Fevralın 12-də vergi xidməti işçilərinin peşə bayramına həsr olunmuş “Postpandemiya dövründə vergi sistemi” mövzusunda videokonfrans keçirilib. Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyinin və nazirlik yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərliyi, dövlət qurumlarının, Milli Məclisin deputatları, sahibkarların ictimai birliklərinin təmsilçiləri, xarici və yerli ekspertlər, iş adamları iştirak ediblər.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun Vətən müharibəsində böyük Zəfəri vurğulanıb, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsi ehtiramla anılıb.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vergi xidməti işçilərini peşə bayramı münasibətilə təbrik edib, 2020-ci ildə ölkə iqtisadiyyatında müşahidə olunmuş trendlər, pandemiyanın təsirlərinin minimallaşdırılması və sahibkarlığın dəstəklənməsi üzrə görülmüş işlər, yeni çağırışlara uyğun həyata keçirilən iqtisadi siyasət barədə məlumat verib. Çıxışda dövlət başçısının sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də ölkəmizin iqtisadi inkişaf hədəflərı, iqtisadi siyasətin əsas istiqamətləri və aparılacaq islahatlar, qanunvericilik və inzibatçılıq sahəsində dəyişikliklər, şəffaflıq istiqamətində təşəbbüslər, vergi siyasətinin yeni istiqamətləri və sahibkarlarla iş prinsipləri diqqətə çatdırılıb.
Nazir vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq, 2020-ci ildə iqtisadiyyata, həmçinin sahibkarlıq subyektlərinə genişmiqyaslı dövlət dəstəyi göstərilib. Bu tədbirlərə pandemiyanın zərərlərini azaltmaq, iş yerlərini qorumaq üçün maliyyə dəstəyinin göstərilməsi, müddətli vergi güzəştləri və tətillərinin tətbiq edilməsi, güzəştli kreditlərin verilməsi və digər mexanizmlər daxildir. Qeyd olunub ki, ötən il ərzində sahibkarlara 358 milyon manatdan çox maliyyə dəstəyi göstərilib, 115 milyon manat həcmində vergi güzəştləri paketi təqdim edilib, 169 milyon manat həcmində dövlət zəmanətli kreditlər ayrılıb, mövcud kreditlər üzrə 33 milyon manat faiz subsidiyasının verilməsi barədə qərarlar qəbul olunub.
İqtisadiyyat naziri pandemiyanın təsirlərinin aradan qaldırılması, iqtisadi fəallığın bərpa edilməsi, biznesin aktiv fəaliyyətə qaytarılmasının hazırda qarşıda duran əsas vəzifələrdən olduğunu qeyd edib. Bu məqsədlə 2021-2025-ci illər üçün ciddi və dərin institusional islahatların həyata keçirilməsini tələb edən vəzifələr müəyyənləşdirilib. Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi Qarabağ bölgəsinin dirçəlişi kimi mühüm məsələni gündəmə gətirib, iqtisadi inkişaf planlarına yenidən baxılması zərurətini yaradıb. Bu tarixi qələbə ölkəmizin inkişafında yeni səhifə açır. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadiyyata reinteqrasiyası və bölgənin iqtisadi imkanlarının reallaşdırılması Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafının sürətlənməsində böyük amil olacaq.
Konfransda Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini, xidmət rəisi vəzifəsini müvəqqəti icra edən Orxan Nəzərli “Pandemiya və postpandemiya dövründə Dövlət Vergi Xidmətinin fəaliyyəti” mövzusunda təqdimatla çıxıb edib və vergi sistemində reallaşdırılan islahatlar, vergi qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklər, həyata keçirilən və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə danışıb.
Sonra Türkiyə Gəlirlər İdarəsinin başkanı Bekir Bayrakdar “COVİD-19 və vergi inzibatçılığı: Türkiyə vergi orqanlarının təcrübəsi”, Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili “Postpandemiya dövründə vergi qanunvericiliyi qarşısında yaranan çağırışlar”, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov “Pandemiya ilə əlaqədar kiçik və orta sahibkarlığa dövlət dəstəyi”, Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti Baş İdarəsinin rəisi Nicat İmanov “Cari və növbəti illərdə vergi siyasəti çərçivəsində qanunvericilikdə həyata keçiriləcək tədbirlər barədə”, Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyasının sədri Emin Dostiyari “Qida sektorunun pandemiya və yeni normal dövrü”, UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri Xətai Alıyev “Pandemiyanın vergidən yayınmaya təsiri”, “Auto Azerbaijan” şirkətinin direktoru Emil İsmayılov “Azərbaycanda pandemiyanın təsiri”, "R.İ.S.K. Elmi İstehsalat Şirkəti" QSC-nin baş direktoru Cabir Cümşüdov “Karantin dövründə İnformasiya Texnologiyaları sahəsində biznesin ehtiyacları” mövzusunda çıxış ediblər.
Natiqlər ölkədə yaranmış yeni iqtisadi şəraitdə biznes mühitinin dəstəklənməsi, iqtisadi idarəetmənin yeni çağırışlara uyğun həyata keçirilməsi və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri müsbət qiymətləndirib, əsas prioritetlərin reallaşdırılması prosesində aparılacaq islahatlara dair təkliflərini səsləndiriblər.

A video conference held on “Tax system in the post-pandemic period”
On February 12, a video conference was held on the topic "Tax system in the post-pandemic period", dedicated to the professional holiday of tax officials. The conference was attended by the management of the Ministry of Economy and the State Tax Service under the Ministry, Members of Parliament, representatives of government agencies, public associations of entrepreneurs, foreign and local experts, and businessmen.
The conference underlined the great victory of our brave Army in the Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and the memory of our heroes who laid down their lives for the territorial integrity of our country was revered.
Delivering a speech at the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov congratulated the tax officials on their professional holiday, made them aware of the trends observed in the country's economy in 2020, the work done to minimize the consequences of the pandemic and support entrepreneurship, and the economic policy pursued in response to new challenges. The country's economic development goals, main directions of economic policy and future reforms, changes in legislation and administration, initiatives for transparency, new directions of tax policy and working principles with entrepreneurs included in "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" approved by the Presidential Decree were highlighted in the speech.
The minister stressed that large-scale state support was provided to both the economy and business entities in 2020 pursuant to the relevant Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan. These measures include mitigating the damage of pandemic, providing financial support to maintain jobs, introducing term fiscal advantages and tax breaks, granting soft loans, etc. It was noted that last year entrepreneurs were provided with financial support above 358 million manat, a package of tax incentives of 115 million manat, government-guaranteed loans in the amount of 169 million manat, and that the decisions were made to provide 33 million manat interest subsidies on existing loans.
According to the Minister of Economy, the main tasks ahead are to eliminate the consequences of the pandemic, restore economic activity and return business to intense activity. To this end, tasks have been identified for 2021-2025, requiring serious and deep institutional reforms. The liberation of our occupied lands raised such an important issue as the revival of the Karabakh region, and made it necessary to revise plans for economic development. The development of our country entered upon a new phase with this historic victory. The reintegration of the liberated territories into the economy and the realization of the economic potential of the region will become an important factor in accelerating the socio-economic development of Azerbaijan.
Deputy Head of the State Tax Service, Acting Head of the Service Orkhan Nazarli made a presentation on “Activities of the State Tax Service in pandemic and post-pandemic period” with attention being paid to the reforms implemented in the tax system, changes in the tax legislation, ongoing and planned measures.
Likewise Head of the Turkish Revenue Administration Bekir Bayrakdar delivered a speech on "COVID-19 and Tax Administration: The Experience of the Turkish Tax Authorities", Chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Tahir Mirkishili on "Challenges to tax legislation in the post-pandemic period", Chairman of the SMBDA Board Orkhan Mammadov on "State support for small and medium businesses due to the pandemic", Head of the Main Department of Tax Policy under the State Tax Service Nijat Imanov on "Measures to be implemented in the legislation within the tax policy in the current and next years", Chairman of the Association of Representatives of the Food and Beverage Industry Emin Dostyari on "Food industry’s pandemic and new regular period", Director of the UNEC Empirical Research Center Khatai Aliyev on "Impact of the pandemic on tax evasion", Director of AUTO Azerbaijan Emil Ismayilov on "Impact of the pandemic in Azerbaijan" and Director General of R.I.S.K Scientific Production Company CJSC Jabir Jumshudov on "Business needs in the field of Information Technology in the quarantine period".
The speakers highly appreciated the measures taken to support the business environment in the new economic conditions, the introduction of economic management in accordance with new challenges and the improvement of tax administration, and voiced proposals for reforms in the implementation of key priorities.