Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindədir. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş ixrac missiyasına Azərbaycanda meyvə şirələri, təbii mineral sular, meyvə-tərəvəz məhsulları, konservləşdirilmiş qida, dondurma istehsalı və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 18 şirkətin nümayəndəsi daxildir.
Missiya çərçivəsində Azərbaycan iş adamları AZPROMO və Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Peterfood” qida sərgisi çərçivəsində təşkil olunan XVII Peterburq Ərzaq Forumunda iştirak ediblər. Forumda 2017-ci və 2018-ci illər üçün pərakəndə ticarətin başlıca istiqamətləri, bu sahədə proqnozlar və tendensiyalar, istehlakçıları cəlb etmək üçün yeni strategiyalara dair müzakirələr aparılıb və iş adamları üçün master-klass keçirilib.
Tədbir çərçivəsində missiya iştirakçıları üçün Rusiyanın Şimal Qərb regionunun iri marketlər şəbəkələri ilə ikitərəfli görüşlər də təşkil olunub. “X5 Retail Group”, “Aşan”, “Maqnit”, “Diksi” və “Metro” kimi iri marketlər şəbəkələrinin və yerli distributor şirkətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşlərdə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını da təqdim ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi “Peterfood” sərgisinin rəsmi açılışında çıxış edən AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev tədbir iştirakçılarına “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği ilə bağlı Fərmanın icrası istiqamətində görülən işlər və AZPROMO-nun fəaliyyəti barədə məlumat verib.

The next export mission of Azerbaijan is in Sankt-Petersburg, Russia. Export mission organized with the purpose of “Made in Azerbaijan” brand promotion with support of Ministry of Economy and organization of AZPROMO includes the representatives of 18 companies engaged in the production of fruit juices, natural mineral waters, fruit and vegetable products, tanned food, ice-cream and other fields. During the mission Azerbaijan businessmans participated at XVII Petersburg Food Forum held in Sankt-Petersburg within “Peterfood” food exhibition. Participation organized jointly by AZPROMO and Azerbaijan Trade Representative Office in Russia. Within the forum discussions made on the main directions of wholesale commerce for 2017-2018 years, forecasts and trends in this field, as well as new strategies towards new customers attraction, and a master-class held for business owners.
Within the event, bilaterial meetings with large store networks from Russia northwest region held for mission participants. In the meetings attended by such large store networks as “X5 Retail Group”, “Ashan”, “Magnit”, “Diksi” və “Metro” and local distributor company representatives, Azerbaijan producers demonstrated their products as well. Making a speech in opening ceremony of “Peterfood” exhibition, where Azerbaijan delegation also participated, AZPROMO Vice-president Yusif Abdullayev informed the attendees of event about the measures carried out related to “Made in Azerbaijan” brand promotion according to the Decree and AZPROMO activity as well.