Riqaya ixrac missiyası başa çatıb
“Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, yerli məhsulların xarici ölkələrdə tanıdılması məqsədi ilə Riqaya təşkil edilmiş ixrac missiyası başa çatıb. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən ixrac missiyasına şərab və digər spirtli içkilər, qida və tekstil məhsullarının istehsalı, habelə turizm sahəsində fəaliyyət göstərən 23 Azərbaycan şirkəti daxil idi.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan sahibkarları potensial alıcılarla görüşlər keçirib, məhsulların ixrac imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıblar. Aparılan müzakirələrin nəticəsi olaraq, Azərbaycanın "Azhazelnut" və Latviyanın "Alisco" şirkətləri arasında 250 min ABŞ dolları dəyərində fındıq məhsulunun Latviyaya ixracına dair müqavilə imzalanıb.
Azərbaycanın “Mars Fk” və Latviyanın “Auglu Serviss” şirkəti arasında nar məhsulunun ixracına dair ilkin razılıq əldə olunub.
Bununla yanaşı, ixrac missiyasına daxil olan bir sıra Azərbaycan şirkətləri Hindistan və Latviya şirkətləri və supermarketler şəbəkələri ilə məhsul ixracı və satışı barədə danışıqlar aparıblar.
Bundan əlavə, “Turizm.az” şirkəti ilə Latviyadan olan şirkət arasında turist qrupunun ölkəmizə səfərinin təşkili ilə bağlı ilkin razılıq əldə olunub.

The export mission organized to Riga with the purpose of promotion of the brand “Made in Azerbaijan”, the promotion of the local products in foreign countries was ended. The export mission organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) under support of the Ministry of Economics includes 23 Azerbaijan companies operating in wine and other alcohol drinks, food and textile products production, as well as, the tourism industry.
Azerbaijan enterprisers held meetings with the potential buyers within the visit, the discussions were conducted in the direction of expansion of the export opportunities of products. As a result of the discussions conducted, the contract was signed between “Azhazelnut” the company of Azerbaijan and “Alisco” the company of Latvia on export of the hazelnut in the value of 250 thousand USD to Latvia.
The early agreement was obtained on export of the pomegranate between “Mars Fk” the company of Azerbaijan and “Auglu Serviss” the company of Latvia.
In addition, some Azerbaijan companies including the export mission conducted negotiations on export and sales of the product with the supermarkets chain and companies of India and Latvia.
In addition, the early agreement was obtained between the company “Turizm.az” and the company of Latvia connected with the organization of the visit to our country by the tourist group.