Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə keçirilən biznes forumda hər iki ölkədən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən 250-dən çox sahibkar iştirak edib.
Biznes forumda çıxış edən nazir Heydər Əsədov Azərbaycan və İran arasında siyasi, iqtisadi humanitar və digər sahələrdə əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bugünkü biznes forumda 80-dən çox şirkət iştirak edir. Bu da aqrar sahəyə olan marağın göstəricisidir. Hər iki dövlətin qurumları arasında son dövrlərdə 5 sənəd imzalanıb ki, bu da aqrar münasibətlərin inkişafında hüquqi bazanı təmin edib.
"Heyvandarlığın və toxumçuluğun inkişafı, süni mayalanma, ölkələr arasında kadr mübadiləsi, aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə bölüşmək sahələrində Azərbaycan və İran bir-birinə dəstək verməyə hazırdır", - deyə nazir vurğulayıb.
İranın kənd təsərrüfatı naziri Mahmud Höccəti bildirib ki, hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində əlaqələri inkişaf etdirmək üçün böyük potensial mövcuddur. Ölkələrimiz arasında əlaqələr gündən-günə genişlənir, siyasi əlaqələrimiz yüksək qiymətləndirilir.
"Ötən il 112 milyon tona yaxın kənd təsərrüfatı məhsulu ixrac etmişik. Bu məhsullara quş əti, meyvə-tərəvəz, süd məhsulları, dəniz məhsulları daxildir. Azərbaycandan da bəzi məhsulların idxalında maraqlıyıq. Eyni zamanda, müştərək qaydada məhsul istehsal edib üçüncü ölkələrə ixrac edə bilərik. Ölkələr arasında bu cür səmərəli əməkdaşlıq müsbət nəticələr verəcək", - deyə M.Höccəti qeyd edib.
Nazir heyvandarlıq sahəsində böyük nailiyyətlər əldə etdiklərini, yeni texnologiyalar tətbiq etdiklərini və bu sahədə əməkdaşlıq etməyi və təcrübələrini bölüşməyə hazır olduqlarını bildirib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədov ölkəmizin investisiya mühiti və biznes imkanlarına dair təqdimatla çıxış edib.
Biznes forum iş adamları arasında əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə olunduğu ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilib.

Iran-Azerbaijan Business Forum
Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), with support of the Ministry of Agriculture, organized a business meeting where more than 250 entrepreneurs from Azerbaijan and Iran came together to discuss potentials for cooperation in agriculture and food industry.
Addressing the forum, the Minister Haydar Asadov noted that bilateral politico-economic and humanitarian relations develop rapidly between these two countries. The forum gathers together representatives from more than 80 companies, which is a solid indicator of an increasing interest in agrarian sector. In recent years, there have been signed 5 documents between governmental bodies of Iran and Azerbaijan that constitute a legal basis for the development of agrarian relations.
The Minister stated: “Both Azerbaijan and Iran are ready to support each other in the development of cattle-breeding, seed development, artificial insemination, exchange of personnel and share experiences in scientific research methods.”
His Iranian counterpart, Mahmud Hojjati, mentioned that there is a huge potential to develop relations in the agricultural sector with Azerbaijan. He followed to say that relations between Iran and Azerbaijan are expanding on a day-by-day basis, and our political closeness is highly valued.
“Last year, we exported up to 112 million tons of agricultural products. These products are poultry, fruits and vegetables, seafood and dairy products. We are interested in import of the Azerbaijani products as well. Meantime, we can initiate and sell our co-productions to other countries. This kind of interstate relations will produce positive results in near future,” said the Minister.
He added that they have applied new technologies in the field of animal husbandry and have had significant achievements so far and are ready to cooperate in knowledge transfer and exchange.
Following these, the president of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), Rufat Mammadov, came out to present Azerbaijan’s investment climate and business opportunities to the guests and emphasized that we were also ready to transfer our experiences.
The Business Forum continued with B2B meetings among businessmen on the opportunities for further cooperation.