Çində “Azərbaycan Ticarət Evi” açılıb
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq tapşırığına əsasən, Azərbaycanda istehsal edilən məhsulların ixracının təşviqi və genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması, satışının təşkili və əlaqələndirilməsi məqsədilə xarici ölkələrdə ticarət evlərinin açılması prosesi davam etdirilir.
Sentyabrın 28-də Çinin Lucou şəhərində “Azərbaycan Ticarət Evi” açılıb.
Çinin ticarət və biznes qurumlarının nümayəndələrinin, Lucou şəhər rəhbərliyinin, iş adamlarının, sərgiyə qatılan 16 ölkənin təmsilçisinin iştirak etdiyi tədbirdə Çin Ərzaq Məhsullarının İxracı və İdxalı üzrə Ticarət Palatasının vitse-prezidenti Su Siaoxu qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında tarixən yaranmış münasibətlər hazırda müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Çində yeni açılan “Azərbaycan Ticarət Evi” də iqtisadi-ticari əməkdaşlığımızda yeni mərhələ olmaqla yanaşı, Azərbaycan məhsullarının Çin alıcılarına tanıdılması baxımından əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Ölkəmizin Çin Xalq Respublikasındakı səfiri Əkrəm Zeynallı Azərbaycanda Çin ilə əlaqələrin inkişafına önəm verildiyini vurğulayıb. Səfir “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişafında yeni imkanlar açdığını, Azərbaycanın Çinin vilayətləri ilə də əlaqələrinin inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Çinin Siçuan vilayətinin Lucou şəhərindəki Azad Ticarət Zonasında “Azərbaycan Ticarət Evi”nin açılması bunun bariz nümunəsidir. Bu ticarət evi Azərbaycan məhsullarını təqdim etməklə yanaşı, ölkəmizin iqtisadi potensialı, turizm, nəqliyyat və logistika imkanlarına dair məlumatların Lucouda geniş yayılmasına imkan yaradacaq.
Sonra mərasim iştirakçıları “Azərbaycan Ticarət Evi” ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Yancı çayının üzərində yerləşən və liman şəhəri olan Lucouda açılan “Azərbaycan Ticarət Evi”nin ümumi sahəsi 600 kvadrat metrdir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Çindəki Səfirliyinin və Ticarət Nümayəndəliyinin, Lucou şəhər hakimiyyətinin və “Eastern Allfriends” şirkətinin təşkilatçılığı ilə açılan “Azərbaycan Ticarət Evi”ndə ölkəmizdə istehsal olunan ixracyönümlü və rəqabətqabiliyyətli ərzaq və qeyri-ərzaq məhsulları, o cümlədən çay, mineral sular, spirtli içkilər, meyvə-tərəvəz və onlardan emal olunmuş məhsullar (meyvə şirələri, kompotlar, konservlər, mürəbbələr, turşular, bitki yağları), və s. nümayiş olunur. Azərbaycan memarlıq nümunələrinin elementləri əsasında dizayn edilmiş ticarət evində məhsullarımızın sərgisi, topdan və pərakəndə satışı, habelə dequstasiyası həyata keçiriləcək. Bundan başqa, ticarət evi Azərbaycan məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılmasına, ixracın təşviqi və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcəkdir. Ticarət evini ziyarət edənlər stendlər, fotoşəkillər vasitəsilə Azərbaycanın investisiya imkanlarına, biznes mühitinə, nəqliyyat-logistika imkanlarına, turizm və kənd təsərrüfatı potensialına dair geniş məlumat əldə edəcəklər. Azərbaycan xalqının əsrlər boyunca yaratdığı mədəni irsin də təbliğ olunduğu ticarət evində nümayiş edilən eksponatlar, xalça nümunələri, milli geyimlər və suvenirlər, müxtəlif nəşrlər xalqımızın zəngin mədəniyyəti haqqında geniş təsəvvür yaradır.
Tədbir iştirakçıları Azərbaycanın müstəqillik illərində qazandığı uğurlara həsr olunan filmə də baxıblar.
Ticarət evinin açılması ilə yanaşı, Çinin qərb hissəsində 34 marketi əhatə edən “EAF” şəbəkəsində “Made in Azerbaijan” brendi ilə istehsal olunan şərab və nar şirələrinin satışına başlanılıb.
Bu gün həmçinin, Çinin Lucou şəhərində Cənub-Qərb məhsullar sərgisi açılıb. Bu il 6-cı dəfə keçirilən “Çin Lucou Cənub-Qərb məhsullar sərgisi”ndə 16 ölkə təmsil olunub. Sərgidəki Azərbaycan milli pavilyonunda “Made in Azerbaijan” brendi ilə istehsal olunan meyvə şirələri, şərab və spirtli içkilər nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, 5,5 milyon əhalisi olan Lucou şəhəri aid olduğu Siçuan, habelə Yunnan və Quycou vilayətlərinin, Çinin ən böyük bələdiyyəsi olan Çunçin şəhərinin arasında yerləşməklə, əhəmiyyətli nəqliyyat-ticarət qovşağı hesab olunur.

В Китае открылся «Торговый Дом Азербайджана»
Согласно соответствующему распоряжению Президента Азербайджанской Республики, продолжается процесс открытия торговых домов в зарубежных странах с целью пропаганды и расширения экспорта производимой в Азербайджане продукции, продвижения в зарубежных странах бренда «Made in Azerbaijan», организации и координации продаж. 28 сентября в китайском городе Лючжоу открылся «Торговый Дом Азербайджана».
Выступивший на мероприятии с участием представителей торговых и бизнес-структур Китая, руководства города Лючжоу, предпринимателей, представителей 16 стран-участниц выставки вице-президент Китайской торговой палаты по экспорту и импорту пищевых продуктов Су Сиаоху отметил, что исторические связи между нашими странами успешно развиваются в настоящее время в различных направлениях.
Открытый в Китае «Торговый Дом Азербайджана» в то же время станет не только новым этапом торгово-экономического сотрудничества, но и сыграет важную роль с точки зрения популяризации азербайджанской продукции среди китайских покупателей.
Посол нашей страны в Китае Акрам Зейналлы отметил, что Азербайджан придает важное значение развитию связей с Китаем. Посол сказал, что инициатива «Один пояс, один путь» открывает новые возможности для развития связей между Азербайджаном и Китаем, и довел до внимания, что Азербайджан развивает связи и с китайскими провинциями. По его словам, наглядным примером тому является открытие «Торгового Дома Азербайджана» в зоне свободной торговли в городе Лючжоу китайской провинции Сычуань.
Этот Торговый дом не только представит азербайджанскую продукцию, но и создаст условия для широкого распространения в Лючжоу информации об экономическом, туристическом, транспортном и логистическом потенциале страны.
Затем участники церемонии ознакомились с «Торговым домом Азербайджана». Отметим, что общая площадь «Торгового дома Азербайджана» в портовом городе Лючжоу, расположенном на берегу реки Янцзы, составляет 600 квадратных метров.
В «Торговом доме Азербайджана», открытом при поддержке Министерства экономики и организации Посольства и Торгового Представительства Азербайджана в Китае, городской власти Лючжоу и компании «Eastern Allfriends», демонстрируется экспортная, конкурентоспособная продовольственная и непродовольственная продукция, в том числе чай, минеральные воды, спиртные напитки, фрукты и овощи, продукты их переработки (фруктовые соки, компоты, консервы, варенье, соления, растительные масла и т.д).
В торговом доме, построенном по дизайну с использованием элементов азербайджанского зодчества, будут организованы выставки, торговая и розничная продажа, дегустация наших продуктов.
Кроме того, торговый дом будет оказывать поддержку для более успешного продвижения азербайджанской продукции на китайском рынке, пропаганды и расширения экспорта, осуществлять координацию в этой сфере.
Посетители торгового дома посредством стендов и фотографий получат широкую информацию об инвестиционных возможностях, бизнес-среде, транспортно-логистических возможностях, туристическом и сельскохозяйственном потенциале Азербайджана.
Экспонаты, образцы ковров, национальная одежда, сувениры, различные издания, выставленные в торговом доме, пропагандирующем многовековое культурное наследие Азербайджана, создают широкое представление о богатой культуре нашего народа.
Участники мероприятия также посмотрели фильм, посвященный успехам, достигнутым за годы независимости Азербайджана.
Помимо открытия Торгового дома в западной части Китая, в охватывающей 34 маркета сети «EAF» началась продажа вина и гранатового сока, производимых под брендом «Made in Azerbaijan».
Сегодня в городе Лючжоу также открылась выставка Юго-Западной продукции. На 6-й по счету в этом году «Выставке Юго-Западной продукции китайского города Лючжоу» представлены 16 стран. В национальном павильоне Азербайджана выставлены фруктовые соки и спиртные напитки, производимые под брендом «Made in Azerbaijan».
Отметим, город Лючжоу с населением 5,5 млн человек относится к провинции Сынчуань, Юньнань и Гуйчжоу, расположен вблизи крупнейшего китайского муниципалитета Чунцин и считается важным транспортно-торговым узлом.