Düşənbədə keçirilən Tacikistan-Azərbaycan İnvestisiya Forumunda hər iki ölkədən enerji, kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, İKT, maliyyə, turizm və əczaçılıq sahələrini təmsil edən 170-dən çox şirkət iştirak edib. Forumda iki ölkənin müvafiq qurumları arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Tacikistanın İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən İnvestisiya Forumunda çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Sadyi Kodirzoda iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı barədə məlumat verib, biznes strukturlarının iştirakı ilə keçirilən işgüzar tədbirlərin Azərbaycan və Tacikistan sahibkarları arasında daha sıx əlaqələrin qurulması, əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılması üçün önəmini vurğulayıb.
Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Azərbaycan və Tacikistan arasında münasibətlərin dərin tarixi və mədəni köklərə malik olduğunu, dövlət başçılarının müxtəlif formatlarda keçirdikləri görüşlərin, xalqlarımız arasındakı dostluq münasibətlərinin birgə əməkdaşlığımızın əsasını təşkil etdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın Tacikistanla ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edən Sahib Məmmədov: “İki ölkə arasında sənaye, ticarət, kənd təsərrüfatı və digər sektorlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi əsas istiqamətlərdəndir. Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti bu potensialın reallaşdırılması üçün yeni imkanlar və geniş üfüqlər açır. Birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsində özəl sektorun fəallığı və işgüzar dialoqun genişləndirilməsi xüsusilə əhəmiyyətlidir”.
Forumda AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Tacikistanın Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Cumaxonzod Camşed, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədrinin müavini Rüfət Atakişiyev, Tacikistanın sənaye və yeni texnologiyalar nazirinin müavini Aziz Nazar, İqtisadi Zonanın İnkişafı Agentliyinin (İZİA) İdarə Heyətinin sədrinin müavini Fuad Məhərrəmov, Tacikistanın energetika və su ehtiyatları nazirinin müavini Manuçehra Safarzoda, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədrinin müavini İsmayıl Manafov, Tacikistanın Turizm Komitəsinin sədri Kamoliddinzod Bahoddur və Azərbaycanın Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müşaviri Kənan Quluzadə iqtisadiyyatın müvafiq sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi, hər iki ölkənin investisiya potensialı, biznes və investisiya mühiti barədə məlumat veriblər. Forumda həmçinin Azərbaycan və Tacikistanın investisiya potensialı, icra olunan layihələr haqqında təqdimatlar nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası və Tacikistanın Ticarət ve Sənaye Palatası arasında, "Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığın İnkişafı Assosiasiyası" İctimai Birliyi və "Tacikistan İş Qadınlarının Milli Assosiasiyası" arasında, Azərbaycan Beynəlxalq Mədən Şirkəti və Tacikistanın Talco Management şirkəti arasında, eləcə də "AzərTürk Bank" və "Аmonatbonk" arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Forum B2B görüşlərlə davam edib.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Tacikistanın iqtisadi inkişaf və ticarət nazirinin müavini Ahliddin Nuriddinzoda ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimizin ikitərəfli iqtisadi əlaqələrinə birbaşa təsir göstərən trendlər müzakirə olunub, bu müstəvidə mövcud resurslardan və imkanlardan səmərəli istifadə edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tərəflər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Более 170 компаний из обеих стран, представляющих сферы энергетики, сельского хозяйства, пищевой промышленности, ИКТ, финансов, туризма и фармацевтики, приняли участие в прошедшем в Душанбе таджикско-азербайджанском инвестиционном форуме. На форуме были подписаны меморандумы о взаимопонимании между соответствующими структурами двух стран.
Выступая на Инвестиционном форуме, совместно организованном Агентством поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO и Государственным Комитетом по инвестициям и управлению государственным имуществом Республики Таджикистан, председатель Государственного комитета по инвестициям и управлению государственным имуществом Саъди Кодирзода проинформировал о двустороннем торгово-экономическом сотрудничестве и отметил важность проведения мероприятий с участием бизнес-структур для установления более тесного сотрудничества между предпринимателями Азербайджана и Таджикистана.
Заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Таджикистаном имеют глубокие исторические и культурные корни. Отмечалось, что встречи глав государств в различных форматах и дружеские отношения между нашими народами составляют основу двустороннего сотрудничества. Подчеркнув, что Азербайджан придает большую значимость развитию двусторонних экономических связей с Таджикистаном, Сахиб Мамедов сказал: "Расширение двустороннего сотрудничества в сфере промышленности, торговли, сельского хозяйства и в других областях является одним из основных векторов двусторонних взаимоотношений. Благоприятный инвестиционный климат Азербайджана открывает новые возможности и широкие горизонты для реализации этого потенциала. Особенно важна активность частного сектора в реализации совместных инициатив”.
Присутствовавшие на Форуме глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель Торгово-промышленной палаты Таджикистана Джумахонзода Джамшед, заместитель председателя правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Руфат Атакишиев, заместитель министра промышленности и новых технологий Таджикистана Азиз Назар, заместитель председателя правления Агентства по развитию экономической зоны Фуад Магеррамов, заместитель министра энергетики и водных ресурсов Таджикистана Манучехр Сафарзода, заместитель председателя правления Алятской свободной экономической зоны Исмаил Манафов, председатель Комитета по туризму Таджикистана Камолиддинзод Баходур и советник председателя Государственного агентства по туризму Азербайджана Кянан Гулузаде рассказали о расширении сотрудничества в соответствующих сферах экономики, инвестиционном потенциале обеих стран, бизнесе и инвестиционном климате. В рамках форума состоялись презентации, посвященные инвестиционному потенциалу Азербайджана и Таджикистана и реализуемым проектам.
В рамках мероприятия было подписано соглашение между Конфедерацией предпринимателей Азербайджана и Торгово-промышленной палатой Таджикистана, Общественным объединением "Ассоциация развития женского предпринимательства в Азербайджане" и Национальной Ассоциацией деловых женщин Таджикистана, Азербайджанской международной горнодобывающей компанией и Таджикской компанией “Talco Management’, а также между AzərTürk Bank и Amonatbonk подписаны меморандумы. Форум продолжил работу в рамках встреч B2B.
В рамках визита заместитель министра экономики Сахиб Мамедов встретился с заместителем министра экономического развития и торговли Таджикистана Ахлиддином Нуриддинзодой. На встрече были обсуждены тенденции, оказывающие влияние на двусторонние экономические отношения. Стороны отметили важность эффективного использования имеющихся ресурсов и возможностей, а также обменялись мнениями по определению основных направлений торгово-экономического сотрудничества.