Çində daha bir “Azərbaycan Şərab Evi” açılıb
Noyabrın 7-də Şanxayda “Azərbaycan Şərab Evi” açılıb. Bu, Azərbaycanın Çindəki sayca ikinci Şərab Evidir.
Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (İTOC) yerləşən “Azərbaycan Şərab Evi”ndə məhsullarımızın sərgisi, topdan və pərakəndə satışı, habelə dequstasiyası həyata keçiriləcək. “Azərbaycan Şərab Evi”ndə yerli şirkətlərimizin istehsal etdiyi 120 çeşiddən çox üzüm və meyvə şərabları, spirtli içkilər, meyvə distillatları və s. nümayiş olunur.
“Azərbaycan Şərab Evi”nin açılışına həsr olunmuş tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev qarşılıqlı hörmət və dostluq prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Çin əlaqələrinin uğurlu inkişafının məmnunluq doğurduğunu, ölkələrimiz arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsində hər iki dövlət başçısının siyasi iradəsinin, yüksək səviyyəli səfərlərin, əldə edilmiş razılaşmaların mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Çinlə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə, qarşılıqlı faydalı birgə layihələrin həyata keçirilməsinə böyük önəm verir. Ticarət sahəsində əməkdaşlığın Azərbaycan-Çin iqtisadi əlaqələrinin mühüm istiqamətlərindən olduğunu diqqətə çatdıran Şahin Mustafayev 2017-ci ildə Azərbaycanın Çin ilə ticarət dövriyyəsinin 20% artdığını və ölkəmizin xarici ticarət dövriyyəsində Çinin 4-cü yerdə olduğunu bildirib. əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir, Azərbaycanın Çində Ticarət Nümayəndəliyi fəaliyyət göstərir, Azərbaycan məhsullarının Çində tanıdılması, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə Honq-Konq, Quancou, Şanxay və Urumçi şəhərlərinə ixrac missiyaları təşkil edilib, Lucouda Azərbaycanın Ticarət, Urumçidə Şərab evləri açılıb, Azərbaycan istehsalı olan məhsullar Çində keçirilən müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə nümayiş olunur. Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan şərablarının Çinə ixracının artırılacağını, yerli şərablarımızın xüsusi dad və yüksək keyfiyyəti ilə seçildiyini vurğulayıb, bu ilin iyununda Şanxayda keçirilmiş “İnternational Wine Challenge” müsabiqəsində Azərbaycan şərablarının yüksək mükafata layiq görüldüyünü qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycanın xarici ölkədə ilk Şərab Evi də məhz bu ilin sentyabrında Çində - Urumçidə açılıb. Çinin digər bölgələrində də Azərbaycan Şərab və Ticarət evlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Şanxay “Vayqaoçao Group Co. Ltd” şirkətinin baş direkorunun müavini Can Hao çıxış edərək vurğulayıb ki, Azərbaycan-Çin münasibətləri hazırda müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Şanxayda açılan “Azərbaycan Şərab Evi” də iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına töhfəsini verməklə yanaşı, Azərbaycan məhsullarının Çin alıcılarına tanıdılması baxımından əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Sonra tədbir iştirakçıları “Azərbaycan Şərab Evi” ilə tanış olublar. Şərab evində məhsulları nümayiş olunan şirkətlərin təmsilçiləri şərab və spirtli içkilər barədə məlumat veriblər.
Azərbaycan nümayəndə heyəti “Direct İmported Goods” (“DİG”) marketlər şəbəkəsində də olub. Qeyd edək ki, artıq Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzinin “DİG” marketlər şəbəkəsində Azərbaycan şərablarının və digər spirtli içkilərin satışına başlanıb.
Həmin gün Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzi Administrasiyasının rəis müavini Li Cinsonq ilə görüşüb. Görüşdə Vayqaoçao Azad Ticarət Zonası, burada yaradılmış “vahid pəncərə” sistemi, tətbiq olunan qanunvericilik, gömrük, maliyyə və logistika xidmətləri, zonanın rezidentləri barədə Azərbaycan nümayəndə heyətinə məlumat verilib, bu sahədə Çin təcrübəsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çinə səfəri, Birinci Çin Beynəlxalq İdxal Sərgisində Azərbaycan pavilionlarında məhsullarımızın nümayiş olunması, eləcə də Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı barədə məlumat verib, Limanın ərazisi də daxil olmaqla azad iqtisadi zonanın yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.

“Azerbaijan Wine House" was opened in Shanghai on November 7. This is the second Wine House of Azerbaijan in China.
An exhibition of our products, wholesale and retail sale, as well as their tasting will be held at Azerbaijan Wine House in Shanghai Vayqaochao International Trade Operations Center (ITOC) which is the world's first and largest trading zone . More than 120 varieties of grape and fruit wines, alcoholic drinks, fruit distillates, etc., produced by our local companies are displayed in "Azerbaijan Wine House".
Speaking at the opening ceremony of "Azerbaijan Wine House", Minister of Economy Shahin Mustafayev expressed satisfaction with successful development of the Azerbaijani-Chinese relations based on mutual respect and friendship, emphasized the importance of the political will of the two presidents, high-level visits, and agreements reached in strengthening the relations between two countries.
It was noted that Azerbaijan attaches great importance to the expansion of economic relations with China and the implementation of mutually beneficial joint projects. Pointing out that trade cooperation is an important direction of Azerbaijani-Chinese economic relations, Shahin Mustafayev said that Azerbaijan's trade turnover with China increased by 20% in 2017 and China takes the fourth place in foreign trade turnover of our country.
Azerbaijan undertakes complex measures to further expand its cooperation with China,Trade Representative of Azerbaijan operates in China, export missions to Hong Kong, Guanjou, Shanghai and Urumgi were organized for promotion of ”Made in Azerbaijan ” brand and Azerbaijani products in China, Trade House of Azerbaijan in Lujou and Wine house in Urumgi were opened and the products of Azerbaijan are exhibited at various international exhibitions in China
Minister Shahin Mustafayev emphasized that the export of wines of Azerbaijan to China will be expanded and he also mentioned that local wines are selected with special taste and high quality, and Azerbaijani wines were honored in the” International Wine Challenge” competition in June of this year in Shanghai. It was noted that the first Wine House in Azerbaijan was opened in September of this year in Urumgi, China. It is planned to open Azerbaijan Wine and Trade House in other regions of China.
Deputy of General Director of Shanghai "Waygaochao Group Co. Ltd.” John Hao noted that Azerbaijani-Chinese relations are successfully developing in different directions. "Azerbaijan Wine House" opened in Shanghai will contribute to the development of economic and trade relations and will also play an important role in promoting Azerbaijani products to Chinese buyers.
Then the participants of the ceremony got acquainted with "Azerbaijan Wine House". The representatives of companies exposing their products in wine house were informed about wine and spirits.
The Azerbaijani delegation also visited the network of “Direct Imported Goods” ("DIG"). It should be noted that the sale of Azerbaijani wines and other alcoholic beverages has already begun in the network of "DIG" markets of the Shanghai Waygaochao International Trade Operation Center.
On the same day, the Minister of Economy of Azerbaijan Shahin Mustafayev met Li Jinsong, the Vice President of Shanghai International Trade Operations Centre Administration.
During the meeting Azerbaijani delegation were informed about the Waygaochao Free Trade Zone, the "single window" system created there, the legislation, the customs, financial and logistics services, the residents of zone, and there were exchange of views on Chinese experience in this area. Minister Shahin Mustafayev informed about the visit of the Azerbaijani delegation to China, demonstration of our products at the First Chinese International Import Exhibition in Baku, as well as the Baku International Sea Trade Port. He stressed the formation of free economic zone, including the territory of the port was inteded.