Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində 2026-cı ilin 15-18 sentyabr tarixlərində keçiriləcək “Worldfood Moscow 2026” beynəlxalq qida sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Vahid ölkə stendində iştirak edəcək ixracatçıların maksimum sayı: 21 şirkət.
Müraciətlərin qəbulu aşağıda təqdim olunan XİFMN məhsul kodlarına daxil olan qida məhsulları üzrə həyata keçiriləcək.
Ət və qidaya yararlı ət əlavələri, duzlu, duzlu suda olan, qurudulmuş və ya hisə verilmiş; ətdən və ya ət əlavələrindən qida üçün yararlı olan qaba və narın üyüdülmüş un |
Qəhvə, çay, mate və ya Paraqvay çayı və ədviyyatlar |
10 |
Dənli bitkilər |
16 |
Ətdən, balıqdan və ya xərçəngkimilərdən, molyusklardan və ya digər su onurğasızlarından alınan hazır məhsullar |
Tütün və tütün sənaye əvəzediciləri |
3919 |
Plastik kütlədən plitələr, təbəqələr, plyonkalar, folqalar, lentlər, zolaqlar və digər yastı formalar, özüyapışan, rulonlarda olan və ya olmayan |
Forma və ya ölçü üzrə kəsilmiş kağız, karton, sellüloz pambıq və sellüloz lifli parçalar və digərləri; kağız kütlədən, kağızdan, kartondan, sellüloz pambıqdan və sellüloz lifli parçalar və digər məmulatlar |
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 17 iyul 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
- İxracatçının nümayiş olunacaq məhsulları üzrə istehsal potensialı – 10 bal;
- Nümayiş olunacaq məhsulların hədəf ölkəyə ixrac potensialı – 10 bal;
- Sahibkarın əvvəllər ixrac təcrübəsinin olub-olmaması (ixrac etdiyi məhsullarının miqdarını göstərməklə) – 5 bal;
- Meyarların cəmi üzrə minimum keçid balı: 20 bal.
- Dəstək tədbirində iştirakla bağlı Şərtlər;
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 3 iyul 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr., 32, Bakı, AZ1000.
Orxan Mustafayev – AZPROMO-nun İxracın təşviqi departamentinin İxrac bazarları ilə iş şöbəsinin böyük mütəxəssisi.

Entrepreneurs invited to “WorldFood Moscow 2026”
The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at the “Worldfood Moscow 2026” international construction industry exhibition, which will be held in Moscow, Russia Federation, on September 15-18, 2026.
Maximum number of exporters to participate in a single country stand – 21 companies.
Meat and edible meat offal, salted, in brine, dried or smoked; edible flours and meals of meat or meat offal
Dairy produce; bird's eggs; natural honey, food products of animal origin not elsewhere specified or included
Cereals
Oil seeds and oleaginous fruits; miscellaneous grains, seeds and fruit; industrial or medicinal plants; straw and fodder
Animal or vegetable fats and oils and their cleavage products; prepared edible fats; animal or vegetable waxes
Preparations of meat, of fish or of crustaceans, mollusks or other aquatic invertebrates
Preparations of cereals, flour, starch or milk; pastrycooks’ products
Miscellaneous edible preparations
Beverages, spirits and vinegar
Tobacco and manufactured tobacco substitutes
3919
Self-adhesive plates, sheets, film, foil, tape, strip and other flat shapes, of plastics, whether or not in rolls.
Other paper, paperboard, cellulose wadding and webs of cellulose fibers, cut to size or shape; other articles of paper pulp, paper, paperboard, cellulose wadding or webs of cellulose fibers
The competition will be held in AZPROMO on July 17, 2026 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
Documents should be submitted until July 3, 2026 at the following address:
Phone: (+994 12) 598-01-47/48 (internal - 3665);
Orkhan Mustafayev – Senior specialist of the Division of the Affairs on the Export Markets of the Export Promotion Department of AZPROMO