Daşkənd şəhərində Özbəkistanın sədrliyi ilə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) II İqtisadi Forumu keçirilib. ŞƏT-in dialoq üzrə tərəfdaş ölkəsi statusuna malik olan Azərbaycanı tədbirdə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin–AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev təmsil edib.
Hibrid formatda keçirilən tədbirdə dövlət qurumlarının, bankların, şirkətlərin, sənaye assosiasiyalarının, ticarət və sənaye palatalarının rəhbərləri və ekspertlər iştirak ediblər.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev forum çərçivəsində təşkil olunan plenar iclasda, “Beynəlxalq əməkdaşlığın xüsusiyyətləri və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin bərpası” panelində çıxış edib, Azərbaycanın iqtisadi inkişafı, ixrac və investisiya imkanları, eləcə də ölkəmizin ŞƏT ölkələri ilə iqtisadi tərəfdaşlığının, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin inkişafı istiqamətləri barədə məlumat verib, Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişaf etdiyini, iki ölkə arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın tərəfdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
AZPROMO-nun rəhbəri forum çərçivəsində təşkil olunan Sənaye İnnovasiyaları Sərgisi ilə tanış olub, bir sıra görüşlər keçirib.

Второй экономический форум Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) состоялся в Ташкенте под председательством Узбекистана. Руководитель Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO Юсиф Абдуллаев представлял на мероприятии Азербайджан, который имеет статус партнера по диалогу ШОС.
В прошедшем в гибридном формате мероприятии приняли участие руководители государственных учреждений, банков, компаний, отраслевых ассоциаций, торгово-промышленных палат и эксперты.
Выступив на пленарном заседании и в ходе дискуссионной панели на тему «Особенности международного сотрудничества и восстановления торгово-экономических отношений», глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию об экономическом развитии, экспортных и инвестиционных возможностях Азербайджана, экономическом партнерстве нашей страны со странами ШОС, направлениях развития отношений с деловыми кругами, а также отметил развитие азербайджано-узбекских отношений и внесение Совместной межправительственной комиссией по сотрудничеству двух стран важного вклада в развитие партнерства.
Глава AZPROMO ознакомился с организованной в рамках форума Выставкой промышленных инноваций и провел ряд встреч.