Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərindədir. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş ixrac missiyasına şərab və spirtli içkilər istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələri daxildir.
15 noyabr tarixinədək davam edəcək ixrac missiyası çərçivəsində artıq bir sıra uğurlu nəticələr əldə edilib.
Səfərin ilk günü - noyabrın 13-də Azərbaycanın ixrac missiyası Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”da yerləşən Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (ITOC) olub və burada görüş keçirib. Mərkəzin giriş qapısındakı elektron tabloda “Şanxay Azərbaycan şərablarını salamlayır” sözlərinin qeyd edilməsi Çinin Azərbaycan məhsullarına olan böyük marağından xəbər verirdi. Qeyd edək ki, bu mərkəz azad ticarət zonasında yerləşən 300 min kvadrat metr sahədə olan anbarları icarəyə verərək, 10 mindən çox şirkətə yüksək səviyyədə logistika və satış xidmətləri göstərir. Mərkəzin idxal-ixrac həcmi 10 milyardlarla ABŞ dolları olaraq qiymətləndirilir.
Azərbaycanın Çindəki Səfirliyinin dəstəyi, AZPROMO və ölkəmizin Çindəki Ticarət Nümayəndəliyi tərəfindən birgə təşkil olunmuş görüşdə AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev Azərbaycanın biznes mühiti, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsullarımız, ixrac missiyamızda təmsil olunan şirkətin təmsilçisi Elmar Saidov isə Azərbaycan şərabları barədə məlumat veriblər. ITOC-un baş direktoru He Guoguang mərkəzin fəaliyyəti, Şanxay Pudonq Spirtli İçkilər Assosiasiyasının rəhbəri Baohua Huang isə 117 idxalçı şirkətin üzv olduğu Assosiasiyanın fəaliyyətinə dair məlumat verib. Baohua Huang bildirib ki, Azərbaycan şərablarının idxalı Assosiasiyaya üzv şirkətlərin diqqətinə çatdırılacaq və bu sahədə əməkdaşlıq həyata keçiriləcək.
Görüş çərçivəsində AZPROMO və ITOC arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, AZPROMO İTOC-dan anbar və yerli məhsullarımızın nümayiş olunması üçün müvafiq yer icarəyə götürəcək. Azərbaycan Şərab Evi adlanacaq həmin sahə və burada Azərbaycan iş adamları üçün yaradılacaq əlverişli şərait sahibkarlarımıza yerli məhsulları yüksək səviyyədə təqdim etməyə imkan verəcək.
ITOC həmçinin, “Direct İmported Goods” (“DİG”) adlı marketlər şəbəkəsinə sahibdir. Bu marketlərin əsas xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, burada yalnız idxal olunmuş xarici məhsullar yüksək qiymətə satılır. Növbəti mərhələdə Azərbaycan məhsullarının “DİG” marketlər şəbəkəsində satılması da nəzərdə tutulur.
Görüş zamanı ITOC nümayəndələri Azərbaycan iş adamlarına öz məhsullarını azad ticarət zonasına gələn qonaqlara nümayiş etdirmək üçün lazımi şərait yaradıb. Azərbaycan məhsulları ITOC ziyarətçıləri tərəfindən maraqla qarşılanıb. Bu marağı və diqqəti nəzərə alan ITOC Azərbaycan məhsullarının bir hissəsini satın alıb.
Görüş çərçivəsində həmçinin, Azərbaycanın şərab istehsalçıları və ixracatçıları bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib, ITOC-un anbarlarında və “DİG” marketlər şəbəkəsi, həmçinin 16 ölkənin birgə yaratdığı pavilyonla tanış olub, Azərbaycan Şərab Evi konsepsiyasına dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycan ixrac missiyasının Şanxaya səfəri Çin mediası tərəfindən geniş işıqlandırılıb, AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev və ölkəmizin Çindəki Ticarət Nümayəndəsi Teymur Nadiroğlu yerli kanallara müsahibələr veriblər. Müsahibələrdə Prezident İlham Əliyevin “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği ilə bağlı Fərmanın icrası istiqamətində görülən işlər Çin mediasının diqqətinə çatdırılıb.
Bu gün isə Azərbaycanın ixrac missiyası “ProWeine China 2017” Sərgisini ziyarət edəcək, yerli istehsalçılar və sərgidə iştirak edən digər xarici ölkələrin nümayəndələri ilə görüşlər keçirəcək, Şanxayın bir sıra marketlərində olacaqlar.

Очередная экспортная миссия Азербайджана проходит в городе Шанхай Китайской Народной Республики. Экспортная миссия, организованная с целью поощрения бренда «Made in Azerbaijan” при поддержке Министерства Экономики и организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджана (АЗПРОМО), включает представителей местных компаний, действующих в области производства вина и алкогольных напитков.
Уже достигнуты определенные результаты в рамках экспортной миссии, которая продлится до 15 ноября.
13 ноября, в первый день визита, экспортная миссия Азербайджана посетила и провела встречу в Международном Торговом центре Шанхая Вайгаоцяо (ITOC), расположенном в первой и крупнейшей торговой зоне Китая «Зона свободной торговли в Шанхае Вайгаоцяо». Объявление “Шанхай приветствует азербайджанские вина» на электронном табло у центрального входа стал показателем большого интереса Китая к азербайджанской продукции. Следует отметить, что данный центр сдает в аренду свои хранилища площадью 300 тысяч квадратных метров, расположенные в зоне свободной торговли, и обеспечивает высокое качество логистических и торговых услуг более чем 10 тысячам компаний. Импортная и экспортная мощности центра оценивается в 10 миллиардов долларов США.
На встрече, организованной при поддержке посольства Азербайджана в Китае, AZPROMO и Торгового представительства нашей страны в Китае, вице-президент AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал присутствующих о благоприятности деловой среды в Азербайджане, нашей конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции, также член экспортной миссии Эльмар Саидов рассказал об азербайджанских винах. Генеральный директор ITOC Хе Гуогуанг в своем выступлении рассказал немного о деятельности центра, а глава Шанхайской ассоциации спиртных напитков Пудонг, Баохуа Гуанг дал информацию об Ассоциации, в которой принимает участие 117 членов компаний-импортеров. Баохуа Гуанг отметил, что импорт азербайджанских вин будет доведен до сведения членов Ассоциации, и будут предприняты меры для обеспечения сотрудничества в этой области.
В рамках встречи подписан Меморандум о сотрудничестве между AZPROMO и ITOC. Согласно данному Меморандуму, AZPROMO будет арендовать хранилища и соответствующие павильоны ITOC для демонстрации нашей продукции. Данные павильоны, которые планируется именовать «Азербайджанский винный дом», создадут благоприятные условия для наших предпринимателей и позволят представить местную продукцию на высоком уровне. ITOC также владеет сетью магазинов «Directed Imported Goods» (DIG). Ключевым элементом этих магазинов является то, что в них преимущественно реализуются только лишь импортные иностранные товары. На следующем этапе планируется также реализация азербайджанской продукции в сети магазинов DIG.
В рамках встречи представители ITOC создали благоприятные условия азербайджанским предпринимателям для представления своей продукции гостям и посетителям зоны свободной торговли. Азербайджанская продукция была с интересом встречена посетителями и гостями. ITOC, приняв во внимание этот интерес, приобрел определенную часть азербайджанской продукции.
Также в рамках мероприятия, Азербайджанские производители и экспортеры вина провели несколько двусторонних встреч, ознакомились с хранилищами ITOC и сетью магазинов DIG, а также с павильоном, совместно разработанным 16 странами, и провели ряд обсуждений по концепции «Азербайджанский Винный Дом».
Визит азербайджанской экспортной миссии в Шанхай широко освещался китайскими СМИ.
Вице-президент AZPROMO Юсиф Абдуллаев и торговый представитель Азербайджана в Китае Теймур Надироглу дали интервью местным каналам. В своих выступлениях они обратили внимание журналистов на меры, принятые в связи с исполнением Указа президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева о продвижении бренда “Made in Azerbaijan".
Сегодня экспортная миссия Азербайджана посетит выставку «ProWeine China 2017», проведет встречи с местными производителями и представителями иностранных компаний, участвующих в выставке, и посетит несколько магазинов Шанхая.