Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərindədir. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş ixrac missiyasına şərab və spirtli içkilər istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələri daxildir.
15 noyabr tarixinədək davam edəcək ixrac missiyası çərçivəsində artıq bir sıra uğurlu nəticələr əldə edilib.
Səfərin ilk günü - noyabrın 13-də Azərbaycanın ixrac missiyası Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”da yerləşən Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (ITOC) olub və burada görüş keçirib. Mərkəzin giriş qapısındakı elektron tabloda “Şanxay Azərbaycan şərablarını salamlayır” sözlərinin qeyd edilməsi Çinin Azərbaycan məhsullarına olan böyük marağından xəbər verirdi. Qeyd edək ki, bu mərkəz azad ticarət zonasında yerləşən 300 min kvadrat metr sahədə olan anbarları icarəyə verərək, 10 mindən çox şirkətə yüksək səviyyədə logistika və satış xidmətləri göstərir. Mərkəzin idxal-ixrac həcmi 10 milyardlarla ABŞ dolları olaraq qiymətləndirilir.
Azərbaycanın Çindəki Səfirliyinin dəstəyi, AZPROMO və ölkəmizin Çindəki Ticarət Nümayəndəliyi tərəfindən birgə təşkil olunmuş görüşdə AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev Azərbaycanın biznes mühiti, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsullarımız, ixrac missiyamızda təmsil olunan şirkətin təmsilçisi Elmar Saidov isə Azərbaycan şərabları barədə məlumat veriblər. ITOC-un baş direktoru He Guoguang mərkəzin fəaliyyəti, Şanxay Pudonq Spirtli İçkilər Assosiasiyasının rəhbəri Baohua Huang isə 117 idxalçı şirkətin üzv olduğu Assosiasiyanın fəaliyyətinə dair məlumat verib. Baohua Huang bildirib ki, Azərbaycan şərablarının idxalı Assosiasiyaya üzv şirkətlərin diqqətinə çatdırılacaq və bu sahədə əməkdaşlıq həyata keçiriləcək.
Görüş çərçivəsində AZPROMO və ITOC arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, AZPROMO İTOC-dan anbar və yerli məhsullarımızın nümayiş olunması üçün müvafiq yer icarəyə götürəcək. Azərbaycan Şərab Evi adlanacaq həmin sahə və burada Azərbaycan iş adamları üçün yaradılacaq əlverişli şərait sahibkarlarımıza yerli məhsulları yüksək səviyyədə təqdim etməyə imkan verəcək.
ITOC həmçinin, “Direct İmported Goods” (“DİG”) adlı marketlər şəbəkəsinə sahibdir. Bu marketlərin əsas xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, burada yalnız idxal olunmuş xarici məhsullar yüksək qiymətə satılır. Növbəti mərhələdə Azərbaycan məhsullarının “DİG” marketlər şəbəkəsində satılması da nəzərdə tutulur.
Görüş zamanı ITOC nümayəndələri Azərbaycan iş adamlarına öz məhsullarını azad ticarət zonasına gələn qonaqlara nümayiş etdirmək üçün lazımi şərait yaradıb. Azərbaycan məhsulları ITOC ziyarətçıləri tərəfindən maraqla qarşılanıb. Bu marağı və diqqəti nəzərə alan ITOC Azərbaycan məhsullarının bir hissəsini satın alıb.
Görüş çərçivəsində həmçinin, Azərbaycanın şərab istehsalçıları və ixracatçıları bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib, ITOC-un anbarlarında və “DİG” marketlər şəbəkəsi, həmçinin 16 ölkənin birgə yaratdığı pavilyonla tanış olub, Azərbaycan Şərab Evi konsepsiyasına dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycan ixrac missiyasının Şanxaya səfəri Çin mediası tərəfindən geniş işıqlandırılıb, AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev və ölkəmizin Çindəki Ticarət Nümayəndəsi Teymur Nadiroğlu yerli kanallara müsahibələr veriblər. Müsahibələrdə Prezident İlham Əliyevin “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği ilə bağlı Fərmanın icrası istiqamətində görülən işlər Çin mediasının diqqətinə çatdırılıb.
Bu gün isə Azərbaycanın ixrac missiyası “ProWeine China 2017” Sərgisini ziyarət edəcək, yerli istehsalçılar və sərgidə iştirak edən digər xarici ölkələrin nümayəndələri ilə görüşlər keçirəcək, Şanxayın bir sıra marketlərində olacaqlar.

Azerbaijan next export mission is in Shanghai city of People’s Republic of China. Export mission organized for “Made in Azerbaijan” brand promotion with support of Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) includes representatives of local companies engaged in wine and spirits production.
Several successful results have already been achieved within the export mission that will last till November 15.
On November 13, the first day of the visit, Azerbaijan export mission visited and held a meeting in Shanghai Waigaoqiao International Trading Operation Center (ITOC) located at China first and biggest trade zone “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”. “Shanghai welcomes Azerbaijan wines” announcement in electronic board at the center entrance was an indicator of China great interest in Azerbaijan products. It should be noted that this center leases out its 300 thousand square meters storages located at free trade zone and provides high quality logistics and sale services to more than 10 thousand companies. Import and export capacity of the center is valued in 10 billions of USA dollars.
In the meeting organized with support of Azerbaijan Embassy in China, AZPROMO and Azerbaijan Trade Representation Office, AZPROMO vice-president Yusif Abdullayev informed the attendees about business environment in Azerbaijan, our competetive and export-oriented products, the member of a company represented at export mission Elmar Saidov talked about Azerbaijan wines. ITOC General Director He Guoguang gave information on the center activity, the Head of Shanghai Pudong Spirits Association Baohua Huang talked about the activity of Association, which has 117 importer company members. Baohua Huang said that the import of Azerbaijan wines will be delivered to the attention of Association company-members and cooperation in this field will be conducted.
A Cooperation Memorandum between AZPROMO and ITOC signed within the meeting. According to the Memorandum, AZPROMO will rent from ITOC storages and related placement for demonstration of our products.
This placement planned to be named “Azerbaijan Wine House” and favorable conditions created here will enable our business owners to present local products at high level.
ITOC also owns “Directed Imported Goods” (DIG) stores network. The key element of these stores is that only imported foreign goods are sold here at a premium. On the next stage is is planned to sell Azerbaijan products in DIG stores network as well.
Within the meeting ITOC representatives created appropriate conditions to Azerbaijan business owners for presentation of their products to the guests visiting free trade zone. Azerbaijan products were met with great interest by ITOC visitors. ITOC taking into cosideration this interest and attention purchased a certain amount of Azerbaijan products.
Azerbaijan wine producers and exporters held several double-sided meetings within the event, acquainted with ITOC storages and DIG stores network, as well as with a pavilion developed jointly with 16 countries and made interchange of views on Azerbaijan Wine House concept.
The visit of Azerbaijan export mission to Shanghai was widely covered by China media.
AZPROMO vice-president Yusif Abdullayev and Azerbaijan Trade Representative in China Teymur Nadiroghlu gave interviews to local channels. In the interviews they delivered to the media attention the measures carried out towards the execution of the Decree of President Ilham Aliyev on the Promotion of “Made in Azerbaijan” brand.
Today Azerbaijan export mission will visit “ProWeine China 2017” Exhibtition, hold meetings with local producers and representatives of foreign companies participating at the exhibition and visit several stores in Shanghai.