Düşənbədə Azərbaycan və Tacikistan arasında Hökumətlərarası Komissiyanın iclası və biznes forum keçirilmişdir
Oktyabrın 15-də İqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayevin rəhbərlik etdiyi rəsmi şəxslərdən və iş adamlarından ibarət Azərbaycan nümayəndə heyəti Düşənbədə keçirilən İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumunda da iştirak etmişdir. Tacikistana investisiya qoyuluşu imkanlarını təqdim etmək məqsədilə təşkil olunmuş forumda Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon çıxış etmiş, forum çərçivəsində iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə investisiya qoyuluşu imkanlarına dair plenar iclaslar keçirilmişdir. Forum tədbirdə iştirak edən Azərbaycan sahibkarlarına Tacikistanın biznes və investisiya mühitinə dair ətraflı məlumat əldə etmək, yeni biznes tərəfdaşları tapmaq və işgüzar əlaqələrini daha da genişləndirmək imkanı yaratmışdır.
İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumu çərçivəsində Tacikistan-Azərbaycan biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, maliyyə, İKT, energetika, səhiyyə və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın iş adamı iştirak etmişdir.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov təqdimatında Azərbaycan iqtisadiyyatı, ölkəmizin biznes və investisiya, eləcə də ixrac imkanları barədə məlumat vermiş, biznes forumda iştirak edən iş adamlarını Azərbaycan sahibkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir.
Tacikistan Respublikasının iqtisadi inkişaf və ticarət nazirinin müavini Saidrahmon Nazriyev isə çıxışında ölkəsinin investisiya imkanları və Tacikistanda həyata keçirilən layihələr barədə danışmış, forumun iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına, eləcə də iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulmasına töhfə verəcəyini bildirmişdir.
Biznes forumda Azərbaycan sahibkarları təmsil etdikləri şirkətlər barədə təqdimatlarla çıxış etmiş, Tacikistan bazarına məhsul ixracı ilə bağlı maraqlarını diqqətə çatdırmışlar.
Tədbir iş adamları arasında əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edildiyi ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilmişdir.

On October 15, a delegation of Azerbaijani officials and businessmen headed by Shahin Mustafayev, the Minister of Economy and Industry, participated in the Economy and Investment Forum in Dushanbe. The President of Tajikistan, Emomali Rahmon made a speech at the forum and plenary sessions about the possibilities of investment in various sectors of the economy of Tajikistan were held.
The forum created an opportunity to Azerbaijani businessmen who attended the event to learn more about the business and investment climate in Tajikistan, find new business partners and to expand business relations.
Within the Economy and Investment Forum, Tajikistan and Azerbaijan Business Forum also was held. Along with officials, around 100 businessmen from both sides, operating in agriculture, industry, construction, finance, ICT, energy, health care and other sectors participated at the event.
The Head of AZPROMO Rufat Mammadov, gave information about Azerbaijani economy, business climate, investment and export opportunities in the country, and invited the business people who attended the forum to cooperate with Azerbaijani companies.
Deputy Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Saidrahmon Nazriyev in his speech spoke about
investment opportunities in Tajikistan.
The businessmen also had presentations about the activity of their company.
The event continued with bilateral meetings to discuss cooperation opportunities between businessmen.