Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib
Forumda ölkələr arasında ticarət və investisiya tərəfdaşlığının inkişafı imkanlarına dair müzakirələr aparılıb, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Xorvatiya İqtisadiyyat Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, qida sənayesi, tikinti, ticarət, energetika sahələrində fəaliyyət göstərən 40-dan çox şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Azərbaycan ilə Xorvatiya arasında əlaqələrin dövlət başçılarının dostluq münasibətləri sayəsində daha da inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu münasibətlərin iqtisadi müstəvidə də əks olunması üçün sahibkarlar arasında əlaqələrin qurulması və bu istiqamətdə işlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyini ifadə edib. Nazir müavini forumun qarşılıqlı investisiyaların təşviqi sahəsində irəliləyişin əldə olunmasına müsbət təsir göstərəcəyini bildirib.
Xorvatiyanın Azərbaycandakı səfiri Branko Zebiç və Azərbaycanın Xorvatiyadakı səfiri Anar İmanov ticarət və investisiyalar, o cümlədən nəqliyyat və alternativ enerji sahələrində iki ölkə arasında istifadə edilməmiş potensialın mövcudluğunu qeyd ediblər. Bildirilib ki, keçiriləcək Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclası iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə böyük töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Xorvatiya İqtisadiyyat Palatasının Biznesin Beynəlmiləlləşməsi Mərkəzinin direktoru Silva Stipiç Kobal ölkələrin biznes və investisiya potensialı, eləcə də mümkün perspektivli əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında danışıb, fikir mübadiləsi aparıblar.

The forum discussed opportunities for developing trade and investment partnerships between the countries and hosted bilateral meetings of business people.
The event was attended by representatives of more than 40 companies operating in the fields of food industry, construction, trade, and energy.
Speaking at the event, Deputy Culture Minister Farid Jafarov emphasized that relations between Azerbaijan and Croatia continue to develop due to friendly relations between the heads of state. He also emphasized the importance of establishing ties between entrepreneurs and intensifying work in this direction to reflect the relations at the economic level. The Deputy Minister said that the forum will have a positive impact on the promotion of promoting mutual investments.
Croatian Ambassador to Azerbaijan Branko Zebic and Azerbaijani Ambassador to Croatia Anar Imanov noted the existence of untapped potential between the two countries in the areas of trade and investment, transport, and alternative energy. It was noted that the forthcoming 3rd meeting of the Intergovernmental Commission will make a great contribution to strengthening economic cooperation.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, Orhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), and Silva Stipic, Director of the Center for Internationalisation of Business at the Croatian Chamber of Economy, spoke about the business and investment potential of the countries, possible promising areas of cooperation, and exchanged ideas.