İlin sonunadək Çin, Bolqarıstan, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanına ixrac missiyaları təşkil olunacaq
Oktyabrın 31-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlərə və elecə də qarşıda duran vəzifələrə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun prezidenti vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, rəqabətədavamlı qeyri-neft istehsalının stimullaşdırılması, ixracatçılara yaradılmış əlverişli imkanlar, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Yusif Abdullayev KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin biznes əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi və ölkə iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunun təbliği məqsədilə 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda və xarici ölkələrdə 180 tədbir (biznes-forumlar, ikitərəfli görüşlər və s.) təşkil olunub. Bu ilin əvvəlindən 8 ölkənin müxtəlif təşkilatları ilə əməkdaşlığa dair 9 anlaşma memorandumu imzalanıb.
Ötən dövrdə İxracatçılar Klubunun keçirdiyi 17 iclasdan 14-ü Bakıda, 3-ü isə regionlarda təşkil olunub. Ümumilikdə indiyədək sahibkarlara 6,9 mln. manat, bu ilin yanvar-sentyabr aylarında isə 3,7 mln. manat məbləğində ixrac təşviqi ödənilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, qeyri-neft məhsullarının ixracı üçün mövcud və yeni bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə tətbiq olunan mexanizmlərindən biri də bazar araşdırmalarının aparılmasıdır. İndiyədək ixracla məşğul olan sahibkarlıq subyektlərinin müraciətləri əsasında ümumilikdə 12 bazar araşdırması aparılıb.
Mətbuat konfransında bildirilib ki, yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan şirkətlərinin “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə 8 beynəlxalq sərgidə iştirakı təmin olunub. Belə ki, şirkətlərimiz “Beynəlxalq Yaşıl Həftə - 2018”, “Fruit Logistica 2018”, “Prodexpo 2018”, “Worldfood Moscow 2018”, “Gulfood 2018”, “Sial China”, “6-cı Çin-Avrasiya”, “KazBuild 2018” beynəlxalq sərgilərdə iştirak ediblər. İlin əvvəlindən vahid ölkə stendi mexanizmi çərçivəsində 3,5 mln. dollar dəyərində müqavilə imzalanıb, artıq 2,6 mln. dollar dəyərində məhsul ixrac olunub.
Bu ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində yerli məhsulların xarici ölkələrdə təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Rusiya, İsveçrə, Çin və Qazaxıstana ixrac missiyası həyat keçirilib. Ümumilikdə isə, indiyədək 12 ölkəyə 17 ixrac missiyası təşkil olunub və Azərbaycan şirkətləri 6 olkədə keçirilən 14 beynəlxalq sərgidə “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində öz məhsullarını nümayiş etdirblər.
Bu ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Ukrayna, Latviya və Çində “Azərbaycan Ticarət evi” fəaliyyətə başlayıb. Ümumilikdə isə, hazırda 4 xarici ölkədə “Azərbaycan Ticarət Evi” fəaliyyət göstərir. Bu ilin sentyabrında Çində ilk “Azərbaycan Şərab evi” açılıb.
Tədbirdə vurğulanıb ki, yerli məhsulların xarici bazarlarda tanıdılması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, 2018-ci ilin noyabr ayında Çinin Şanxay şəhərində "Şərab Evi", ilin sonunadək BƏƏ, Polşa və Qazaxıstanda "Azərbaycan Ticarət Evi", Rusiyada isə "Şərab Evi"nin açılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, hal-hazırda Azərbaycanın xarici ölkələrdə 4 ticarət nümayəndəliyi fəaliyyət göstərir: Rusiya,Çin,Şərqi Avropa və BƏƏ
Ölkəmizin ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda tanıldıması tədbirlərinın davamı olaraq, 2018-ci ilin sonunadək Çin, Bolqarıstan, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanına ixrac missiyaları təşkil ediləcək.
Qeyd olunub ki, şirkətlərimiz bir neçə gün əvvəl başa çatmış “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisində uğurla təmsil olunublar. İlin sonunadək isə Azərbaycan şirkətləri Çində keçiriləcək “Çin Beynəlxalq İdxal" və “Prowine China” sərgilərində vahid ölkə stendi ilə iştirak edəcəklər.

Export missions to China, Bulgaria, UAE and Saudi Arabia to be held by the end of the year
A press conference on the activities of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), the implemented work to promote “Made in Azerbaijan” brand and the upcoming tasks held at Baku Business Center on 31 October.
Yusuf Abdullayev, the executive director of AZPROMO, informed the participants about reforms in non-oil sector development, stimulation of competitive non-oil production, favorable opportunities for exporters, introduction of “Made in Azerbaijan” brand in foreign markets and promotion of foreign investment.Yusif Abdullayev informed media representatives that 180 events (business forums, bilateral meetings and etc.) were held in January-September, 2018 in Azerbaijan and foreign countries in order to promote the export and investment opportunities of Azerbaijan, the expansion of business relations of local companies and the promotion of investment in the country's economy.
9 memorandums of understanding on cooperation with different organizations from 8 countries have been signed since the beginning of this year. 14 sessions out of 17 organized by the Club of Exporters were held in Baku , whereas 3 of them were held in the regions during the last period. Totally up to now, entrepreneurs have been paid export promotion in the amount of $ 6.9 million but $ 3.7 in January-September of this year.
It was also mentioned that one of the mechanisms used for export of non-oil products to expand existing markets and access to new markets is to make a market research. So far, 12 market research has been carried out on the basis of applications from entrepreneurs involved in export.
It was stated at the press conference that Azerbaijani companies were represented with “'Made in Azerbaijan” single country stand in eight international exhibitions held in January-September. So, our companies took part in the international exhibitions “International Green Week – 2018”, “Fruit Logistica 2018”, “Prodexpo 2018”, “Worldfood Moscow 2018”, “Gulfood 201”8, “Sial China”, “6th China-Eurasia”, “KazBuild 2018 ". From the beginning of the year, within the framework of the unified country stand mechanism, the contract worth $ 3.5 million has been signed and the products worth $ 2.6 million have been exported.
The export mission was sent to Russia, Switzerland, China and Kazakhstan organized by AZPROMO with the support of the Ministry of Economy for promotion of local products abroad in January-September of this year. Totally, 17 export missions to 12 countries have been organized so far, and Azerbaijani companies have demonstrated their products at a single stand of "Made in Azerbaijan" at 14 international exhibitions in 6 countries.
In January-September of this year "Azerbaijan Trade House" started operating in Ukraine, Latvia and China. Generally, “Azerbaijan "Trade House" operates in 4 foreign countries. The first "Azerbaijan Wine House" was opened in September of this year in China.
It was stressed at the conference that measures are still taken to promote domestic products in foreign markets. Thus, it is expected to open "Wine House" in November 2018 in Shanghai, China, "Azerbaijan Trade House" in UAE, Poland and Kazakhstan by the end of the year and "Wine House" in Russia. At the same time, Azerbaijan has 4 trade representations in foreign countries: Russia, China, Eastern Europe and UAE.
As the export promotion and investment opportunities of our country, as well as the continuation of measures on recognition of Azerbaijani products in foreign markets, export missions to China, Bulgaria, UAE and Saudi Arabia will be organized by the end of 2018.
It was noted that our companies were successfully represented at "Sial Paris" international food fair, which was over several days ago. By the end of the year, Azerbaijani companies will participate in “China International Import” and “Prowine China” exhibitions in China with single country stand.