Bu gün İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Çexiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, turizm, səhiyyə, logistika, bank, xidmət, sığorta, maşınqayırma, energetika və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 130-a yaxın iş adamı iştirak edib.
Bakı Biznes Mərkəzində keçirilmiş biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev qeyd edib ki, Azərbaycan və Çexiya arasında müxtəlif sahələri, o cümlədən iqtisadi sahəni əhatə edən 25 sənəd imzalanıb. Hazırda Azərbaycanda xidmət, rabitə, ticarət, tikinti və s. sahələrdə 25 çex kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir. Çex şirkətləri Azərbaycanda ümumi dəyəri 2 mlrd. dollardan çox olan dövlət layihələrinə podratçı qismində cəlb ediblər. 2017-ci ildə ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 2,4 dəfə, 2018-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində 2,1 dəfə artıb. Çexiyanın Cənubi Qafqaz ölkələri ilə ticarət dövriyyəsinin 85%-i Azərbaycanın payına düşür. Qarşılıqlı investisiya qoyuluşları həyata keçirilib və bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları böyükdür. “Gəncə avtomobil zavodu” və Çexiyanın “Tatra” şirkəti arasında Azərbaycanda yük maşınlarının yığılması barədə əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb və hazırda bu sahədə hazırlıq işləri davam etdirilir. Ölkələrimiz avtomobil və dəmir yollarının yenidənqurulması, maliyyə, ticarət və qarşılıqlı investisiya qoyuluşu sahələrində əməkdaşlıq edirlər. Əczaçılıq, maşınqayırma, vaqonların istehsalı, kimya sənayesi, nəqliyyat və tranzit, turizm, İKT sahələrində əməkdaşlıq imkanları genişdir.
Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycanda xarici investisiyalar və iş adamları üçün yardaılmış imkanlar barədə də məlumat verərək qeyd edib ki, Azərbaycan stabil ölkədir, regionun siyasi və iqtisadi mərkəzidir, müasir infrastruktur yaradılıb, tranzil potensialı genişdir. Cənubi Qafqazda ÜDM istehsalının 60%-dən çoxu Azərbaycanın payına düşür. Avropa İttifaqının Azərbaycanın biznes mühitinə dair 2018-ci il üzrə apardığı sorğunun nəticələrinə görə, xarici investorların 65%-i Azərbaycandakı mövcud makroiqtisadi vəziyyəti müsbət, 89%-i isə ölkənin makroiqtisadi perspektivlərini yaxşı və stabil kimi qiymətləndiriblər.
Çexiya Respublikasının sənaye və ticarət naziri Marta Novakova nazir kimi ilk səfərinin Azərbaycana olmasından məmnunluğunu bildirib, Azərbaycanın uğurlu inkişaf yolunu vurğulayıb. Azərbaycanın Çexiyanın ənənəvi tərəfdaşı olduğunu qeyd edən Marta Novakova sənaye, əczaçılıq, kimya, birgə müəssisələrin yaradılması və digər sahələrdə geniş əməkdaşlıq imkanlarını, bu günkü biznes forumun əlaqələrin genişləndirilməsi üçün əlverişli platforma olduğunu vurğulayıb, çex şirkətlərinin Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev və Çexiya İqtisadiyyat Palatasının vitse-prezidenti Borjivoy Minarj müvafiq olaraq Azərbaycan və Çexiyanın biznes və investisiya imkanlarına, Çexiyanın Ticarət-Sənaye Platasının MDB ölkələri üzrə rəhbəri Frantişek Masopust isə çex şirkətlərinin fəaliyyətinə və əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Biznes forum çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.

Сегодня при поддержке Министерства Экономики, организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), состоялся Азербайджано-Чешский бизнес форум. Наряду с официальными лицами с обеих сторон, на мероприятии приняли участие около 130 предпринимателей, специализирующихся в сферах туризма, здравоохранения, логистики, банковского дела, обслуживания, страховки, машиностроения, энергетики и т.д.
Министр Экономики Шаин Мустафаев, выступивший на форуме, проведенном в Бакинском Бизнес Центре, отметил, что между Азербайджаном и Чехией было подписано 25 документов, охватывающих различные, в том числе экономическую сферы. На сегодняшний день в Азербайджане действуют 25 компаний с чешским капиталом в области обслуживания, связи, торговли, строительства и др. В качестве подрядчиков чешские компании привлечены в государственные проекты с общей стоимостью выше 2 млрд. долларов. Торговый оборот между нашими странами за 2017 г. увеличился в 2.4, а в течение периода январь-июнь сего года – в 2.1 раза. 85% торгового оборота Чехии со странами Южного Кавказа выпадает на долю Азербайджана. Были произведены взаимные капиталовложения и имеются широкие возможности сотрудничества в данной области. Был подписан Меморандум о сотрудничестве касательно сборки больших грузовиков в Азербайджане между «Автомобильным заводом Гянджа» и Чешской компанией “Tatra”, на сегодня работы в этой сфере продолжаются. Наши страны сотрудничают в области реконструкции автомобильных и железных дорог, а также в сферах финансов, торговли и взаимных капиталовложений. Имеются широкие перспективы для сотрудничества в сферах фармацевтики, машиностроения, производства вагонов, химической индустрии, транспорта и транзита, туризма и ИКТ.
Министр Шаин Мустафаев предоставил подробную информацию о зарубежных инвестициях и возможностях, созданных для предпринимателей, и отметил, что Азербайджан является стабильной страной, политическим и экономическим центром региона. В стране создана современная инфраструктура, имеется огромный транзитный потенциал. Более 60% производства ВВП в Южном Кавказе выпадает на долю Азербайджана. Согласно результатам опроса Европейского Союза по бизнес среде в Азербайджане за 2018 г., 65% зарубежных инвесторов оценили нынешнюю макроэкономическую обстановку положительно, а 89% оценили макроэкономические перспективы страны положительными и стабильными.
Министр Промышленности и Торговли Чешской Республики Марта Новакова выразила удовлетворенность от своего первого визита как министра именно в Азербайджан, и подчеркнула путь успешного развития страны. Марта Новакова отметила, что Азербайджан является традиционным партнером Чехии и подчеркнула, что сегодняшний форум является благоприятной платформой для расширения связей, а также имевшиеся широкие перспективы для сотрудничества в промышленности, фармацевтики, химии, учреждении совместных предприятий и других сферах, а также заинтересованность Чешских компаний в сотрудничестве с Азербайджаном.
Далее исполняющий обязанности главы AZPROMO Юсиф Абдуллаев и вице-президент Экономической Палаты Чехии Борживой Минарж выступили с презентациями о бизнес и инвестиционной средах Азербайджана и Чехии соответственно, а Глава Торгово-Промышленной Палаты Чехии по СНГ Франшитек Масопуст с презентацией о деятельности чешских компаний и направлениях сотрудничества.
В рамках бизнес форума были проведены двухсторонние встречи между предпринимателями и дискуссии о перспективах расширения деловых связей.