Azərbaycan məhsullarının ixracı genişlənir
"Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycanın Fransadakı Səfirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə 23 Azərbaycan şirkətinin məhsulları "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində təqdim edilib. Əlvvəlki sərgilərdə olduğu kimi, “Sial Paris”də də Azərbaycan məhsulları keyfiyyət və dadı ilə sərgi ziyarətçiləri və xarici şirkətlər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın “A+Co” şirkətinin şərab və digər spirtli içkilərinin Norveçə, ”Göygöl şərab zavodu”nun məhsullarının ABŞ, Komboca və Çinə ixracına dair ilkin razılıqlar əldə edilib. Azərbaycanın “Aznar” və “Agro-Azerinvest” şirkətinin məhsullarının Braziliya, Ukrayna və Almaniyaya, “Tovuz Baltiya” şirkəti isə Yaponiya, İtaliya, Çin, Ruminiya, Komboca şirkətləri ilə məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparıb. Bubunla yanaşı, Azərbaycanın “Mars-FK” şirkəti Fransaya 36 ton, Cibutiyə 18 ton, Polşaya həftədə 18 ton, ”Kaslar” şirkəti isə Polşaya 40 ton fındıq ləpəsinin ixracına dair razılıq əldə edib. Yaxın vaxtlarda məhsulların müvafiq ölkələrə ixracına başlanılacaq.
Bundan çaşqa, Azərbaycanın ”Eco-Dry” şirkəti ilə Cibutinin “Al-Camil” şirkəti arasında alma ixracına dair sazişin imzalanması barədə razılığa gəlinib. Meyvə-tərəvəz istehsalı ilə məşğul olan “Azərstar” şirkəti öz məhsullarının Rusiya, İtaliya və Fransaya, “AZ-Granata” şirkəti isə İsrail, ABŞ-a nar şirəsi, İspaniyaya nar şərabı ixracına dair razılıq əldə ediblər.
“Balxurma” şirkəti Fransa, Portuqaliya, Hollandiya, Almaniya, İsveçrə və Ruminyadan olan topdansatış şirkətləri, həmçinin İtaliya, Dubay, Misir və Yaponiyada fəaliyyət göstərən “Horeca” mağazalar şəbəkəsi ilə məhsulların ixracına dair danışıqları davam etdirir.
Qeyd edək ki, bu il dünyanın 109 ölkəsindən 7 mindən şirkətin iştirak etdiyi “Sial Paris” Avropanın ən irimiqyaslı ərzaq məhsulları sərgilərindədir.

Export of Azerbaijani products expands
The products of 23 Azerbaijani companies were presented at "Made in Azerbaijan" single country stand with the support of the Ministry of Economy, the Embassy of Azerbaijan in France and organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).Like in previous exhibitions Azerbaijani products were met with interest for their quality and taste by exhibition visitors and foreign companies.
In the framework of the exhibition, preliminary agreements were reached on the export of wine and other alcoholic drinks from “A + Co” company of Azerbaijan to Norway, as well as the export of the products of “Goygol Wine factory” to the US, Cambodia and China . Azerbaijan “Aznar and Agro-Azerinvest” products were exported to Brazil, Ukraine and Germany, while “Tovuz Baltiya” held talks on the export of products with Japan, Italy, China, Romania, Cambodia . In addition , Azerbaijan's “Mars-FK” company agreed to export 36 tons of hazelnut kernel to France, 18 tons to Djibouti, 18 tons per week to Poland, and “Kaslar” company a40 tons of hazelnut kernel to Poland. In the near future the export of products to the relevant countries will start.
In addition, it was agreed to sign a contract on the export of apple between Azerbaijan's “Eco-Dry” Company and “Al-Jamil” of Djibouti. “Azerstar” company,which is engaged in the production of fruit and vegetable, agreed to export its products to Russia, Italy and France, and “AZ-Granata” to export pomegranate juice to Israel and the USA, and pomegranate wine to Spain.
“Balkhurma” company continues to negotiate with wholesale companies from France, Portugal, Holland, Germany, Switzerland and Romania, as well as with Horeca chain of shops in Italy, Dubai, Egypt and Japan on the export of its products.
It should be noted that Sial Paris, with more than 7,000 companies from 109 countries, is one of the largest food fairs in Europe.