Düşənbədə keçirilən Tacikistan-Azərbaycan İnvestisiya Forumunda hər iki ölkədən enerji, kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, İKT, maliyyə, turizm və əczaçılıq sahələrini təmsil edən 170-dən çox şirkət iştirak edib. Forumda iki ölkənin müvafiq qurumları arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Tacikistanın İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən İnvestisiya Forumunda çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Sadyi Kodirzoda iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı barədə məlumat verib, biznes strukturlarının iştirakı ilə keçirilən işgüzar tədbirlərin Azərbaycan və Tacikistan sahibkarları arasında daha sıx əlaqələrin qurulması, əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılması üçün önəmini vurğulayıb.
Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Azərbaycan və Tacikistan arasında münasibətlərin dərin tarixi və mədəni köklərə malik olduğunu, dövlət başçılarının müxtəlif formatlarda keçirdikləri görüşlərin, xalqlarımız arasındakı dostluq münasibətlərinin birgə əməkdaşlığımızın əsasını təşkil etdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın Tacikistanla ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edən Sahib Məmmədov: “İki ölkə arasında sənaye, ticarət, kənd təsərrüfatı və digər sektorlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi əsas istiqamətlərdəndir. Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti bu potensialın reallaşdırılması üçün yeni imkanlar və geniş üfüqlər açır. Birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsində özəl sektorun fəallığı və işgüzar dialoqun genişləndirilməsi xüsusilə əhəmiyyətlidir”.
Forumda AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Tacikistanın Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Cumaxonzod Camşed, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədrinin müavini Rüfət Atakişiyev, Tacikistanın sənaye və yeni texnologiyalar nazirinin müavini Aziz Nazar, İqtisadi Zonanın İnkişafı Agentliyinin (İZİA) İdarə Heyətinin sədrinin müavini Fuad Məhərrəmov, Tacikistanın energetika və su ehtiyatları nazirinin müavini Manuçehra Safarzoda, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədrinin müavini İsmayıl Manafov, Tacikistanın Turizm Komitəsinin sədri Kamoliddinzod Bahoddur və Azərbaycanın Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müşaviri Kənan Quluzadə iqtisadiyyatın müvafiq sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi, hər iki ölkənin investisiya potensialı, biznes və investisiya mühiti barədə məlumat veriblər. Forumda həmçinin Azərbaycan və Tacikistanın investisiya potensialı, icra olunan layihələr haqqında təqdimatlar nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası və Tacikistanın Ticarət ve Sənaye Palatası arasında, "Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığın İnkişafı Assosiasiyası" İctimai Birliyi və "Tacikistan İş Qadınlarının Milli Assosiasiyası" arasında, Azərbaycan Beynəlxalq Mədən Şirkəti və Tacikistanın Talco Management şirkəti arasında, eləcə də "AzərTürk Bank" və "Аmonatbonk" arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Forum B2B görüşlərlə davam edib.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Tacikistanın iqtisadi inkişaf və ticarət nazirinin müavini Ahliddin Nuriddinzoda ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimizin ikitərəfli iqtisadi əlaqələrinə birbaşa təsir göstərən trendlər müzakirə olunub, bu müstəvidə mövcud resurslardan və imkanlardan səmərəli istifadə edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tərəflər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

More than 170 companies from both countries representing the fields of energy, agriculture, food industry, ICT, finance, tourism, and pharmaceuticals took part in the Tajik-Azerbaijani investment forum held in Dushanbe. The relevant structures of the two countries signed memoranda of understanding at the forum.
Speaking at the Investment Forum jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO and the State Committee on Investments and State Property Management of the Republic of Tajikistan, Saadi Kodirzoda, Chairman of the State Committee on Investments and State Property Management, informed about bilateral trade and economic cooperation and noted the importance of holding events engaging business entities to establish closer cooperation between the two countries.
Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov emphasized that relations between Azerbaijan and Tajikistan have deep historical and cultural roots. It was noted that various formats of meetings held between the two countries' heads and the friendly relations between our peoples form the basis of bilateral cooperation. Stressing that Azerbaijan attaches great importance to the development of bilateral economic ties with Tajikistan, Sahib Mammadov said: "Expansion of bilateral cooperation in industry, trade, agriculture, and other areas is one of the main vectors of bilateral relations. Azerbaijan's favorable investment climate opens up new opportunities and broad horizons for the implementation of this potential. Especially important is the activity of the private sector in the implementation of joint initiatives."
Attending the Forum, head of AZPROMO Yusif Abdullayev, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Tajikistan Jumakhonzoda Jamshed, Deputy Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) Rufat Atakishiyev, Deputy Minister of Industry and New Technologies of Tajikistan Aziz Nazar, Deputy Chairman of the Economic Zones Development Agency Fuad Magerramov, Deputy Minister of Energy and Water Resources of Tajikistan Manuchehr Safarzoda, Deputy Chairman of the Alat Free Economic Zone Ismail Manafov, Chairman of the Tourism Committee of Tajikistan Kamoliddinzod Bahodur, and Advisor to the Chairman of the State Tourism Agency of Azerbaijan Kanan Guluzade talked about expanding cooperation in relevant areas of the economy, the investment potential of both countries, business, and the investment climate. The forum included presentations on the investment potential of Azerbaijan and Tajikistan and projects under implementation.
During the event, the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan and the Chamber of Commerce and Industry of Tajikistan signed an agreement. Also, memoranda were signed between the Public Association for Development of Women Entrepreneurship in Azerbaijan and the National Association of Business Women of Tajikistan, between Azerbaijan International Mining Company and Tajik Talco Management Company as well as between AzərTürk Bank and Amonatbonk. The forum continued its activity by holding B2B meetings.
As part of the visit, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with Tajikistan's Deputy Minister of Economic Development and Trade Ahliddin Nuriddinzoda. The meeting participants discussed the trends affecting bilateral economic relations. The parties noted the importance of effective use of available resources and opportunities and exchanged views on determining the main directions of trade and economic cooperation.