Azərbaycan-Niderland biznes forumu keçirilmişdir
Noyabrın 21-də İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Niderland biznes forumu keçirilmişdir.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən sənaye, gəmiqayırma, konsaltinq, logistika  və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 50-ə yaxın şirkətin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən Aparat rəhbəri Samir Vəliyev Azərbaycanla Niderland Krallığı arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, hər iki ölkənin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırmış, Azərbaycanla Niderland arasında iqtisadi sahədə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün ölkələrimizin böyük potensiala malik olduğunu bildirmişdir. İndiyədək Azərbaycan və Niderland arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına dair bir sıra sənədlər imzalanmışdır. Ölkələrimiz arasında ticarət və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələr uğurla inkişaf edir. Hazırda Azərbaycanda iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində Niderland sərmayəli şirkətlər uğurla fəaliyyət göstərirlər.
Samir Vəliyev niderlandlı qonaqlara Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə də geniş məlumat vermişdir. Qeyd edilmişdir ki, uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişaf, makroiqtisadi sabitlik təmin edilmiş, ölkəmizdə əlverişli biznes və investisiya mühiti yaradılmışdır. Bundan başqa, əlverişli coğrafi mövqedə yerləşən Azərbaycan geniş tranzit imkanlarına malikdir. Aparatın rəhbəri Niderland şirkətlərinin bu imkanlardan yararlana biləcəklərini qeyd etmiş, biznes forumların, işgüzar görüşlərin və sahibkarların iştirakı ilə keçirilən digər tədbirlərin iqtisadi əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Niderland Krallığının Rotterdam şəhərinin meri Əhməd Əbutalib Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə etmiş, rəhbərlik etdiyi şəhərin əsas iqtisadi sahələri barədə məlumat vermiş, Azərbaycanlı sahibkarları Rotterdam şəhərinin iş adamları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov və Niderlandın İxracın Təşviqi Şurasının Mərkəzi və Şərqi Avropa üzrə regional meneceri xanım Villemiek Evertsin müvafiq olaraq Azərbaycan və Niderlandın biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Biznes forum çərçivəsində Niderland şirkətlərinin təqdimatları dinlənilmiş, Rotterdam şəhərinə dair video çarx nümayiş olunmuş, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilmişdir.

Azerbaijan-Netherland Business Forum held
Azerbaijan-Netherlands business forum was organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economy and Industry on November 21.
The forum was attended by the representatives of about 50 companies operating in logistics, industry, consulting and shipbuilding sectors, along with officials from both side.
Head of Administration of the Ministry Samir Valiyev noted that the relations between Azerbaijan and the Netherlands are developing, and both countries attach special importance to the enhancement of the cooperation. Azerbaijan and the Netherlands have great potential to enhance the economic relations. Up to now Azerbaijan and the Netherlands have signed a number of documents on the development of cooperation in various spheres. Currently, the relations in various fields of trade and economy between the two countries are successfully developing. At present, the companies with Dutch investment are operating in various spheres of Azerbaijan's economy.
Samir Valiyev gave information on Azerbaijan's economy, too. It was noted that, as a result of social-economic policy sustainable economic development and macroeconomic stability was maintained, favorable business and investment climate was established. In addition, Azerbaijan has a wide range of transit opportunities and favorable geographical position. Samir Aliyev stressed that Dutch companies can take advantage of these opportunities and underlined the importance of the business forums, business meetings and other events held with the participation of entrepreneurs in the development of economic relations.
Rotterdam Mayor Ahmed Aboutaleb expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan, gave information about the major economic spheres of Rotterdam. He invited Azerbaijani entrepreneurs to actively cooperate with the businessmen from Rotterdam.
Head of AZPROMO Rufat Mammadov and Central and Eastern Europe regional manager of the Netherlands Export Promotion Council Willemiek Everts made presentations on the business and investment environment of Azerbaijan and the Netherlands.
Video of Rotterdam was demonstrated during the forum, bilateral meetings were held between the businessmen of the two countries.