Sabahdan Almaniyanın Köln şəhərində “ANUGA” Beynəlxalq Ərzaq Sərgisi öz işinə başlayacaq. Oktyabrın 11-dək davam edəcək sərgidə müxtəlif ölkələrdən 7400-dən çox şirkətin məhsulları nümayiş olunacaq.
Hər il təqribən 160 min ziyarətçinin qatıldığı “ANUGA” Beynəlxalq Ərzaq Sərgisində Azərbaycan ilk dəfə olaraq qida və içkilər pavillionlarında “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendləri ilə təmsil olunacaq. Belə ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə sərginin içkilərə dair pavillionunda Azərbaycan şirkətlərinin meyvə şirələri, müxtəlif növ şərabları və təbii mineral suları, qida pavillionunda isə meyvə, fındıq, qənnadı məmulatları, çay, quru meyvə və s. məhsullar nümayiş ediləcək. Ümumilikdə, Azərbaycan “ANUGA” Sərgisində 20-dən çox şirkətlə təmsil olunacaq.
Qeyd edək ki, “ANUGA” Sərgisinə girişlərdə “Made in Azerbaijan”a dair reklam bannerləri yerləşdirilib. Sərginin ziyarətçilər üçün bələdçisində və kataloqunda isə “Made in Azerbaijan” reklam olunur. Bundan başqa, sərgidə Azərbaycanın tarixini və mədəniyyətini özündə əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunur.
“ANUGA” Beynəlxalq Ərzaq Sərgisi Azərbaycanın vahid ölkə stendi ilə təmsil olunduğu sayca 4-cü sərgi olacaq. Bundan əvvəl ölkəmiz Dubayda keçirilmiş “Gulfood 2017” Beynəlxalq Ərzaq Sərgisində, Düsseldorfda təşkil edilmiş “Prowein 2017” Beynəlxalq Şərab Sərgisində və Moskvada keçirilmiş “Worldfood Moscow” Beynəlxalq Ərzaq Sərgisində “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendləri ilə çıxış edib. Vahid ölkə stendinin təşkili xərcləri dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır.

Products of Azerbaijan to be exhibited at International Food Exhibition “ANUGA”
Tomorrow International Food Exhibition “ANUGA” starts in Cologne, Germany. At the exhibition that will continue till 11 October, products of more than 7400 companies from various countries will be exhibited.
At the exhibition, which hosts about 160,000 visitors annually, Azerbaijan will be represented by “Made in Azerbaijan” national stands in Food and Drinks Pavilion. Supported by the Ministry of Economy and organized by AZPROMO, fruit juices, various wines, natural mineral water, and fruits, hazelnut, confectioneries, tea, dried fruits and other goods produced by Azerbaijani companies will be exhibited in Drinks and Food Pavillion, respectively. Generally, Azerbaijan will be represented by more than 20 local companies at “ANUGA”.
It should be noted that promotional banners for "Made in Azerbaijan" were placed at entrances to the exhibition. Besides, "Made in Azerbaijan" is promoted via the exhibition guide and catalogue. Plus, videos on history and culture of Azerbaijan are presented at the exhibition.
“ANUGA” is the 4th exhibition where Azerbaijan is represented by the national stand. Prior to this, our national stands at the International Food Exhibition "Gulfood 2017" in Dubai, "Worldfood Moscow 2017" in Moscow, and International Wine Exhibition "Prowein 2017" in Dusseldorf were organized. Costs relating to organization of the national stands at international exhibitions and fairs are covered by the state budget.