AZPROMO-da Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Ölkələrimiz arasında ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, biznes tərəfdaşlığının intensivləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da Qazaxıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayelin rəhbərlik etdiyi Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri İbrahim Alısoy və Qazaxıstan tərəfindən yeni təyin olunan həmsədri Dauren Bimov, o cümlədən hər iki ölkədən mebel istehsalı, səhiyyə, hüquq və nəqliyyat-logistika sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak ediblər.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artımının yüksək perspektivlərindən bəhs edərək bu istiqamətdə görülən işlərə Agentliyin hərtərəfli dəstək göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir Alim Bayel Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu vurğulayıb, ölkələrimizin regional nəqliyyat və enerji təşəbbüsləri çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığı barədə danışıb.
Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının həmsədrləri mövcud ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından kiçik və orta biznesin rolunu xüsusi qeyd ediblər. Bildirilib ki, sözügedən platformanın aktiv fəaliyyəti sayəsində hər iki ölkənin KOB-ları arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq imkanlarının reallaşdırılması üçün əlverişli zəmin yaranıb.
Görüşdə həmçinin şirkət nümayəndələri birgə fəaliyyətin aktivləşdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

The sides exchanged views on expanding trade relations and activating business partnerships between our countries.
A meeting with a delegation from Kazakhstan led by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan in Azerbaijan Alim Bayel was held at the Export and Investment Promotion Agency of Azerbaijan - AZPROMO. The meeting was attended by the Azerbaijani co-chairman of the Kazakhstan-Azerbaijan Business Council, Ibrahim Alisoy, and the newly appointed Kazakh co-chairman, Dauren Bimov, as well as entrepreneurs from both countries in the fields of furniture production, healthcare, law, and transport and logistics.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, spoke about the high prospects for growth of trade turnover between our countries and noted that the agency is ready to provide full support to the work carried out in this area. Ambassador Alim Bael emphasised that relations between Azerbaijan and Kazakhstan are at the level of strategic partnership, and spoke about the effective cooperation of our countries in the framework of regional transport and energy initiatives.
The co-chairs of the Kazakh-Azerbaijani Business Council drew particular attention to the role of small and medium-sized enterprises in expanding existing trade relations. It was noted that thanks to the active activities of this platform, favourable conditions have been created for the utilisation of opportunities for mutually beneficial cooperation between SMBs of the two countries.
During the meeting, business representatives also shared their views on intensifying joint activities.