Yerli istehsalçılar və ixracatçılar assosiasiyaları ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində təşkil olunmuş görüşdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən yerli istehsalçı və ixracatçılar assosiasiyalarının rəhbərləri iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə istehsalın və ixracın dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilən kompleks və ardıcıl tədbirlər, eləcə də tətbiq olunan yeni mexanizmlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, sahibkarlığın dəstəklənməsi, istehsal və ixrac sahəsində koordinasiyalı və sistemli tədbirlərin davam etdirilməsi üçün 2016-cı ildən etibarən yerli istehsalçıların və ixracatçıların 15 assosiasiyası yaradılıb. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə yaradılmış bu assosiasiyalar meyvə-tərəvəz, nar, fındıq, şərab, çay, bal, mebel, tikinti və s. yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılması və satışının təmin olunması, ixrac potensialının artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Mütəmadi olaraq assosiasiyaların iclasları keçirilir, onlarla müvafiq sahələrin inkişafına dair müzakirələr aparılır, görüşlər təşkil olunur. Assosiasiyalar ölkəmizdə və xaricdə keçirilən bir sıra sərgilərdə də iştirak edirlər. Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarların müvafiq assosiasiyalarda birləşməsinə dəstək davam etdiriləcək.
Görüşdə assosiasiyaların gələcək fəaliyyətinə, strateji inkişaf planlarına, Azərbaycan İxracatçılar Klubu çərçivəsində assosiasiyalar arasında təcrübə mübadiləsinə dair müzakirələr aparılıb, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə assosiasiya nümayəndələri qeyri-neft sektorunun inkişafına dəstək mexanizmlərinin və “Made in Azərbaycan” brendinin təşviqi tədbirlərinin sahibkarlara böyük stimul yaratdığını vurğulayıblar.

Состоялась встреча ассоциаций местных производителей и экспортеров
На встрече, организованной в Министерстве Экономики, приняли участие главы ассоциаций местных производителей и экспортеров, действующих в различных сферах.
Замминистр экономики Руфат Мамедов в своем вступлении на заседании представил информацию о комплексных и последовательных мероприятиях, реализованных под руководством президента Азербайджанской Республики с целью поддержки производства и экспорта, а также о применяемых новых технологиях. Было подчеркнуто, что с целью поддержки предпринимательства и продолжения координированных и систематизированных мероприятий, начиная с 2016 г. было учреждено 15 ассоциаций местных производителей и экспортеров. Данные ассоциации, учрежденные при поддержке Министерства, играют значительную роль в выведении на зарубежные рынки и обеспечении продажи фруктов и овощей, граната, орехов, вина, чая, меда, мебели, строительных материалов и другой местной продукции, а также в увеличении экспортного потенциала. Регулярно проводятся заседания ассоциаций, ведутся дискуссии по развитию соответствующих сфер и организовываются встречи. Ассоциации принимают участие в ряде выставок в нашей стране и за ее пределами. Руфат Мамедов отметил, что поддержка воссоединению в ассоциации предпринимателей, специализирующихся в различных сферах будет продолжена.
На встрече состоялись дискуссии о будущей деятельности, планах стратегического развития ассоциаций и обменом опыта между ассоциациями в рамках Азербайджанского Клуба Экспортеров, а также были даны ответы на интересующие участников вопросы.
Представители ассоциаций на мероприятии подчеркнули, что механизмы поддержки развитию ненефтяного сектора, а также меры по поощрению бренда «Made in Azərbaycan» создают огромный стимул для предпринимателей.