Yerli istehsalçılar və ixracatçılar assosiasiyaları ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində təşkil olunmuş görüşdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən yerli istehsalçı və ixracatçılar assosiasiyalarının rəhbərləri iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə istehsalın və ixracın dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilən kompleks və ardıcıl tədbirlər, eləcə də tətbiq olunan yeni mexanizmlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, sahibkarlığın dəstəklənməsi, istehsal və ixrac sahəsində koordinasiyalı və sistemli tədbirlərin davam etdirilməsi üçün 2016-cı ildən etibarən yerli istehsalçıların və ixracatçıların 15 assosiasiyası yaradılıb. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə yaradılmış bu assosiasiyalar meyvə-tərəvəz, nar, fındıq, şərab, çay, bal, mebel, tikinti və s. yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılması və satışının təmin olunması, ixrac potensialının artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Mütəmadi olaraq assosiasiyaların iclasları keçirilir, onlarla müvafiq sahələrin inkişafına dair müzakirələr aparılır, görüşlər təşkil olunur. Assosiasiyalar ölkəmizdə və xaricdə keçirilən bir sıra sərgilərdə də iştirak edirlər. Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarların müvafiq assosiasiyalarda birləşməsinə dəstək davam etdiriləcək.
Görüşdə assosiasiyaların gələcək fəaliyyətinə, strateji inkişaf planlarına, Azərbaycan İxracatçılar Klubu çərçivəsində assosiasiyalar arasında təcrübə mübadiləsinə dair müzakirələr aparılıb, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə assosiasiya nümayəndələri qeyri-neft sektorunun inkişafına dəstək mexanizmlərinin və “Made in Azərbaycan” brendinin təşviqi tədbirlərinin sahibkarlara böyük stimul yaratdığını vurğulayıblar.

Meeting with associations of local producers and exporters held
In the meeting organized in the Ministry of Economy participated the leaders of local producers and exporters associations dealing with various fields.
The Deputy-minister of Economy Rufat Mammadov in his speech at the meeting provided information on the complex and regular measures carried out under the management of the President of Azerbaijan Republic with the purpose of support production and export, as well as applied up-to-date mechanisms. It was emphasized that for support of the business and conducting coordinated and systematical measures in the sphere of production and export, 15 associations of local producers and exporters were established since 2016. These associations established by support of the Ministry of Economy play significant role in taking to the foreign markets and sales provision of fruits and vegetables, pomegranate, nut, wine, tea, honey, furniture, construction materials and other local products, as well as in export potential increase. The sessions of associations are held regularly, discussions on development of corresponding fields made and meetings organized. The associations participate at various exhibitions in the country and abroad. Rufat Mammadov noted that the support to the joining of the business owners dealing with various spheres in the corresponding associations will be proceeded.
The discussions concerning future activity and strategically development plans of the associations, exchange of experience among them within Exporters Club held at the meeting, the questions interesting for attendant were replied.
The associations’ representatives emphasized at the meeting that support mechanisms to the development of nonoil sector, as well as the measures related to “Made in Azerbaijan” brand promotion serve a good motivation for the businessmen.