Azərbaycan-Serbiya işgüzar görüşü keçirilmişdir
Serbiya Respublikasının Baş naziri Aleksandr Vuçiçin ölkəmizə səfəri çərçivəsində aprelin 14-də Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Serbiya işgüzar görüşü keçirilmişdir. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan iş adamları iştirak etmişdir.
Qonaqları salamlayan iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev Azərbaycanla Serbiya arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, bunun iqtisadi və digər sahələrdə də əməkdaşlığın inkişafına təkan verdiyini, əməkdaşlığın genişlənməsində dövlət başçılarınln qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd etmişdir. Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti, iş adamlarının iştirakı ilə keçirilən biznes forum və dəyirmi masalar əməkdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Hazırda Azərbaycan şirkətləri Serbiyada, Serbiya kapitallı şirkətlər isə ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərir, investisiya qoyuluşu həyata keçirilir. Azərbaycanın "Azvirt" şirkəti Serbiyada yol tikintisi ilə məşğul olur. Ölkələrimiz iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensiala malikdir.
Nazir Şahin Mustafayev hər iki tərəfin iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulamışdır. Təsadüfi deyildir ki, Serbiya Respublikasının Baş naziri Aleksandr Vuçiç Azərbaycana səfər proqramına iş adamları ilə görüşü də daxil etmişdir.
Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verən Şahin Mustafayev ölkəmizdə makroiqtisadi sabitliyin və davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunduğunu, son 10 ildə ÜDM-in 3 dəfə artdığını, ölkəmizdə əlverişli biznes və investisiya mühitinin yaradıldığını bildirmişdir.
Serbiya Respublikasının Baş naziri Aleksandr Vuçiç Azərbaycan və Serbiya arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulamış, ölkəsinin iqtisadiyyatı və iş adamları üçün yaradılmış imkanlar barədə məlumat vermişdir. Serbiya və Azərbaycan arasında ticarət-iqtisadi və investisiya sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışan baş nazir Azərbaycanın "AzVirt" şirkətinin Serbiyada uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd etmiş, digər Azərbaycan şirkətlərini də tikinti, kənd təsərrüfatı, kimya və s. sahələrdə həyata keçirilən layihələrdə, Serbiyada aparılan özəlləşdirmə prosesində fəal iştiraka dəvət etmişdir. Bundan başqa, ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün də geniş potensial var. Baş nazir qeyd etmişdir ki, ilin sonuna qədər Bakı-Belqrad aviareysi açıla bilər, bu isə turizm sahəsində əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətlidir.
İşgüzar görüşdə Azərbaycan və Serbiya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.

On April 14, Prime Minister of Serbia, Aleksandar Vučić, participated in Azerbaijan-Serbia business meeting during his visit to Azerbaijan, which was organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). There were officials and business people form various fields in Azerbaijan in the business meeting.
Shahin Mustafayev, Minister of Industry and Economy of Azerbaijan, welcomed guests, and indicated good political relations between Azerbaijan and Serbia, and this leads to improve relations in the economical and other fields, which is developed by the support of the presidents of both countries. Business forums and meetings between Azerbaijan and Serbia, which are organized by Intergovernmental Commission for Trade and Economic Cooperation, help to improve relations of our countries. Azerbaijani companies perform very well in Serbia, and Serbian companies invest and are also successful in Azerbaijan nowadays. “AzVirt” Azerbaijani Construction company build roads in Serbia, and relations between the two countries in various sectors of the economy has great potential for further expansion.
The Minister, Shahin Mustafayev, emphasized that both sides are interested in expanding economic ties. It is no coincidence that the Prime Minister Aleksandar Vučić of the Republic of Serbia has also included a meeting with business leaders to his program. The Minister, Shahin Mustafayev, informed about the economy, macroeconomic stability and sustainable economic development, 3 times increased GPD in the last 10 years, creation of favorable business and investment climate in Azerbaijan.
Aleksandar Vučić noted that relations between Azerbaijan and Serbia developed a lot and Azerbaijani companies are successfully operating Serbia (“AzVirt”), and the meetings between business people and business forums are contributing to the development of economic cooperation between the two countries, emphasized that it allows entrepreneurs to establish a new relationship. He also added that Azerbaijani companies are operating in construction, agricultural, chemical and so on. The projects in Serbia that they were invited to participate in the privatization process.
In addition, there is great potential for increasing trade. The Prime Minister noted that the Baku-Belgrade flights could be opened by the end of the year, it is important in the development of relations in the field of tourism. The possible expansion of cooperation between Azerbaijan and Serbia discussed at the business meeting.