Sentyabrın 6-da Xaçmaz Regional İnkişaf Mərkəzində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Yaponiyanın Xarici Ticarətin İnkişafi Təşkilatının (JETRO) Moskva nümayəndəliyi tərəfindən "FOODEX Japan" sərgisi ilə bağlı təqdimat keçirilmişdir. Tədbirdə 40-a yaxın yerli şirkətin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun vitse-prezidenti Vidadi Quliyev Azərbaycanın son illər ərzində əldə etdiyi iqtisadi uğurlar, qeyri-neft sektorunda müşahidə edilən yüksək artım templəri barədə məlumat vermiş, yerli məhsulların tanıdılması baxımından ölkəmizdə və xaricdə təşkil edilən sərgi və konfransların əhəmiyyətini vurğulamışdır. Vidadi Quliyev sahibkarların xarici əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində AZPROMO tərəfindən görülən işlər, eləcə də bu sahədə Yaponiyanın "JETRO" təşkilatı ilə əməkdaşıq barədə də danışmış, yerli şirkətlərin beynəlxalq sərgilərdə iştirakına bundan sonra da dəstək veriləcəyini bildirmişdir.
"JETRO"nun Moskva nümayəndəliyinin Layihələrin inkişafı üzrə direktoru Norimasa Şimada tədbir iştirakçılarına 2014-cü ilin mart ayında Yaponiyada keçiriləcək "FOODEX Japan" sərgisi haqqında ətraflı məlumat vermiş, sərgidə iştirak etmək istəyən şirkətlərə qoyulan tələbləri, qeydiyyat qaydalarını və iştirakçılar üçün zəruri prosedurları diqqətə çatdırmışdır.
"JETRO"nun nümayəndəsi Pavel Petuxov isə "FOODEX Japan" sərgisi haqqında təqdimatla çıxış etmiş və sahibkarları maraqlandıran sualları cavablandırmışdır.

A presentation on "FOODEX Japan" by the Moscow representative of JETRO was organized by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation for local businessmen.
About 40 local companies participated in the event. The vice president of AZPROMO Vidadi Guliyev highlighted the promotion of the Azerbaijani products and the importance of participation of businessmen in international exhibitions in expansion of the foreign relations. Furthermore, Vidadi Guliyev spoke about the work done by AZPROMO, the coopertion between AZPROMO and JETRO in this direction and noted that AZPROMO would support the participation of national companies in the international exhibitions in the future.
The Moscow Representative of JETRO Norimasa Shimada talked about the exhibition which is going to be held in Japan in March, 2014 and gave detailed information on the exhibition, the required conditions for participation in the exhibition, registration rules and necessary procedures for the participants, as well as answered the businessmen' questions.