Belarus iş adamları Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır
İyulun 15-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilib. Forumda kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, kimya, tekstil, maşınqayırma, metallurgiya, kağız sənayesi və digər sahələri təmsil edən 100-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun Prezidenti Rüfət Məmmədov çıxışında Azərbaycan iqtisadiyyatı, son zamanlar ölkəmizdə sahibkarlıq, biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində aparılan islahatlar barədə geniş məlumat verib, sayca 6-cı olan biznes forumun iş adamları arasında əlaqələrin genişlənməsindəki əhəmiyyətindən danışıb. O Azərbaycan-Belarus əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini, iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Belarus Ticarət-Sənaye Palatasının Minsk Şöbəsinin baş direktor müavini Tatyana Dubova iki ölkə arasında ticari-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətləri haqda məlumat verib.
Tədbirdə Belarus Respublikası və onun iqtisadiyyatı haqqında film nümayiş olunub, bu ölkənin biznes və investisiya mühiti barədə təqdimat keçirilib.
Belarus Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin ticari-iqtisadi və investisiya məsələləri üzrə məsləhətçisi Leonid Lavrov Azərbaycan və Belarus Respublikaları arasında əlaqələrin inkişaf etdiyini bildirib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun investisiyaların təşviqi departamentinin direktoru Zaur Qardaşov Azərbaycanda mövcud biznes mühiti və investisiya imkanları barəsində təqdimatla çıxış edib.
Sonda Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu ilə Belarus Ticarət-Sənaye Palatasının Minsk Şöbəsi arasında qarşılıqlı mənfəətli əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Biznes forumda iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Belarusian businessmen interested in cooperation with Azerbaijan!
On 15 July, Baku Business Centre hosted Azerbaijan-Belarus Business Forum that was organized by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). Up to 100 entrepreneurs operating in various spheres, such as chemicals, agriculture and food industry, textile, metallurgy, engineering, paper industry etc., attended the forum.
The President of AZPROMO Rufat Mammadov gave thorough information on the economy of Azerbaijan, entrepreneurship, reforms in improving business and investment climate in recent years and stressed the importance of this 6th business forum in expanding relations betweeen businessmen of both countries.
Deputy General Director of the Minsk Branch of Belarusian Chamber of Commerse and Industry Tatyana Dubova talked about directions of trade and business relations expanding between Azerbaijan and Belarus.
During the forum, the short film about Belarus and its economy, business and investment climate of this country was presented to the guests.
Trade and Investment Advisor of the Embassy of Belarus to the Republic of Azerbaijan Leonid Lavrov, on his turn, drew attention to the economic relations, saying these networking events will positively contribute to trade and business of our countries.
Later, Director of Investment Department of AZPROMO Zaur Gardashov came up with a presentation on sector based investment opportunities in Azerbaijan, and explained "know-how" procedures to the guests.
Then, Memorandum of Understanding (MoU) was signed between Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and Minsk Branch of Belarusian Chamber of Commerse and Industry on mutual beneficial cooperation.