AZPROMO-da Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Ölkələrimiz arasında ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, biznes tərəfdaşlığının intensivləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da Qazaxıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayelin rəhbərlik etdiyi Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri İbrahim Alısoy və Qazaxıstan tərəfindən yeni təyin olunan həmsədri Dauren Bimov, o cümlədən hər iki ölkədən mebel istehsalı, səhiyyə, hüquq və nəqliyyat-logistika sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak ediblər.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artımının yüksək perspektivlərindən bəhs edərək bu istiqamətdə görülən işlərə Agentliyin hərtərəfli dəstək göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir Alim Bayel Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu vurğulayıb, ölkələrimizin regional nəqliyyat və enerji təşəbbüsləri çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığı barədə danışıb.
Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının həmsədrləri mövcud ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından kiçik və orta biznesin rolunu xüsusi qeyd ediblər. Bildirilib ki, sözügedən platformanın aktiv fəaliyyəti sayəsində hər iki ölkənin KOB-ları arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq imkanlarının reallaşdırılması üçün əlverişli zəmin yaranıb.
Görüşdə həmçinin şirkət nümayəndələri birgə fəaliyyətin aktivləşdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Состоялся обмен мнениями по вопросам расширения торговых связей и активизации делового партнерства между нашими странами.
В Агентстве поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO состоялась встреча с делегацией из Казахстана, возглавляемой чрезвычайным и полномочным послом Казахстана в Азербайджане Алимом Баелем. На встрече присутствовали сопредседатель Казахстанско-Азербайджанского делового совета от азербайджанской стороны Ибрагим Алысой и новоназначенный сопредседатель Даурен Бимов от Казахстана, а также предприниматели обеих стран, работающие в сферах мебельного производства, здравоохранения, права, транспорта и логистики.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о высоких перспективах роста товарооборота между нашими странами и отметил, что агентство готово оказать всестороннюю поддержку проводимой в этом направлении работе. Посол Алим Баел подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Казахстаном находятся на уровне стратегического партнерства, и рассказал об эффективном сотрудничестве наших стран в рамках региональных транспортных и энергетических инициатив.
Сопредседатели Казахстанско-Азербайджанского делового совета особо отметили роль малого и среднего бизнеса в расширении существующих торговых связей. Было отмечено, что благодаря активной деятельности указанной площадки создана благоприятная почва для реализации возможностей взаимовыгодного сотрудничества между МСБ обеих стран.
В ходе встречи представители компании также поделились мнением об активизации совместной деятельности.