Azərbaycanın xaricdə ilk Şərab Evi açıldı
Sentyabrın 2-də Çin Xalq Respublikasının Urumçi şəhərində “Azərbaycan Şərab Evi” açılıb. Bu, Azərbaycanın xarici ölkədə açılan ilk Şərab Evidir.
Bununla əlaqədar keçirilən tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri ilə yanaşı, Azərbaycanın şərab istehsalçıları və Çinin şərab satışı ilə məşğul olan şirkətlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Azərbaycanın Çindəki Ticarət nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə yaradılmış “Azərbaycan Şərab Evi” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, həmçinin Azərbaycanın şərab və digər spirtli içki məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılması və satışının təşkili sahəsində fəaliyyət göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Şərab Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə seçilən müxtəlif növdə Azərbaycan şərabları nümayiş olunacaq.
Açılış tədbirində çıxış edən Çin Xalq Respublikası Sincan Uyğur Muxtar Rayonunun beynəlxalq əlaqələr üzrə rəhbərlər qrupunun rəis müavini Mao Xuey, AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev, Azərbaycanın Çindəki ticarət nümayəndəsi Teymur Nadiroğlu, Çinin “YEMA İnternational” şirkətinin vitse-prezidenti Çen Qan, Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının rəhbəri Elçin Mədətov və başqaları Urumçidə fəaliyyətə başalayan Şərab Evinin Azərbaycan-Çin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə, Azərbaycan məhsullarının ixracının artırılmasına töhfə verəcəyini vurğulayıblar.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO ilə Çinin “YEMA” şirkəti arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bundan başqa, Azərbaycan şərablarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib, şərabçılığın inkişafına dair təqdimat və video-çarxlar nümayiş etdirilib, Çinin şərab satışı ilə məşğul olan şirkətləri üçün Azərbaycan şərablarının dequstasiyası təşkil olunub.
Qeyd edək ki, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, ixracın və istehsalın stimullaşdırılması, o cümlədən Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda tanıdılması və satışının genişləndirilməsi məqsədi ilə xarici ölkələrdə yeni ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.

2-го сентября в Урумчи, Китай, состоялось открытие «Азербайджанского Винного Дома». Это первый Винный Дом Азербайджана зарубежом.
Помимо официальных лиц с обеих стран, на мероприятии, проведенному по этому поводу приняли участие Азербайджанские производители вина и представители Китайских компаний, специализирующихся на продаже вина.
«Азербайджанский Винный Дом», учрежденный при поддержке Министерства Экономики, организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Представительства Азербайджанского Торгового Дома в Китае, согласно распоряжению президента Азербайджанской Республики, будет действовать в сфере поддержки экспорта Азербайджанской продукции, расширения объёма и географии экспорта, поощрения бренда «Made in Azerbaijan», а также популяризации и организации продажи вина и других алкогольных напитков Азербайджанского производства на Китайском рынке, и будет реализовывать координацию в данной области. На постоянной выставке Винного Дома будут представляться Азербайджанские вина различных сортов, отличающиеся особым вкусом и качеством.
Выступившие на церемонии открытия Заместитель Заведующего Группой Глав по Международным Связям Синьцзян-Уйгурского Автономного Района Народной Республики Китай Мао Хуэй, исполнитель обязанностей Главы AZPROMO Юсиф Абдуллаев, Торговый Представитель Азербайджана в Китае Теймур Надироглу, Вице-президент Китайской компании «YEMA International» Чен Ган, Глава Азербайджанской Ассоциации Производителей и Экспортеров Вина Эльчин Мадатов и другие подчеркнули будущий вклад Азербайджанского Винного Дома, приступившего к работе в Урумчи, в расширение экономических и торговых связей между Азербайджаном и Китаем, а также в увеличение экспорта Азербайджанской продукции.
В рамках мероприятия был подписан «Меморандум о Взаимопонимании» между AZPROMO и Китайской компанией «YEMA International». Кроме того, состоялась пресс конференция, посвященная Азербайджанским винам, продемонстрированы презентация и видеоролик о развитии виноделия, а также была организована дегустация Азербайджанских вин для Китайских компаний, специализирующихся по продаже вина.
Отметим, что с целью поощрения бренда “Made in Azerbaijan”, стимуляции экспорта и производства, а также популяризации и расширении продажи Азербайджанской продукции на зарубежных рынках, планируется открытие новых торговых и винных домов в зарубежных странах.