Azərbaycan məhsullarının ixracı genişlənir
"Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycanın Fransadakı Səfirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə 23 Azərbaycan şirkətinin məhsulları "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində təqdim edilib. Əlvvəlki sərgilərdə olduğu kimi, “Sial Paris”də də Azərbaycan məhsulları keyfiyyət və dadı ilə sərgi ziyarətçiləri və xarici şirkətlər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın “A+Co” şirkətinin şərab və digər spirtli içkilərinin Norveçə, ”Göygöl şərab zavodu”nun məhsullarının ABŞ, Komboca və Çinə ixracına dair ilkin razılıqlar əldə edilib. Azərbaycanın “Aznar” və “Agro-Azerinvest” şirkətinin məhsullarının Braziliya, Ukrayna və Almaniyaya, “Tovuz Baltiya” şirkəti isə Yaponiya, İtaliya, Çin, Ruminiya, Komboca şirkətləri ilə məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparıb. Bubunla yanaşı, Azərbaycanın “Mars-FK” şirkəti Fransaya 36 ton, Cibutiyə 18 ton, Polşaya həftədə 18 ton, ”Kaslar” şirkəti isə Polşaya 40 ton fındıq ləpəsinin ixracına dair razılıq əldə edib. Yaxın vaxtlarda məhsulların müvafiq ölkələrə ixracına başlanılacaq.
Bundan çaşqa, Azərbaycanın ”Eco-Dry” şirkəti ilə Cibutinin “Al-Camil” şirkəti arasında alma ixracına dair sazişin imzalanması barədə razılığa gəlinib. Meyvə-tərəvəz istehsalı ilə məşğul olan “Azərstar” şirkəti öz məhsullarının Rusiya, İtaliya və Fransaya, “AZ-Granata” şirkəti isə İsrail, ABŞ-a nar şirəsi, İspaniyaya nar şərabı ixracına dair razılıq əldə ediblər.
“Balxurma” şirkəti Fransa, Portuqaliya, Hollandiya, Almaniya, İsveçrə və Ruminyadan olan topdansatış şirkətləri, həmçinin İtaliya, Dubay, Misir və Yaponiyada fəaliyyət göstərən “Horeca” mağazalar şəbəkəsi ilə məhsulların ixracına dair danışıqları davam etdirir.
Qeyd edək ki, bu il dünyanın 109 ölkəsindən 7 mindən şirkətin iştirak etdiyi “Sial Paris” Avropanın ən irimiqyaslı ərzaq məhsulları sərgilərindədir.

Международная выставка продуктов питания «Сиал Париж» завершилась в Париже, Франция.
Продукция 23 азербайджанских компаний была представлена на стенде «Made in Azerbaijan» в экспортной миссии, проведенной при поддержке Министерства экономики, Посольства Азербайджана во Франции и организованой Фондом поощрения экспорта и инвестиций Азербайджана (AZPROMO). Как и на предыдущих выставках азербайджанская продукция была встречена с интересом за их качество и вкус посетителями выставки и зарубежными компаниями.
В рамках выставки были достигнуты предварительные договоренности об экспорте вина и других алкогольных напитков азербайджанской компании «A + Co» в Норвегию, а также об экспорте продукции «Goygol Wine factory» в США, Камбоджу и Китай. Азербайджанская продукция «Азнар и Агро-Азеринвест» экспортировалась в Бразилию, Украину и Германию, а «Товуз Балтия» провела переговоры об экспорте продукции с Японией, Италией, Китаем, Румынией, Камбоджей. Кроме того, азербайджанская компания «Марс-ФК» заключила соглашение об экспорте 36 тонн ядра фундука во Францию, 18 тонн в Джибути, 18 тонн в неделю в Польшу, а компания «Каслар» - 40 тонн ядра фундука в Польшу. В ближайшее время начнется экспорт продукции в соответствующие страны.
Кроме того, была достигнута договоренность о подписании контракта на экспорт яблока между азербайджанской компанией «Эко-Драй» и «Аль-Джамиль» из Джибути. Компания «Азерстар», занимающаяся производством фруктов и овощей, подписала соглашение об экспорте своей продукции в Россию, Италию и Францию, а «AZ-Granata» - экспорте гранатового сока в Израиль и США, а гранатовое вино в Испанию.
Компания «Балхурма» продолжает переговоры с оптовыми компаниями из Франции, Португалии, Голландии, Германии, Швейцарии и Румынии, а также с сетью магазинов Horeca в Италии, Дубае, Египте и Японии об экспорте своей продукции.
Следует отметить, что Sial Paris, с более чем 7000 компаний из 109 стран, является одной из крупнейших продовольственных выставок в Европе.