İqtisadiyyat naziri Ukrayna səfiri ilə görüşüb
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Vladislav Kanevski ilə görüşüb. Görüşdə vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir, əməkdaşlığın inkişafına xüsusi önəm verilir, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələr uğurla inkişaf edir.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qələbəsini, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti ilə bağlı Ukraynanın qəti mövqeyinin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsinin ölkəmiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrdən danışan Mikayıl Cabbarov bildirib ki, 2019-cu ilin dekabrında Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin Azərbaycana səfəri və ötən ilin yanvarında keçirilmiş Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında İqtisadi Əməkdaşlıq Məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclası zamanı əldə edilmiş razılaşmalar iqtisadi sahədə fəallığı daha da artırıb.
İqtisadiyyat naziri bildirib ki, iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensial mövcuddur. Azərbaycanın iqtisadi sahədə əlaqələrə təkan verə biləcək yeni mexanizmlərin yaradılmasının tərəfdarı olduğunu vurğulayan Mikayıl Cabbarov bu məqsədlə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupunun və Azərbaycan-Ukrayna İşgüzar Şurasının yaradılmasını təklif edib.
Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Vladislav Kanevski iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı barədə fikirlərini bölüşüb, ölkəsinin Azərbaycanla bir sıra istiqamətlərdə, o cümlədən özəlləşdirmə sahəsində tərəfdaşlıqda, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə həyata keçiriləcək layihələrdə Ukrayna şirkətlərinin iştirakında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan-Ukrayna iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.

Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с послом Украины в Азербайджане Владиславом Каневским. На встрече стороны подчеркнули, что связь между нашими странами находятся на высоком уровне, развитию сотрудничества уделяется особое внимание, отношения в различных сферах экономики успешно развиваются.
В ходе встрече, Министр экономики подчеркнул победу доблестной азербайджанской армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего господина Ильхама Алиева, отметив решительную позицию Украины относительно захватнической политики Армении, а также, что азербайджанская сторона высоко оценила поддержку территориальной целостности нашей страны Украинской стороной.
Говоря об экономических связях между двумя странами, Микаил Джаббаров отметил, что договоренности, достигнутые во время визита президента Украины Владимира Зеленского в Азербайджан в декабре 2019 года и 12-го заседания Межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Украиной в январе прошлого года, еще больше повысили активность в экономической сфере.
Министр экономики отметил, что существует большой потенциал для развития экономического сотрудничества. Подчеркнув, что Азербайджан выступает за создание новых механизмов, которые могли бы стимулировать связи в экономической сфере, Микаил Джаббаров предложил создать с этой целью в рамках Межправительственной комиссии рабочую группу по экономическому сотрудничеству и Азербайджано-Украинский деловой совет.
Посол Украины в Азербайджане Владислав Каневский поделился мнениями о развитии торгово-экономических связей, отметил заинтересованность страны в партнерстве с Азербайджаном по ряду направлений, в том числе в сфере приватизации, участии украинских компаний в проектах по восстановлению освобожденных территорий.
На встрече обсуждались возможности расширения азербайджано-украинского экономического сотрудничества.