Aprelin 29-da Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən 80-dən çox sahibkar iştirak edib.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycan-Xorvatiya iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, indiyədək Azərbaycanla Xorvatiya arasında müxtəlif sahələrdə 22 sənəd imzalanıb. Azərbaycanda Xorvatiya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. 2018-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi əvvəlki illə müqayisədə 16% artaraq 250 milyon dollar təşkil edib.
Azərbaycan iqtisadiyyatı, həyata keçirilən sistemli və ardıcıl iqtisadi islahatlar barədə məlumat verən Rüfət Məmmədov beynəlxalq qurumların hesabatlarında ölkəmizin mövqeyinin davamlı olaraq yaxşılaşdığını, “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycanın 32 pillə irəliləyərək 190 ölkə arasında 25-ci yerdə qərarlaşdığını və 10 ən islahatçı ölkə sırasına daxil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini keçirilən biznes forumun işgüzar dairələr arasında müzakirələrin aparılması, əməkdaşlığın perspektiv sahələrinin müəyyənləşdirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu qeyd edib, Xorvatiya iş adamlarını Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitindən yararlanmağa, azərbaycanlı həmkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Xorvatiya Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Mariya Buriç Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirib, bu gün keçirilən biznes forumda iş adamlarının fəal iştirakının qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına marağın göstəricisi olduğunu, bu gün keçirilən biznes forumun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, yeni əlaqələrin qurulmasına töhfə verəcəyini qeyd edib. Mariya Buriç regionun önəmli ölkəsi olan Azərbaycanda Xorvatiya Səfirliyinin açılmasının siyasi-iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulanıb.
Tədbirdə Azərbaycan və Xorvatiyanın biznes mühiti və investisiya imkanlarına dair təqdimatlar keçirilib.

The business forum Azerbaijan-Croatia was held organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) under support of the Ministry of Economics on 29 April.
More than 80 enterprisers operating in different fields of economy from both sides participated in the event along with the officials.
Rufat Mammadov the Deputy Minister of Economics making speech in the business forum emphasized the development of economic-commercial relations of Azerbaijan-Croatia. It was mentioned that, 22 documents were signed up to now in different fields between Azerbaijan and Croatia. The Croation companies operaties succesfully in Azerbaijan. The trade turnover increased 16% in comparison with other years and contains 250 million dollars. Rufat Mehdiyev giving information on Azerbaijan economy, systemized and successive economic reforms realized brought into attention that, the position of our country is becoming well continuosly in the reports of the international organizations, Azerbaijan stands in the 25th place among 190 countries moving forward 32 levels, and it was included to the raw of 10 most reformist countries.
The Deputy Minister emphasized that, the business forum is the useful platform for conducting the discussions among the business circles, the determination of the perspective fields of the cooperation, and invited the businessmen from Croatia to make advantages from the useful business and investment environment created in Azerbaijan.
Maria Burich the Deputy Head Minister of the Republic of Croatia, the Minister of Foreign Affairs and European Matters expressed her satisfaction from her visit to Azerbaijan, emphasized the active participation of the businessmen in the business forum realized today as the interest of the mutual relations development, and it will contribute the expansion of the business forum cooperation, and the formation of new relations. Maria Beruch emphasized the importance of opening of the Embassy of Croatia in Azerbaijan in expansion of the socio-political relations in Azerbaijan as an important country of the region.
The presentations on business environment and investment opportunities of Azerbaijan and Croatia were made in the event.