Tədbirdə iqlim fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi, iqlimə uyğun biznes modellərinin genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
COP29 çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Britaniya Ticarət Palatasının təşkilatçılığı ilə Yaşıl zonada yerləşən “Ticarət və İnvestisiya Evi” stendində iqlim innovasiyaları mövzusunda tədbir keçirilib.
Panel sessiyası formatında baş tutan tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Britaniya Ticarət Palatasının Azərbaycan bölməsinin sədri Con Paterson, İqlim Fəaliyyəti Koalisiyasının sədri Kris Skidmor, Ətraf Mühitin İdarə Edilməsi və Qiymətləndirilməsi İnstitutunun direktor müavini Martin Bakster, “Cəmiyyətdə Biznes” təşkilatının iqlim fəaliyyəti direktoru Qudrun Kartrayt, Böyük Britaniya İxrac Maliyyəsi qurumunun strategiya və təsir üzrə direktoru Culia Bek iştirak ediblər.
Tərəflər iqlim fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi mövzusunda müzakirələr apararaq bu sahədəki boşluqların aradan qaldırılması üçün innovativ yanaşmaların tətbiqinin vacibliyini vurğulayıblar. Eyni zamanda iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərini azaltmaq üçün effektiv həll yollarının tapılması və bu prosesin sürətləndirilməsi məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilib. İştirakçılar həmçinin iqlimə uyğun biznes modellərinin genişləndirilməsi, davamlı iqtisadi inkişafı təmin etmək məqsədilə yaşıl investisiyaların önəmi ətrafında müzakirə aparıblar.

Event on Climate Innovations Held
Discussions during the event focused on financing climate action and scaling up climate-resilient business models.
As part of COP29, an event on climate innovations was organized at the "Trade and Investment House" stand located in the Green Zone by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO and the British Chamber of Commerce.
Held in a panel session format, the event featured prominent speakers, including Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO; John Patterson, Chairman of the British Chamber of Commerce Azerbaijan; Chris Skidmore, Chair of the Climate Action Coalition; Martin Baxter, Deputy Director of the Institute of Environmental Management and Assessment; Gudrun Cartwright, Director of Climate Action at Business in the Community; and Julia Beck, Director of Strategy and Impact at UK Export Finance.
The discussions emphasized the importance of innovative approaches to address gaps in financing climate action. The speakers highlighted the need for international cooperation to accelerate effective solutions for mitigating the negative impacts of climate change. Additionally, participants explored the significance of green investments in ensuring sustainable economic development and shared insights on expanding climate-resilient business models.