İyunun 22-də Kiyevdə Azərbaycan Ticarət Evinin açılışı olub.
Tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri, Azərbaycan-Ukrayna Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Ticarət Evinin ümumi sahəsi 300 m²-ə yaxındır.
Azərbaycan Ticarət Evi “Made in Azerbaijan” brendinin Ukrayna bazarında daha çox tanıdılması, Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqi və genişləndirilməsi sahəsində fəaliyyət göstərəcək, Ukraynada satışını təşkil edəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Ticarət Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində 30-a yaxın Azərbaycan şirkətinin istehsal etdiyi müxtəlif məhsullar (meyvə şirəsi və kompotlar, mineral sular, zeytun, çay, meyvə və tərəvəz, qənnadı məmulatları, spirtli içkilər, Naftalan yağı, toxuculuq və kosmetika məhsulları və s.) nümayiş olunur. Ümumilikdə, Azərbaycan Ticarət Evində 85 çeşiddə şərab, 26 çeşiddə konyak, 37 çeşiddə çay, 30-dan çox çeşiddə meyvə şirəsi və kompotlar, 150 çeşiddən çox digər məhsullar sərgilənir.
Açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evinin açılmasının dövlət başçılarının ölkələrimiz arasında səmimi dostluq münasibətlərinin və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə olan marağın göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığı uğurla inkişaf edir, xalqlarımızı tarixi dostluq əlaqələri birləşdirir. Azərbaycan və Ukrayna dövlət başçılarının yüksək siyasi iradəsi nəticəsində bu gün ölkələrimiz arasında münasibətlər strateji səviyyəyə yüksəlib, möhkəm müqavilə-hüquqi baza yaradılıb, Azərbaycan və Ukrayna Prezidentləri Şurası, iqtisadi əməkdaşlığa dair Hökumətlərarası Komissiya fəaliyyət göstərir. Azərbaycan və Ukrayna beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq edir, ərazi bütövlüyü məsələsində bir-birini dəstəkləyir.
Qeyd edilib ki, Ukrayna ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və 2017-ci ilin nəticələrinə əsasən, Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsində 6-cı yeri tutub. Ümumiyyətlə, ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin həcmində müsbət dinamika müşahidə edilir. 2017-ci ildə Azərbaycan və Ukrayna arasında ticarət dövriyyəsi 2,5 dəfə artaraq 810 mln. dollar, bu ilin 4 ayında isə əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8% artaraq 261,7 mln. dollar təşkil edib.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlığın inkişafının vacib olduğunu qeyd edən Şahin Mustafayev bu sahədə qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırıb. İndiyədək Azərbaycan Ukraynaya 362 mln. dollar (286 mln. dolları neft, 76 mln. dolları qeyri-neft sektoruna), Ukrayna isə Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna 25 mln. dollar investisiya qoyub. Azərbaycanda sənaye, tikinti, ticarət, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, xidmət və s. sahələrdə 150-ə yaxın Ukrayna kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın Ukrayna ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edən nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan Ticarət Evinin ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı, biznes təşəbbüslərinin stimullaşdırılması və keyfiyyətli Azərbaycan məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi ilə Ukrayna bazarında təşviqi baxımından əhəmiyyətli olacağını bildirib.
Ukraynanın Baş nazirinin müavini, iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Stepan Kubiv Azərbaycan nümayəndə heyətinin Ukraynaya səfərindən məmnunluğunu bildirib, belə səfərlərin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın və işgüzar münasibətlərin inkişafında, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsində əhəmiyyətini qeyd edib. Ukraynanın Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini qeyd edən Stepan Kubiv potensial əməkdaşlıq imkanlarına dair fikirlərini bölüşüb, Kiyevdə Azərbaycan Ticarət Evinin fəaliyyətə başlamasının ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanın “Aspi-Aqro” MMC və Ukraynanın "Spirit Drink" şirkəti arasında Azərbaycandan Ukraynaya 130 min şüşə şərabın ixracına dair müqavilə imzalanıb.
Azərbaycan Ticarət Evinin açılış mərasimində həmçinin, Azərbaycan şərablarının dequstasiyası keçirilib, Azərbaycan və Ukrayna incəsənət ustalarının konserti təşkil edilib.
Sonda tədbir iştirakçıları Azərbaycan Ticarət Evi və burada daimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan məhsullarının sərgisi ilə tanış olublar.

On 22 June, Azerbaijan Trading House opened in Kiev.
The officials from both countries, the members of study group on Azerbaijan-Ukrainian Parliamentary relationships and businessmen attended the event.
Total square of Azerbaijan Trading House established by the Ministry of Economy of Azerbaijan Republic is nearly 300 m2.
Azerbaijan Trading House will deal with the further promotion of “Made in Azerbaijan” brand in Ukrainian market, as well as promotion and enhancement of Azerbaijan products export and will organize sale of products in Ukraine and realize relationships in this sphere. In the permanent exhibition room of Trading House various products manufactured by about 30 Azerbaijan companies (fruit juices and stewed fruits, mineral waters, olives, tea, fruits and vegetables, patisserie, spirits, Naftalan oil, knitting and cosmetic products, etc.) are being presented. Generally, 85 sorts of wine, 26 sorts of cognac, 37 sorts of tea, more than 30 sorts of fruit juices and stewed fruits, as well as more than 150 sorts of other products are presented in the exhibition.
The Minister of Economy of Azerbaijan Republic Shahin Mustafayev in his speech in the opening ceremony emphasized that the opening of Azerbaijan Trading House in Ukraine is the mark of interest in the enhancement of sincere friendship and economic-trading relationships between our countries. It was noted out that Azerbaijan-Ukraine cooperation based on mutual respect improves successfully; our peoples are joined through historical friendship. As a result of high political willing of Azerbaijani and Ukrainian state leaders, the relationships between our countries today are on high strategical level, a stable contract-legal basis developed, a Council of Presidents of Ukraine and Azerbaijan, as well as Intergovernmental Commission on Economic Cooperation function as well. Azerbaijan and Ukraine cooperate within international organizations and support each other in territorial integrity issue as well.
It was also marked that Ukraine is one of the main trading partners of our country and according to the results of 2017 Ukraine was 6th in Azerbaijan’s foreign goods turnover. Generally, a positive dynamics is observed in the volume of commodity turnover between our countries. Commodity turnover between Azerbaijan and Ukraine during 2017 increased for 2.5 times and reached up to 810 mln. dollars, through 4 months of current year compared to the same period of last year increased for 8% and comprised 261.7 mln.dollars .
Shahin Mustafayev noted that the development of cooperation in investment field is significant and marked that there is great potential for realization of mutually profitable projects. Up to now, Azerbaijan has invested in 362 mln.dollars (286 mln.dollars in oil, and 76 mln.dollars in non-oil sector) in Ukraine, which, in its turn, invested 25 mln.dollars in non-oil sector of Azerbaijan. About 150 companies with Ukrainian investment function in industry, construction, trading, agriculture, transport, service and other fields of Azerbaijan. The Minister Shahin Mustafayev emphasized that Azerbaijan is also interested in the enhancement of relationships with Ukraine and noted that Azerbaijan Trading House opened in Ukraine will play significant role in the development of economic-trading relationships between our countries, stimulation of business initiations, as well as in promotion of high-quality Azerbaijan products under the name of “Made in Azerbaijan” brand in Ukrainian market.
Ukrainian Deputy Prime Minister, Minister of Economic Development and Trade Stepan Kubiv expressed his gratification from the visit of Azerbaijan delegation to Ukraine and marked the significance of such visits in the development of cooperation and business relationships between our countries. Stepan Kubiv noted that Ukraine pays special attention to the cooperation with Azerbaijan and expressed his certainty in the further enhancement of mutual relationships, shared his ideas on potential cooperation prospects, as well as emphasized that the startup of Azerbaijan Trading House in Kiev is an important step to the development of trade-economic cooperation.
A contract on the export of 130.000 bottles of wine between Azerbaijani “Aspi-Aqro” LLC and Ukrainian "Spirit Drink" companies has been signed in the event. In the opening ceremony of Azerbaijan Trading House, Azerbaijan wines tasting and a concert with art masters were organized.
At the end, the participants were introduced with Azerbaijan Trading House and permanent exhibition of Azerbaijan products.