Mayın 19-da Çikaqo şəhərində Asiya Tədqiqat Mərkəzi, Şimali İllinoys Universitetinin təşkilatçılığı və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), Türk Hava Yollarının, “Silk Way”in və Türkiyənin Hacıtepe Universitetinin dəstəyi ilə 9-cu İllik İpək Yolu Konfransı keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Tacikistan, Əfqanıstan, Qazaxıstan və Özbəkistandan diplomatlar, ticarət nümayəndələri, həmçinin ABŞ Dövlət Departamenti və ABŞ Müdafiə Logistikası üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirdə AZPROMO-nun ABŞ-dakı nümayəndəsi Elşən Baloğlanov təqdimatla çıxış edərək, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı və Yüksək Texnologiyalar Parkında mövcud olan imkanlar və güzəştlər barədə iştirakçılara məlumat vermişdir. Azərbaycanın ABŞ-la birgə Azərbaycanda informasiya texnologiyaları, turizm, mehmanxana idarəçiliyi, kənd təsərrüfatı sahəsi üçün sığorta xidmətləri, qida emalı və qablaşdırma, həmçinin fermer təsərrüfatlarının inkişafı, onların imkanlarının və ixrac potensialının artırılmasına yardım edəcək layihələrin həyata keçirməsi imkanının olduğu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır.

Country presentation of Azerbaijan was held in Chicago
On May 19 the 9th Annual Silk Road Conference was organized by Central Asian Productivity Research Center and Northern Illinois University with the support of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), Silk Way Airlines, Turkish Airlines and Hacitepe University of Turkey  in Chicago.
AZPROMO representative in the United States Elshan Baloglanov delivered country presentation on "Doing Business with Azerbaijan: Opportunities and Prospects", where he particularly highlighted the industries, including Sumgait Chemical Industrial Park and Techno Park that would be most attractive for U.S companies and investors to do business with Azerbaijan.
In addition, other prospects for U.S. businesses in such areas of economy as information technologies, tourism, hotel & hospitality management, insurance services for agriculture industry, food processing and packaging, organization of agro-services in Azerbaijan’s rural areas, and implementation of projects that will assist, facilitate, support and increase export capacities of small scale growers and food processors were highlighted during presentation.