Azərbaycan Beynəlxalq Şuraya üzv qəbul edilib
BMT-nin himayəsi altında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Zeytun Şurasına  Azərbaycanın üzvlüyü qəbul edilib.
Azərbaycan zeytun yağı və süfrəlik zeytun istehsal və istehlak edən ölkələri bir araya gətirən və BMT-nin himayəsi altında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Zeytun Şurasına (International Olive Council – IOC) üzv qəbul edilib.
Qeyd edək ki, 1959-cu ildə yaradılan IOC-un üzvləri sırasına Albaniya, Argentina, Azərbaycan, Avropa İttifaqı ölkələri, Əlcəzair, Bosniya və Herseqovina, Misir, Gürcüstan, İran, İsrail, İordaniya, Livan, Liviya, Monteneqro, Mərakeş, Fələstin, Səudiyyə Ərəbistanı, Tunis, Türkiyə, Uruqvay və Özbəkistan daxildir.
Şuranın fəaliyyətinə tədqiqat, təlim və texnologiya transferi üzrə beynəlxalq texniki əməkdaşlığın təşviq edilməsi, ticarət standartlarının inkişaf etdirilməsi, məhsulun keyfiyyətini artırmaqla zeytun yağı və süfrə zeytununun payının beynəlxalq ticarətdə artırılması, özəl sektorla sıx əməkdaşlıq etmək üçün hökumət nümayəndələri və ekspertlər arasında görüşlərin keçirilməsi və s. daxildir.

Azerbaijan has been accepted as a member of the International Olive Council, which operates under the auspices of the United Nations.
Azerbaijan has been accepted as a member of the International Olive Council (IOC), which operates under the auspices of the United Nations and brings together countries that produce and consume olive oil and table olives.
It should be noted that the IOC was established in 1959 and its members are Albania, Argentina, Azerbaijan, EU countries, Algeria, Bosnia and Herzegovina, Egypt, Georgia, Iran, Israel, Jordan, Lebanon, Libya, Montenegro, Morocco, Palestine, Saudi Arabia, Tunisia, Turkey, Uruguay and Uzbekistan.
The Council's activities include promoting international technical cooperation in research, training, and technology transfer, developing trade standards, increasing the share of olive oil and table olives in international trade by improving product quality, organising meetings between government representatives and experts to implement close cooperation with the private sector, etc.