Noyabrın 14-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan məhsullarının tanıdılıması və “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlərə dair mətbuat konfransı keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov bildirib ki, 4-8 noyabr tarixlərində İqtisadiyyat naziri, Azərbaycan-Çin Hökumətlərarası Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyasının həmsədri Şahin Mustafayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində səfərdə olub. Səfər barədə ətraflı məlumat verən nazir müavini bildirib ki, səfərin ilk günü Azərbaycan nümayəndə heyəti Şanxay şəhərində Birinci Çin Beynəlxalq İdxal Sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib. Sərgidə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 30-dan çox Azərbaycan şirkətinin 180 çeşiddən artıq məhsulları qida və kənd təsərrüfatı məhsulları, həmçinin xidmətlər pavilionlarında təqdim olunub. Sərgi çərçivəsində Çinin kənd təsərrüfatı və yeyinti sənayesi məhsullarının satışı ilə məşğul olan distributorları ilə Azərbaycan şirkətlərinin görüşləri təşkil olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, səfər zamanı Azərbaycan nümayəndə heyəti “Kəmər və yol ekoloji kənd təsərrüfatı və ərzaq təhlükəsizliyi”, “Ticarət və investisiya” və “Qlobal ticarət və beynəlxalq logistika” forumlarında iştirak edib.
Azərbaycan nümayəndə heyəti səfər çərçivəsində Çin Dəmir Yolları Korporasiyasının rəhbəri Lu Donqfu, Çinin Dövlət Gömrük Administrasiyasının sədr müavini Li Quo və “Çin Milli Elektrik Mühəndisliyi Ko. Ltd” (CNEEC) şirkətinin vitse-prezidenti Cenq Çenqçün ilə görüşüb. Bu görüşlərdə Azərbaycan və Çin dövlət başçılarının siyasi iradəsinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsində önəmi vurğulanıb, Azərbaycan-Çin iqtisadi əlaqələri və əməkdaşlıq perspektivləri barədə məlumat verilib.
Səfər zamanı həmçinin, Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Ukrayna Baş nazirinin müavini Stepan Kubiv ilə görüşərək Azərbaycan-Ukrayna iqtisadi-ticarət əlaqələrinə və əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparıb, sənaye, əczaçılıq, energetika, turizm və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edib.
İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzi Administrasiyasının rəis müavini Li Cinsonq ilə də görüşüb. Görüşdə Vayqaoçao Azad Ticarət Zonası, burada yaradılmış “vahid pəncərə” sistemi, tətbiq olunan qanunvericilik, gömrük, maliyyə və logistika xidmətləri, zonanın rezidentləri barədə Azərbaycan nümayəndə heyətinə məlumat verilib, bu sahədə Çin təcrübəsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Şahin Mustafayevin Çinin “Greenland” şirkətinin prezidenti Can Yulianq ilə görüşündə isə “Greenland”lə otelçilik, turizm, xəstəxanaların idarə olunması və digər sahələrdə əməkdaşlığa, şirkətə məxsus "G-super" marketlər şəbəkəsində Azərbaycan məhsullarının satışına dair müzakirələr aparılıb, şirkətin ölkəmizdə həyata keçirilən investisiya layihələrində iştirak edə biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində AZPROMO və “Greenland Zhongxuan” Beynəlxalq Ticarət Şirkəti arasında iqtisadi və ticarət əməkdaşlığının inkişafına dair Anlaşma Memorandumu, AZPROMO və Çinin “Shanghai Jizhi Investment Management” şirkəti arasında “Greenland Global” Ticarət Mərkəzində sərgi pavilyonunun icarəsinə dair Müqavilə imzalanıb. Görüşdə həmçinin, “Azersun Holdinq” şirkəti və “Greenland Zhongxuan” Beynəlxalq Ticarət Şirkəti arasında 2 mln. ABŞ dolları dəyərində, “Şərq Ulduzu” şirkəti və “Greenland Zhongxuan” arasında 1 mln. ABŞ dolları dəyərində məhsulların Çinə ixracına dair niyyət memorandumları imzalanıb.
Qeyd olunub ki, 7 noyabr tarixində Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakı ilə Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (İTOC) “Azərbaycan Şərab Evi” açılıb. Bu, Azərbaycanın Çindəki sayca ikinci Şərab Evidir. “Azərbaycan Şərab Evi”ndə məhsullarımızın sərgisi, topdan və pərakəndə satışı, habelə dequstasiyası həyata keçiriləcək. Burada yerli şirkətlərimizin istehsal etdiyi 120 çeşiddən çox üzüm və meyvə şərabları, spirtli içkilər, meyvə distillatları və s. nümayiş olunur. Çinin digər bölgələrində də Azərbaycan Şərab və Ticarət evlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
“Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi Azərbaycan məhsullarının, xüsusi ilə də Çin bazarına ixracının artırılması məqsədilə görülən tədbirlərin davamı olaraq Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzinin “Direct İmported Goods” (“DİG”) marketlər şəbəkəsində Azərbaycan şərablarının və digər spirtli içkilərin satışına başlanıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan məhsullarının Çin bazarında satışının artırılması məqsədi ilə “Greenland” şirkətinin “G-hub Ticarət Mərkəzi”ndə Azərbaycan pavilyonu açılıb. Burada Azərbaycan istehsalı olan müxtəlif məhsulların – şərab və spirtli içkilərin, qida məhsullarının və s. “Made in Azerbaijan” brendi ilə satışı həyata keçiriləcək.
Mətbuat konfransında həmçinin, məlumat verilib ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun təşkilatçılığı ilə 12-18 oktyabr tarixlərində Monqolustanın Ulan-bator şəhərinə təşkil olunmuş ixrac missiyası təşkil olunub. Şərab və digər spirtli içkilər, süd və süd məhsulları, konservləşdirilmiş məhsullar, müalicəvi bitki çayları, qənnadı məmulatları, mineral sular, İKT və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 17 Azərbaycan şirkətinin iştirak etdiyi ixrac missiyası monqolustanlı həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib, ixrac məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.
23-27 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın ixrac missiyası İstanbul şəhərində olub. Naxçıvan Muxtar Respublikasında qida, inşaat və tikinti materialları, kimya sənayesi, mebel istehsalı və turizm sahələrində fəaliyyət göstərən 19 şirkətin təmsil olunduğu missiya çərçivəsində məhsulların Türkiyəyə ixracına dair razılaşmalar əldə olunub.
6-9 noyabr tarixlərində Bolqarıstanın Sofiya şəhərində səfərdə olmuş Azərbaycanın ixrac missiyasına daxil olan yerli şirkətlərimiz bolqarıstanlı həmkarları ilə görüşlər keçirib, Sofiyada “Interfood & Drink” sərgisini ziyarət edib, ölkənin aparıcı topdansatış və mağaza şəbəkələrində olublar. Missiyaya daxil olan Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi nar, nar şirəsi, fındıq və digər məhsulların Bolqarıstana ixracına dair razılığa gəlinib.
Sonra iqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycan məhsullarının tanıdılması, qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi və “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görüləcək tədbirlərdən danışıb, KİV nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.

Exports of Azerbaijani products are expanding
On November 14, Baku Business Center held a press conference on the promotion of Azerbaijan products and the work done in the direction of promotion of “Made in Azerbaijan” brand. Deputy Minister of Economy Rufat Mammadov stated that delegation headed by the Minister of Economy, co-chairman of Azerbaijan-China Intergovernmental Commission for Trade and Economic Cooperation Shahin Mustafayev visited Chinese city of Shanghai on November 4-8. Giving detailed information about the visit, the deputy minister said that on the first day of the visit, the Azerbaijani delegation took part in the opening ceremony of the First Chinese International Import Exhibition in Shanghai.
Over 180 products from more than 30 Azerbaijani companies in the field of food products were presented at food and agricultural products and services pavilions in the exhibition supported by the Ministry of Economy and organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). Within the framework of the exhibition, meetings of Azerbaijani companies with distributors of Chinese agricultural and food industry products were organized.
It was mentioned that Azerbaijani delegation took part in the forums "Pipeline and road ecological agriculture and food security", "Trade and investment" and "Global trade and international logistics" during the visit.
During the visit Azerbaijani delegation met Lu Donduff, the deputy chairman of China Railway Corporation, China Lee Quo, deputy chairman of the State Customs Administration of China and
Jeng Chenggin, the Vice President of Chinese National Electrical Engineering Co., Ltd "(CNEEC) company . They emphasized the importance of the political will of the Presidents of Azerbaijan and China in the expansion of relations between two countries, as well as they informed about the prospects of Azerbaijani-Chinese economic relations and cooperation.
During the visit the head of Azerbaijani delegation, Minister of Economy Shahin Mustafayev met with Deputy Prime Minister of Ukraine Stepan Kubiv, exchanged views on Azerbaijan-Ukraine economic and trade relations and cooperation and discussed prospects of cooperation in industry, pharmacy, energy, tourism and other areas of mutual interest.
Minister of Economy Shahin Mustafayev also met Lee Jinsong ,Vice President of Shanghai Waggaachao International Trade Operations Central Administration. During the meeting Azerbaijani delegation were informed about the representatives of the Waggaochao Free Trade Zone, the "single window" system, the legislation, the customs, financial and logistics services, the residents of zone and there was exchange of views about the experience of China in this field.
Minister Shahin Mustafayev met with the President of Chinese “Greenland” Company John Yuliang to discuss cooperation in hotel management, tourism, hospital management and other fields in “Greenland”, sale of Azerbaijani products in “ G-super” market network of the company , and this company’s possible participation in investment projects in our country.
Within the framework of the visit, the Memorandum of Understanding on the development of economic and trade cooperation between AZPROMO and “the Greenland Zhongxuan” International Trade Company and the contract on the rent of exhibition pavilion in Greenland Global Trade Center was signed between AZPROMO and “Shanghai Jizhi Investment Management” company of China. . Memorandums of intent on exporting products to China were signed between “Azersun Holding” and “Greenland Zhongxuan” International Trade Company in the amount of US $ 2million between “Eastern Star” company and Greenland Zhongxuan in the amount of US $ 1million.
It was noted that "Azerbaijan Wine House" was opened in Shanghai International Trade Operation Center (ITOC), which is the first and largest trade zone of China in the presence of the Azerbaijani delegation on November 7. This is the second Wine House of Azerbaijan in China. An exhibition of our products, wholesale and retail sale, as well as tasting will be held at "Azerbaijan Wine House". Over 120 varieties of grape and fruit wines, alcoholic drinks, fruit distillates, etc. produced by local companies are displayed there. It is planned to create Azerbaijan Wine and Trade Houses in other regions of China.
The sale of Azerbaijani wines and other alcoholic drinks in the network of Direct Imported Goods ("DIG") markets of Shanghai Waygaochao International Trading Operations Center was launched as a continuation of the measures taken to promote “Made in Azerbaijan” brand and to increase the export of Azerbaijani products, especially in the Chinese market.The Azerbaijani pavilion was opened at G-Hub Trade Center of “Greenland” company to increase sales of Azerbaijani products in the Chinese market. The sale of various products made in Azerbaijan - wine and spirits, food products, etc. will be carried out under the brand “Made in Azerbaijan”.
It was informed at the press conference that the export mission was organized with the support of the Ministry of Economy and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Organization on October 12-18 in Ulan Bator, Mongolia . The export mission with participation of 17 Azerbaijani companies operating in wine and other alcoholic beverages, dairy and dairy products, canned products, medical herbs, confectionery products, mineral waters, ICT and other fields held bilateral meetings with Mongolian counterparts and discussed export issues.
On October 23-27, export mission of Azerbaijan visited Istanbul. Agreements on the export of products to Turkey were reached within the mission of 19 companies operating in food, construction and construction materials, chemical industry, furniture manufacturing and tourism in Nakhchivan Autonomous Republic.
On 6-9 November, our local companies, who were on a visit to Sofia, Bulgaria, held meetings with their Bulgarian counterparts, visited “Interfood & Drink” exhibition in Sofia and visited the country's leading wholesale and retail chains. An agreement was reached to export pomegranate, pomegranate juice, nuts and other products made by Azerbaijani companies to Bulgaria.
Then Deputy Minister of Economy Rufat Mammadov talked about the measures to be taken in the direction of promoting Azerbaijan products, expanding non-oil exports and promoting “ Made in Azerbaijan” brand, and answered questions of mass media representatives.