İlin sonunadək Çin, Bolqarıstan, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanına ixrac missiyaları təşkil olunacaq
Oktyabrın 31-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlərə və elecə də qarşıda duran vəzifələrə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun prezidenti vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, rəqabətədavamlı qeyri-neft istehsalının stimullaşdırılması, ixracatçılara yaradılmış əlverişli imkanlar, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Yusif Abdullayev KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin biznes əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi və ölkə iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunun təbliği məqsədilə 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda və xarici ölkələrdə 180 tədbir (biznes-forumlar, ikitərəfli görüşlər və s.) təşkil olunub. Bu ilin əvvəlindən 8 ölkənin müxtəlif təşkilatları ilə əməkdaşlığa dair 9 anlaşma memorandumu imzalanıb.
Ötən dövrdə İxracatçılar Klubunun keçirdiyi 17 iclasdan 14-ü Bakıda, 3-ü isə regionlarda təşkil olunub. Ümumilikdə indiyədək sahibkarlara 6,9 mln. manat, bu ilin yanvar-sentyabr aylarında isə 3,7 mln. manat məbləğində ixrac təşviqi ödənilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, qeyri-neft məhsullarının ixracı üçün mövcud və yeni bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə tətbiq olunan mexanizmlərindən biri də bazar araşdırmalarının aparılmasıdır. İndiyədək ixracla məşğul olan sahibkarlıq subyektlərinin müraciətləri əsasında ümumilikdə 12 bazar araşdırması aparılıb.
Mətbuat konfransında bildirilib ki, yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan şirkətlərinin “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə 8 beynəlxalq sərgidə iştirakı təmin olunub. Belə ki, şirkətlərimiz “Beynəlxalq Yaşıl Həftə - 2018”, “Fruit Logistica 2018”, “Prodexpo 2018”, “Worldfood Moscow 2018”, “Gulfood 2018”, “Sial China”, “6-cı Çin-Avrasiya”, “KazBuild 2018” beynəlxalq sərgilərdə iştirak ediblər. İlin əvvəlindən vahid ölkə stendi mexanizmi çərçivəsində 3,5 mln. dollar dəyərində müqavilə imzalanıb, artıq 2,6 mln. dollar dəyərində məhsul ixrac olunub.
Bu ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində yerli məhsulların xarici ölkələrdə təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Rusiya, İsveçrə, Çin və Qazaxıstana ixrac missiyası həyat keçirilib. Ümumilikdə isə, indiyədək 12 ölkəyə 17 ixrac missiyası təşkil olunub və Azərbaycan şirkətləri 6 olkədə keçirilən 14 beynəlxalq sərgidə “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində öz məhsullarını nümayiş etdirblər.
Bu ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Ukrayna, Latviya və Çində “Azərbaycan Ticarət evi” fəaliyyətə başlayıb. Ümumilikdə isə, hazırda 4 xarici ölkədə “Azərbaycan Ticarət Evi” fəaliyyət göstərir. Bu ilin sentyabrında Çində ilk “Azərbaycan Şərab evi” açılıb.
Tədbirdə vurğulanıb ki, yerli məhsulların xarici bazarlarda tanıdılması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, 2018-ci ilin noyabr ayında Çinin Şanxay şəhərində "Şərab Evi", ilin sonunadək BƏƏ, Polşa və Qazaxıstanda "Azərbaycan Ticarət Evi", Rusiyada isə "Şərab Evi"nin açılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, hal-hazırda Azərbaycanın xarici ölkələrdə 4 ticarət nümayəndəliyi fəaliyyət göstərir: Rusiya,Çin,Şərqi Avropa və BƏƏ
Ölkəmizin ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda tanıldıması tədbirlərinın davamı olaraq, 2018-ci ilin sonunadək Çin, Bolqarıstan, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanına ixrac missiyaları təşkil ediləcək.
Qeyd olunub ki, şirkətlərimiz bir neçə gün əvvəl başa çatmış “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisində uğurla təmsil olunublar. İlin sonunadək isə Azərbaycan şirkətləri Çində keçiriləcək “Çin Beynəlxalq İdxal" və “Prowine China” sərgilərində vahid ölkə stendi ilə iştirak edəcəklər.

Об этом было сказано на пресс-конференции в AZPROMO.
Пресс-конференция, посвященная деятельности Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO), проделанной работе по продвижению бренда «Made in Azerbaijan» и предстоящим задачам, состоялась в Бакинском бизнес-центре 31 октября.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев, проинформировал участников о реформах в развитии ненефтяного сектора, стимулировании конкурентоспособного ненефтяного производства, благоприятных возможностях для экспортеров, внедрении бренда «Made in Azerbaijan» на зарубежных рынках и привлечении иностранных инвестиций.
Юсиф Абдуллаев сообщил представителям СМИ, что с целью продвижения экспортных и инвестиционных возможностей Азербайджана, расширения деловых связей местных компании и продвижение инвестиций в экономику страны, в январе-сентябре 2018 года в Азербайджане и за рубежом было проведено 180 мероприятий (бизнес-форумы, двусторонние встречи и т. д.).
С начала этого года подписано 9 меморандумов о взаимопонимании, о сотрудничестве с различными организациями из 8 стран. 14 сессий из 17, организованных Клубом экспортеров, были проведены в Баку, тогда как 3 из них были проведены в регионах в течение последнего периода. Всего до настоящего времени предпринимателям было выплачено поощрение экспорта в размере 6,9 млн. Долл. США, но в январе-сентябре этого года - 3,7 млн.долларов.
Было также упомянуто, что одним из механизмов, используемых для экспорта ненефтяных продуктов для расширения существующих рынков и доступа к новым рынкам, является проведение исследования рынка. К настоящему времени 12 исследований рынка были проведены на основе заявок от предпринимателей, занимающихся экспортом.
На пресс-конференции было заявлено, что азербайджанские компании были представлены единым стендом страны «Made in Azerbaijan» на восьми международных выставках, проведенных в январе-сентябре. Так, наши компании приняли участие в международных выставках «Международная зеленая неделя - 2018», «Fruit Logistica 2018», «Продэкспо 2018», «Worldfood Moscow 2018», «Gulfood 201» 8, «Сиал Китай», «6-й Китай- Евразия », « KazBuild 2018». С начала года в рамках механизма единого стенда страны был подписан контракт на сумму 3,5 млн. Долларов США и экспортировано продукции на 2,6 млн. Долларов США.
Миссия по экспорту была отправлена в Россию, Швейцарию, Китай и Казахстан, организованную AZPROMO при поддержке Министерства экономики для продвижения местной продукции за рубежом в январе-сентябре этого года. Всего на сегодняшний день организовано 17 экспортных миссий в 12 стран, и азербайджанские компании продемонстрировали свою продукцию в качестве единого стенда страны «Made in Azerbaijan» на 14 международных выставках в 6 странах.
В январе-сентябре этого года «Азербайджанский Торговый Дом» начал свою деятельность в Украине, Латвии и Китае. В целом, «Азербайджанский Торговый Дом» работает в 4 зарубежных странах. Первый «Азербайджанский Винный Дом» был открыт в сентябре этого года в Китае.
На конференции было подчеркнуто, что по-прежнему принимаются меры по продвижению отечественной продукции на зарубежные рынки. Так, к концу года ожидается открытие «Винного дома» в ноябре 2018 года в Шанхае, Китае, «Азербайджанского торгового дома» в ОАЭ, Польше и Казахстане и «Винного дома» в России. В то же время Азербайджан имеет 4 торговых представительства в зарубежных странах: Россия, Китай, Восточная Европа и ОАЭ.
По мере продвижения экспорта и инвестиционных возможностей нашей страны, а также продолжения мер по признанию азербайджанской продукции на внешних рынках, будут организованы экспортные миссии в Китай, Болгарию, ОАЭ и Саудовскую Аравию к концу 2018 года.
Было отмечено, что наши компании были успешно представлены на «СИАЛ Париже» международной выставке продуктов питания, которая была завершена несколько дней назад. К концу года азербайджанские компании примут участие в выставках «China International Import» и «Prowine China» в Китае с единым стендом страны.