Tədbirdə iqlim fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi, iqlimə uyğun biznes modellərinin genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
COP29 çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Britaniya Ticarət Palatasının təşkilatçılığı ilə Yaşıl zonada yerləşən “Ticarət və İnvestisiya Evi” stendində iqlim innovasiyaları mövzusunda tədbir keçirilib.
Panel sessiyası formatında baş tutan tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Britaniya Ticarət Palatasının Azərbaycan bölməsinin sədri Con Paterson, İqlim Fəaliyyəti Koalisiyasının sədri Kris Skidmor, Ətraf Mühitin İdarə Edilməsi və Qiymətləndirilməsi İnstitutunun direktor müavini Martin Bakster, “Cəmiyyətdə Biznes” təşkilatının iqlim fəaliyyəti direktoru Qudrun Kartrayt, Böyük Britaniya İxrac Maliyyəsi qurumunun strategiya və təsir üzrə direktoru Culia Bek iştirak ediblər.
Tərəflər iqlim fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi mövzusunda müzakirələr apararaq bu sahədəki boşluqların aradan qaldırılması üçün innovativ yanaşmaların tətbiqinin vacibliyini vurğulayıblar. Eyni zamanda iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərini azaltmaq üçün effektiv həll yollarının tapılması və bu prosesin sürətləndirilməsi məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilib. İştirakçılar həmçinin iqlimə uyğun biznes modellərinin genişləndirilməsi, davamlı iqtisadi inkişafı təmin etmək məqsədilə yaşıl investisiyaların önəmi ətrafında müzakirə aparıblar.

На мероприятии обсудили финансирование климатических действий и масштабирование бизнес-моделей, устойчивых к изменениям климата.
В рамках COP29 в Зелёной зоне на стенде «Дом торговли и инвестиций» было организовано мероприятие на тему климатических инноваций. Организаторами выступили Агентство поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Британская торговая палата.
Мероприятие прошло в формате панельной сессии с участием таких видных спикеров, как Юсиф Абдуллаев, исполнительный директор AZPROMO; Джон Патерсон, председатель Британской торговой палаты в Азербайджане; Крис Скидмор, председатель Коалиции по климатическим действиям; Мартин Бакстер, заместитель директора Института управления и оценки окружающей среды; Гудрун Картрайт, директор по климатическим действиям организации «Бизнес в обществе», и Джулия Бек, директор по стратегии и воздействию британской организации UK Export Finance.
Обсуждались важность применения инновационных подходов для устранения пробелов в финансировании климатических действий, необходимость международного сотрудничества для ускорения поиска эффективных решений по смягчению негативных последствий изменения климата. Также участники подчеркнули значимость «зелёных» инвестиций для обеспечения устойчивого экономического развития и обсудили перспективы масштабирования бизнес-моделей, адаптированных к изменению климата.