Azərbaycan Beynəlxalq Şuraya üzv qəbul edilib
BMT-nin himayəsi altında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Zeytun Şurasına  Azərbaycanın üzvlüyü qəbul edilib.
Azərbaycan zeytun yağı və süfrəlik zeytun istehsal və istehlak edən ölkələri bir araya gətirən və BMT-nin himayəsi altında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Zeytun Şurasına (International Olive Council – IOC) üzv qəbul edilib.
Qeyd edək ki, 1959-cu ildə yaradılan IOC-un üzvləri sırasına Albaniya, Argentina, Azərbaycan, Avropa İttifaqı ölkələri, Əlcəzair, Bosniya və Herseqovina, Misir, Gürcüstan, İran, İsrail, İordaniya, Livan, Liviya, Monteneqro, Mərakeş, Fələstin, Səudiyyə Ərəbistanı, Tunis, Türkiyə, Uruqvay və Özbəkistan daxildir.
Şuranın fəaliyyətinə tədqiqat, təlim və texnologiya transferi üzrə beynəlxalq texniki əməkdaşlığın təşviq edilməsi, ticarət standartlarının inkişaf etdirilməsi, məhsulun keyfiyyətini artırmaqla zeytun yağı və süfrə zeytununun payının beynəlxalq ticarətdə artırılması, özəl sektorla sıx əməkdaşlıq etmək üçün hökumət nümayəndələri və ekspertlər arasında görüşlərin keçirilməsi və s. daxildir.

Азербайджан был принят в качестве члена Международного совета по оливкам, действующем под эгидой ООН.
Азербайджан принят в члены Международного совета по оливкам (МСО), работающего под эгидой ООН и объединяющего страны, производящие и потребляющие оливковое масло и столовые оливки.
Следует отметить, что МСО был создан в 1959 году, и его членами являются Албания, Аргентина, Азербайджан, страны Евросоюза, Алжир, Босния и Герцеговина, Египет, Грузия, Иран, Израиль, Иордания, Ливан, Ливия, Черногория, Марокко, Палестина, Саудовская Аравия, Тунис, Турция, Уругвай и Узбекистан.
Деятельность Совета включает содействие международному техническому сотрудничеству в области исследований, обучения и передачи технологий, разработку торговых стандартов, увеличение доли оливкового масла и столовых оливок в международной торговле за счет улучшения качества продукции, проведение встреч между представителями правительства и экспертами с целью осуществления тесного сотрудничества с частным сектором и т.д.