xorvatiya İqtisadiyyat Palatasının Biznesin Beynəlmiləlləşməsi Mərkəzinin direktoru Silva Stipiç Kobal ölkələrin biznes və investisiya potensialı, eləcə də mümkün perspektivli əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında danışıb, fikir mübadiləsi aparıblar.

На форуме стороны обсудили возможности развития торгово-инвестиционного партнерства между странами, а также состоялись двусторонние встречи предпринимателей.
В мероприятии приняли участие представители более 40 компаний, работающих в сфере пищевой промышленности, строительства, торговли и энергетики.
Выступая на мероприятии, заместитель министра культуры Фарид Джафаров подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Хорватией продолжают развиваться благодаря дружеским отношениям глав государств. Он также отметил важность налаживания связей между предпринимателями и интенсификации работы в этом направлении с целью отражения этих связей на экономическом уровне. Заместитель министра заявил, что форум окажет положительное влияние на прогресс в продвижении взаимных инвестиций.
Посол Хорватии в Азербайджане Бранко Зебич и посол Азербайджана в Хорватии Анар Иманов отметили наличие неиспользованного потенциала между двумя странами в сферах торговли и инвестиций, а также транспорта и альтернативной энергетики. Было отмечено, что предстоящее 3-е заседание Межправительственной комиссии внесет большой вклад в укрепление экономического сотрудничества.
Отметим, что, выступая на мероприятии, исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) Орхан Мамедов и директор Центра интернационализации бизнеса Хорватской экономической палаты Сильва Стипич крассказали о деловом и инвестиционном потенциале стран, а также возможных перспективных направлениях сотрудничества, и обменялись идеями.