Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilib
Oktyabrın 17-də Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan və Belarusdan rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, əczaçılıq, İKT, turizm, konsaltinq, maliyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, özəl sektorun gücləndirilməsi, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər, eləcə də Azərbaycan-Belarus iqtisadi əlaqələri və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev Azərbaycanla Belarus arasında illik ticarət dövriyyəsinin artaraq 100 milyon dollara çatdığını qeyd edib, iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafında Belarusda yaradılan Azərbaycanın ilk Ticarət Evinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Belarusun Ticarət Sənaye Palatasının rəhbəri Vladimir Ulaxoviç Azərbaycan iqtisadiyyatına ölkəsində marağın böyük olduğunu, iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Vladimir Ulaxoviç yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Biznes forum çərçivəsində Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası ilə Belarusun Ticarət Sənaye Palatası arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb.

17 октября при поддержке Министерства Экономики и при организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджана (AZPROMO) в Баку Бизнес Центре состоялся азербайджано-белорусский бизнес - форум.
Наряду с официальными лицами Азербайджана и Белоруссии, в мероприятии также приняли участие около 100 бизнесменов двух стран из сельского хозяйства, промышленности, строительства, фармацевтики, ИКТ, туризма, консалтинговой, финансовой и других сфер.
Вице-президент AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о мерах, принятых в Азербайджане в связи с развитием не нефтяного сектора, укреплении частного сектора, расширении экспорта, продвижении азербайджанской продукции под брендом «Made in Azerbaijan» и иностранных инвестиций, и о мерах, принятых для дальнейшего продвижения бизнес - среды. Он также рассказал об экономических отношениях между Азербайджаном и Белоруссии, и о возможностях сотрудничества.
Президент Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики Мамед Мусаев отметил, что ежегодный торговый оборот между Азербайджаном и Белоруссии вырос и достиг 100 миллионов долларов, добавив, что отношения между двумя странами расширяются, и подчеркнул важность первого Торгового Дома Азербайджана, созданного в Белоруссии в развитии торгово-экономического сотрудничества.
Руководитель Белорусской торгово-промышленной палаты Владимир Улахович подчеркнул большой интерес его страны к азербайджанской экономики и возможности сотрудничества между двумя странами в различных сферах экономики. Владимир Улахович обратил внимание на важность деловых встреч и бизнес форумов в связи с созданием новых деловых отношений, он также призвал бизнесменов двух стран к активному сотрудничеству.
По итогам бизнес-форума был подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджана и Белорусской Торгово-Промышленной Палатой.