Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindədir. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş ixrac missiyasına Azərbaycanda meyvə şirələri, təbii mineral sular, meyvə-tərəvəz məhsulları, konservləşdirilmiş qida, dondurma istehsalı və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 18 şirkətin nümayəndəsi daxildir.
Missiya çərçivəsində Azərbaycan iş adamları AZPROMO və Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Peterfood” qida sərgisi çərçivəsində təşkil olunan XVII Peterburq Ərzaq Forumunda iştirak ediblər. Forumda 2017-ci və 2018-ci illər üçün pərakəndə ticarətin başlıca istiqamətləri, bu sahədə proqnozlar və tendensiyalar, istehlakçıları cəlb etmək üçün yeni strategiyalara dair müzakirələr aparılıb və iş adamları üçün master-klass keçirilib.
Tədbir çərçivəsində missiya iştirakçıları üçün Rusiyanın Şimal Qərb regionunun iri marketlər şəbəkələri ilə ikitərəfli görüşlər də təşkil olunub. “X5 Retail Group”, “Aşan”, “Maqnit”, “Diksi” və “Metro” kimi iri marketlər şəbəkələrinin və yerli distributor şirkətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşlərdə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını da təqdim ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi “Peterfood” sərgisinin rəsmi açılışında çıxış edən AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev tədbir iştirakçılarına “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği ilə bağlı Fərmanın icrası istiqamətində görülən işlər və AZPROMO-nun fəaliyyəti barədə məlumat verib.

Очередная экспортная миссия Азербайджана проходит в Санкт-Петербурге, Россия. Экспортная миссия, организованная с целью продвижения бренда «Made in Azerbaijan» при поддержке Министерства экономики и организации AZPROMO, включает представителей 18 компаний, занимающихся производством фруктовых соков, минеральных вод, фруктов и овощей, консервированной продукции, мороженого и другой продукции. В ходе миссии совместно с AZPROMO и Торговым Представительством Азербайджана в России было организовано участие азербайджанских предпринимателей в XVII Петербургском продовольственном Форуме в рамках продовольственной выставки «Peterfood». На форуме были обсуждены основные направления розничной торговли на 2017-2018 гг., прогнозы и тенденции в этой области, а также новые стратегии привлечения новых клиентов и был проведен мастер-класс для предпринимателей.
В рамках мероприятия для участников миссии были проведены двухсторонние встречи с крупными сетями магазинов из северо-западного региона России. Встречи, на которых присутствовали такие крупные сети магазинов, как «X5 Retail Group», «Ашан», «Магнит», «Дикси» и «Метро», а также местные дистрибьюторы, явились хорошей возможностью для азербайджанских производителей продемонстрировать свою продукцию. Выступая на церемонии открытия выставки «Peterfood», в которой делегация Азербайджана также участвовала, вице-президент AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал участников о проведенных мероприятиях, связанных с продвижением бренда « Made in Azerbaijan» в соответствии с Указом и о деятельности AZPROMO в этом направлении.