İqtisadiyyat naziri Ukrayna səfiri ilə görüşüb
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Vladislav Kanevski ilə görüşüb. Görüşdə vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir, əməkdaşlığın inkişafına xüsusi önəm verilir, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələr uğurla inkişaf edir.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qələbəsini, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti ilə bağlı Ukraynanın qəti mövqeyinin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsinin ölkəmiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrdən danışan Mikayıl Cabbarov bildirib ki, 2019-cu ilin dekabrında Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin Azərbaycana səfəri və ötən ilin yanvarında keçirilmiş Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında İqtisadi Əməkdaşlıq Məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclası zamanı əldə edilmiş razılaşmalar iqtisadi sahədə fəallığı daha da artırıb.
İqtisadiyyat naziri bildirib ki, iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensial mövcuddur. Azərbaycanın iqtisadi sahədə əlaqələrə təkan verə biləcək yeni mexanizmlərin yaradılmasının tərəfdarı olduğunu vurğulayan Mikayıl Cabbarov bu məqsədlə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupunun və Azərbaycan-Ukrayna İşgüzar Şurasının yaradılmasını təklif edib.
Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Vladislav Kanevski iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı barədə fikirlərini bölüşüb, ölkəsinin Azərbaycanla bir sıra istiqamətlərdə, o cümlədən özəlləşdirmə sahəsində tərəfdaşlıqda, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə həyata keçiriləcək layihələrdə Ukrayna şirkətlərinin iştirakında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan-Ukrayna iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.

Minister of Economy met with the Ambassador of Ukraine
The Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Ukrainian Ambassador to Azerbaijan Vladislav Kanevsky. The meeting emphasized that relations between the two countries are at a high level with special emphasis being placed on the development of cooperation, and that relations in various sectors of the economy are being successfully developed.
The Minister of Economy stressed that the victory of our brave army under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, Ukraine's firm position on Armenia's policy of aggression and support for Azerbaijan's territorial integrity were highly appreciated by our country.
Touching upon economic relations between the two countries, Mr. Jabbarov said that the agreements reached during the visit of Ukrainian President Volodymyr Zelensky to Azerbaijan in December 2019 and the 12th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine in January last year have further increased economic activity.
The Minister of Economy spoke about the great potential for the development of economic cooperation. Emphasizing Azerbaijan's support for the creation of new mechanisms that can contribute to the development of economic ties, Mr. Jabbarov proposed establishing a Working Group on economic cooperation and an Azerbaijan-Ukraine Business Council within the framework of the Intergovernmental Commission.
Sharing his views on the development of trade and economic relations, Ukrainian Ambassador to Azerbaijan Vladislav Kanevsky pointed out his country’s interest in partnership with Azerbaijan in a number of areas, including privatization and in the participation of Ukrainian companies in projects to restore the liberated territories.