İyunun 22-də Kiyevdə Azərbaycan Ticarət Evinin açılışı olub.
Tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri, Azərbaycan-Ukrayna Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Ticarət Evinin ümumi sahəsi 300 m²-ə yaxındır.
Azərbaycan Ticarət Evi “Made in Azerbaijan” brendinin Ukrayna bazarında daha çox tanıdılması, Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqi və genişləndirilməsi sahəsində fəaliyyət göstərəcək, Ukraynada satışını təşkil edəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Ticarət Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində 30-a yaxın Azərbaycan şirkətinin istehsal etdiyi müxtəlif məhsullar (meyvə şirəsi və kompotlar, mineral sular, zeytun, çay, meyvə və tərəvəz, qənnadı məmulatları, spirtli içkilər, Naftalan yağı, toxuculuq və kosmetika məhsulları və s.) nümayiş olunur. Ümumilikdə, Azərbaycan Ticarət Evində 85 çeşiddə şərab, 26 çeşiddə konyak, 37 çeşiddə çay, 30-dan çox çeşiddə meyvə şirəsi və kompotlar, 150 çeşiddən çox digər məhsullar sərgilənir.
Açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evinin açılmasının dövlət başçılarının ölkələrimiz arasında səmimi dostluq münasibətlərinin və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə olan marağın göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığı uğurla inkişaf edir, xalqlarımızı tarixi dostluq əlaqələri birləşdirir. Azərbaycan və Ukrayna dövlət başçılarının yüksək siyasi iradəsi nəticəsində bu gün ölkələrimiz arasında münasibətlər strateji səviyyəyə yüksəlib, möhkəm müqavilə-hüquqi baza yaradılıb, Azərbaycan və Ukrayna Prezidentləri Şurası, iqtisadi əməkdaşlığa dair Hökumətlərarası Komissiya fəaliyyət göstərir. Azərbaycan və Ukrayna beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq edir, ərazi bütövlüyü məsələsində bir-birini dəstəkləyir.
Qeyd edilib ki, Ukrayna ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və 2017-ci ilin nəticələrinə əsasən, Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsində 6-cı yeri tutub. Ümumiyyətlə, ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin həcmində müsbət dinamika müşahidə edilir. 2017-ci ildə Azərbaycan və Ukrayna arasında ticarət dövriyyəsi 2,5 dəfə artaraq 810 mln. dollar, bu ilin 4 ayında isə əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8% artaraq 261,7 mln. dollar təşkil edib.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlığın inkişafının vacib olduğunu qeyd edən Şahin Mustafayev bu sahədə qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırıb. İndiyədək Azərbaycan Ukraynaya 362 mln. dollar (286 mln. dolları neft, 76 mln. dolları qeyri-neft sektoruna), Ukrayna isə Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna 25 mln. dollar investisiya qoyub. Azərbaycanda sənaye, tikinti, ticarət, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, xidmət və s. sahələrdə 150-ə yaxın Ukrayna kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın Ukrayna ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edən nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan Ticarət Evinin ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı, biznes təşəbbüslərinin stimullaşdırılması və keyfiyyətli Azərbaycan məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi ilə Ukrayna bazarında təşviqi baxımından əhəmiyyətli olacağını bildirib.
Ukraynanın Baş nazirinin müavini, iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Stepan Kubiv Azərbaycan nümayəndə heyətinin Ukraynaya səfərindən məmnunluğunu bildirib, belə səfərlərin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın və işgüzar münasibətlərin inkişafında, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsində əhəmiyyətini qeyd edib. Ukraynanın Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini qeyd edən Stepan Kubiv potensial əməkdaşlıq imkanlarına dair fikirlərini bölüşüb, Kiyevdə Azərbaycan Ticarət Evinin fəaliyyətə başlamasının ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanın “Aspi-Aqro” MMC və Ukraynanın "Spirit Drink" şirkəti arasında Azərbaycandan Ukraynaya 130 min şüşə şərabın ixracına dair müqavilə imzalanıb.
Azərbaycan Ticarət Evinin açılış mərasimində həmçinin, Azərbaycan şərablarının dequstasiyası keçirilib, Azərbaycan və Ukrayna incəsənət ustalarının konserti təşkil edilib.
Sonda tədbir iştirakçıları Azərbaycan Ticarət Evi və burada daimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan məhsullarının sərgisi ilə tanış olublar.

На Украине открылся Торговый дом Азербайджана
В мероприятии приняли участие официальные лица и бизнесмены из обеих стран, члены рабочей по азербайджано-украинскому межпарламентскому сотрудничеству.
Общая площадь Торгового дома, созданного Министерством экономики Азербайджанской Республики, составляет около 300 м2.
Торговый Дом Азербайджана будет заниматься дальнейшим продвижением бренда «Made in Azerbaijan» на украинском рынке, расширением экспорта азербайджанской продукции, организовывать реализацию данной продукции на Украине и формировать взаимоотношения в этой сфере. На постоянно действующей выставке Торгового дома представлена различная продукция, выпускаемая примерно 30 азербайджанскими компаниями (фруктовые соки, компоты, минеральные воды, оливки, чай, фрукты и овощи, кондитерские изделия, спиртные напитки, масло Нафталан, ткацкая и косметическая продукция и т.п.) В целом, на выставке представлены 85 сортов вина, 26 сортов коньяка, 37 сортов чая, более 30 сортов фруктовых соков и компотов, а также более 150 сортов прочей продукции.
Министр экономики Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев в своем выступлении на церемонии открытия подчеркнул, что открытие Азербайджанского Торгового дома на Украине - это знак интереса к укреплению искренней дружбы и торгово-экономических отношений между нашими странами. Было отмечено, что азербайджано-украинское сотрудничество на основе взаимного уважения успешно развивается и будет продолжать развиваться дальше; наши народы соединены исторической дружбой. В результате высокой политической готовности руководителей государств Азербайджана и Украины отношения между нашими странами сегодня находятся на высоком стратегическом уровне, развивается стабильная договорно-правовая основа, Совет Президентов Украины и Азербайджана, а также действует Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству. Азербайджан и Украина сотрудничают также в рамках международных организаций и поддерживают друг друга в вопросах территориальной целостности.
Было также отмечено, что Украина является одним из основных торговых партнеров нашей страны, и по итогам 2017 года Украина заняла 6-е место во внешнем товарообороте Азербайджана, и в целом наблюдается положительная динамика в этом направлении. В 2017 году товарооборот между Азербайджаном и Украиной увеличился в 2,5 раза и достиг 810 млн.USD, а за 4 месяца текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 8% и составил 261,7 млн.USD
Шахин Мустафаев отметил, что развитие сотрудничества в области инвестирования является очень важным фактором. Тем более, если имеется большой потенциал для реализации взаимовыгодных проектов. До настоящего времени Азербайджан инвестировал в Украину 362 млн. USD (286 млн. USD в нефтяной и 76 млн. USD в ненефтяной сектор), и Украина, что, в свою очередь, вложила 25 млн. USD инвестиций в ненефтяной сектор Азербайджана. В Азербайджане в области промышленности, строительства, торговли, сельского хозяйства, транспорта и сервиса функционируют около 150 компаний с украинским капиталом. Министр Шахин Мустафаев подчеркнув заинтересованность обеих сторон в укреплении отношений, отметил, что Торговый Дом Азербайджана, открытый в Киеве, сыграет важную роль в развитии торгово-экономических отношений между нашими странами, создаст возможность стимулирования деловых инициатив, и продвижения высококачественной азербайджанской продукции под единым брендом «Made in Azerbaijan» на украинском рынке.
Заместитель премьер-министра Украины, министр экономического развития и торговли Степан Кубив выразил удовлетворение от визита азербайджанской делегации в Украину и отметил важность таких визитов в развитии сотрудничества и деловых отношений между нашими странами. Степан Кубив подчеркнув тот факт, что Украина уделяет особое внимание сотрудничеству с Азербайджаном выразил уверенность в дальнейшем укреплении взаимоотношений, поделился своими идеями о потенциальных перспективах сотрудничества, а также подчеркнул, что открытие Торгового дома Азербайджана в Киеве является важным шагом на пути к развитию прочного торгово-экономического сотрудничества.
На мероприятии был подписан контракт на экспорт 130 000 бутылок вина между азербайджанской компанией «Aspi-Aqro» и украинской компанией «Spirit Drink». На церемонии открытия Торгового дома Азербайджана была организована дегустация азербайджанских вин и состоялся концерт с участием мастеров азербайджанского искусства.
В конце мероприятия, участники ознакомились с Азербайджанским Торговым Домом и постоянно действующей здесь выставкой азербайджанской продукции.