Çində “Azərbaycan Ticarət Evi” açılıb
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq tapşırığına əsasən, Azərbaycanda istehsal edilən məhsulların ixracının təşviqi və genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması, satışının təşkili və əlaqələndirilməsi məqsədilə xarici ölkələrdə ticarət evlərinin açılması prosesi davam etdirilir.
Sentyabrın 28-də Çinin Lucou şəhərində “Azərbaycan Ticarət Evi” açılıb.
Çinin ticarət və biznes qurumlarının nümayəndələrinin, Lucou şəhər rəhbərliyinin, iş adamlarının, sərgiyə qatılan 16 ölkənin təmsilçisinin iştirak etdiyi tədbirdə Çin Ərzaq Məhsullarının İxracı və İdxalı üzrə Ticarət Palatasının vitse-prezidenti Su Siaoxu qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında tarixən yaranmış münasibətlər hazırda müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Çində yeni açılan “Azərbaycan Ticarət Evi” də iqtisadi-ticari əməkdaşlığımızda yeni mərhələ olmaqla yanaşı, Azərbaycan məhsullarının Çin alıcılarına tanıdılması baxımından əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Ölkəmizin Çin Xalq Respublikasındakı səfiri Əkrəm Zeynallı Azərbaycanda Çin ilə əlaqələrin inkişafına önəm verildiyini vurğulayıb. Səfir “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişafında yeni imkanlar açdığını, Azərbaycanın Çinin vilayətləri ilə də əlaqələrinin inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Çinin Siçuan vilayətinin Lucou şəhərindəki Azad Ticarət Zonasında “Azərbaycan Ticarət Evi”nin açılması bunun bariz nümunəsidir. Bu ticarət evi Azərbaycan məhsullarını təqdim etməklə yanaşı, ölkəmizin iqtisadi potensialı, turizm, nəqliyyat və logistika imkanlarına dair məlumatların Lucouda geniş yayılmasına imkan yaradacaq.
Sonra mərasim iştirakçıları “Azərbaycan Ticarət Evi” ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Yancı çayının üzərində yerləşən və liman şəhəri olan Lucouda açılan “Azərbaycan Ticarət Evi”nin ümumi sahəsi 600 kvadrat metrdir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Çindəki Səfirliyinin və Ticarət Nümayəndəliyinin, Lucou şəhər hakimiyyətinin və “Eastern Allfriends” şirkətinin təşkilatçılığı ilə açılan “Azərbaycan Ticarət Evi”ndə ölkəmizdə istehsal olunan ixracyönümlü və rəqabətqabiliyyətli ərzaq və qeyri-ərzaq məhsulları, o cümlədən çay, mineral sular, spirtli içkilər, meyvə-tərəvəz və onlardan emal olunmuş məhsullar (meyvə şirələri, kompotlar, konservlər, mürəbbələr, turşular, bitki yağları), və s. nümayiş olunur. Azərbaycan memarlıq nümunələrinin elementləri əsasında dizayn edilmiş ticarət evində məhsullarımızın sərgisi, topdan və pərakəndə satışı, habelə dequstasiyası həyata keçiriləcək. Bundan başqa, ticarət evi Azərbaycan məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılmasına, ixracın təşviqi və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcəkdir. Ticarət evini ziyarət edənlər stendlər, fotoşəkillər vasitəsilə Azərbaycanın investisiya imkanlarına, biznes mühitinə, nəqliyyat-logistika imkanlarına, turizm və kənd təsərrüfatı potensialına dair geniş məlumat əldə edəcəklər. Azərbaycan xalqının əsrlər boyunca yaratdığı mədəni irsin də təbliğ olunduğu ticarət evində nümayiş edilən eksponatlar, xalça nümunələri, milli geyimlər və suvenirlər, müxtəlif nəşrlər xalqımızın zəngin mədəniyyəti haqqında geniş təsəvvür yaradır.
Tədbir iştirakçıları Azərbaycanın müstəqillik illərində qazandığı uğurlara həsr olunan filmə də baxıblar.
Ticarət evinin açılması ilə yanaşı, Çinin qərb hissəsində 34 marketi əhatə edən “EAF” şəbəkəsində “Made in Azerbaijan” brendi ilə istehsal olunan şərab və nar şirələrinin satışına başlanılıb.
Bu gün həmçinin, Çinin Lucou şəhərində Cənub-Qərb məhsullar sərgisi açılıb. Bu il 6-cı dəfə keçirilən “Çin Lucou Cənub-Qərb məhsullar sərgisi”ndə 16 ölkə təmsil olunub. Sərgidəki Azərbaycan milli pavilyonunda “Made in Azerbaijan” brendi ilə istehsal olunan meyvə şirələri, şərab və spirtli içkilər nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, 5,5 milyon əhalisi olan Lucou şəhəri aid olduğu Siçuan, habelə Yunnan və Quycou vilayətlərinin, Çinin ən böyük bələdiyyəsi olan Çunçin şəhərinin arasında yerləşməklə, əhəmiyyətli nəqliyyat-ticarət qovşağı hesab olunur.

“Azerbaijan Trade House” was opened in China
According to the proper instruction of the President of the Republic of Azerbaijan the process of opening of commercial houses in the foreign countries is continued with the purpose of incentive and expansion of the products produced in Azerbaijan, promotion of the brand “Made in Azerbaijan” in foreign countries, sales organization and coordination.
“Azerbaijan Trade House” was opened at Luzhou city of China on 28 September. Su Siaokhu the Vice-President of the Commercial Chamber on Export and Import of Chinese Foodstuff noted in the event where the representatives of Chinese commercial and business organizations, Luzhou city administration, businessmen, the representatives of 16 countries joining the exhibition that, the relations arisen among the countries are currently developed in different directions. “Azerbaijan Trade House” newly opened in China will place an important role in the introduction of Azerbaijan products for Chinese buyers along with the new stage of our economic-commercial cooperation.
Akran Zeynalli the Ambassador of our Republic in the People's Republic of China emphasized the importance of the development of relations with China in Azerbaijan. The ambassador brought into the attention that, “One line, one way” opens the new opportunities in the development of Azerbaijan-China relations, develops the relations of China with Azerbaijan. The opening of “Azerbaijan Trade House” at Free Trade Zone at Luzhou city of Sichuan province of China is an obvious example connected with it. This trade house will offer an opportunity for spreading in Luzhou the information on economic potential, tourism, transport and logistics opportunities of our country along with the introduction of Azerbaijan products.
Then the ceremony participants become familiar with “Azerbaijan Trade House”. Let’s note that, the common area of “Azerbaijan Trade House” opened at Luzhou that is the seaport and located on the river Yanzhi is 600 square meters. The export-oriented and competitive foodstuff and non-foodstuff, as well as, tea, mineral waters, alcohols, fruit-vegetable and products prepared from them (fruit juices, compotes, tinned foods, jam, turshu, plant oil, vegetable oil), and etc. manufactured in our country are demonstrated at “Azerbaijan Trade House” opened with support of the Ministry of Economics, organized by the Embassy and Trade Representation of China in Azerbaijan, Luzhou city government, and “Eastern Allfriends” company. The exhibition, whole and retails sale, as well as, the degustation of ours products will be realized at the trade house designed on the basis of the architectural patterns of Azerbaijan. Besides, the trade house will realize the promotion, export incentive and expansion of Azerbaijan products at Chinese market. The people visiting the trade house will gain information on investment opportunities, business environment, transport-logistics opportunities, tourism and agricultural potential of Azerbaijan through the stands, photos. The exhibits, carpet patters, national dresses and souvenirs, different publications propagating the cultural heritage along the centuries of Azerbaijan nation makes large imagine about the rich culture of our nation.
The participants of the event have watched a film dedicated to the success gained in the independence years of Azerbaijan. The sale of wine and pomegranate juices produced under the brand “Made in Azerbaijan” in the network “EAF” covering 34 markets in the western part of Chine along with the opening of trade house.
Today the exhibition of South-West products is opened at Luzhou city of Chine. 16 countries have been represented in “China Luzhou South-West products exhibition” was opened at Luzhou city of China, as well. The fruit juices, wine and alcohols produced under the brand “Made in Azerbaijan” are demonstrated in the national pavilion of Azerbaijan. Let’s note that, Luzhou city with 5.5 million populations is considered the important transport-trade junction being located between Sichuan and Chunchin that is the greatest municipality of Yunnan and Guyzhou provinces, China.