“Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, yerli məhsulların xarici ölkələrdə tanıdılması məqsədi ilə Riqaya təşkil edilmiş ixrac missiyası başa çatıb. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən ixrac missiyasına şərab və digər spirtli içkilər, qida və tekstil məhsullarının istehsalı, habelə turizm sahəsində fəaliyyət göstərən 23 Azərbaycan şirkəti daxil idi.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan sahibkarları potensial alıcılarla görüşlər keçirib, məhsulların ixrac imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıblar. Aparılan müzakirələrin nəticəsi olaraq, Azərbaycanın "Azhazelnut" və Latviyanın "Alisco" şirkətləri arasında 250 min ABŞ dolları dəyərində fındıq məhsulunun Latviyaya ixracına dair müqavilə imzalanıb.
Azərbaycanın “Mars Fk” və Latviyanın “Auglu Serviss” şirkəti arasında nar məhsulunun ixracına dair ilkin razılıq əldə olunub.
Bununla yanaşı, ixrac missiyasına daxil olan bir sıra Azərbaycan şirkətləri Hindistan və Latviya şirkətləri və supermarketler şəbəkələri ilə məhsul ixracı və satışı barədə danışıqlar aparıblar.
Bundan əlavə, “Turizm.az” şirkəti ilə Latviyadan olan şirkət arasında turist qrupunun ölkəmizə səfərinin təşkili ilə bağlı ilkin razılıq əldə olunub.

Завершена экспортная миссия в Ригу, организованная с целью продвижения бренда «Made in Azerbaijan» и местной продукции за рубежом.
В экспортную миссию, реализованную при поддержке Министерства экономики, организации Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), вошли 23 азербайджанские компании, работающие в сфере производства вин, других алкогольных напитков, продуктов питания и текстильной продукции, а также в сфере туризма.
В рамках визита азербайджанские предприниматели провели встречи с потенциальными покупателями, обсудили вопросам расширения экспортных возможностей. По итогам обсуждений между азербайджанской компанией «Azhazelnut» и латвийской компанией «Alisco» был подписан договор об экспорте в Латвию фундука на сумму 250 тысяч долларов США.
Между азербайджанской компанией «Mars Fk» и латвийской компанией «Auglu Serviss» заключено предварительное соглашение по экспорту граната.
Кроме того, ряд азербайджанских компаний, входящих в экспортную миссию, провели переговоры с индийскими и латвийскими компаниями, а также с сетью супермаркетов об экспорте и продаже продукции.
Кроме того, компания «Turizm.az» заключила предварительное соглашение с латвийской компанией об организации поездки туристической группы в нашу страну.