Aprelin 29-da Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən 80-dən çox sahibkar iştirak edib.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycan-Xorvatiya iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, indiyədək Azərbaycanla Xorvatiya arasında müxtəlif sahələrdə 22 sənəd imzalanıb. Azərbaycanda Xorvatiya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. 2018-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi əvvəlki illə müqayisədə 16% artaraq 250 milyon dollar təşkil edib.
Azərbaycan iqtisadiyyatı, həyata keçirilən sistemli və ardıcıl iqtisadi islahatlar barədə məlumat verən Rüfət Məmmədov beynəlxalq qurumların hesabatlarında ölkəmizin mövqeyinin davamlı olaraq yaxşılaşdığını, “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycanın 32 pillə irəliləyərək 190 ölkə arasında 25-ci yerdə qərarlaşdığını və 10 ən islahatçı ölkə sırasına daxil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini keçirilən biznes forumun işgüzar dairələr arasında müzakirələrin aparılması, əməkdaşlığın perspektiv sahələrinin müəyyənləşdirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu qeyd edib, Xorvatiya iş adamlarını Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitindən yararlanmağa, azərbaycanlı həmkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Xorvatiya Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Mariya Buriç Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirib, bu gün keçirilən biznes forumda iş adamlarının fəal iştirakının qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına marağın göstəricisi olduğunu, bu gün keçirilən biznes forumun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, yeni əlaqələrin qurulmasına töhfə verəcəyini qeyd edib. Mariya Buriç regionun önəmli ölkəsi olan Azərbaycanda Xorvatiya Səfirliyinin açılmasının siyasi-iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulanıb.
Tədbirdə Azərbaycan və Xorvatiyanın biznes mühiti və investisiya imkanlarına dair təqdimatlar keçirilib.

Состоялся азербайджано-хорватский бизнес-форум
29 апреля в Баку при поддержке Министерства экономики и Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) состоялся азербайджано-хорватский бизнес-форум.
В мероприятии наряду с официальными лицами приняли участие более 80 предпринимателей, работающих в различных сферах экономики.
Выступивший на бизнес-форуме заместитель министра экономики Руфат Мамедов отметил, что азербайджано-хорватские торговые и экономические связи развиваются.
Было отмечено, что до сегодняшего дня между Азербайджаном и Хорватией было подписано 22 документа в различных сферах.
В Азербайджане успешно работают хорватские компании. В 2018 году товарооборот между двумя странами вырос на 16% по сравнению с предыдущим годом и составил 250 млн долларов.
Говоря об экономике Азербайджана, проводимых системных и последовательных экономических реформах, Руфат Мамедов отметил, что рейтинг нашей страны в отчетах международных структур постоянно улучшается, в отчете «Doing Business 2019» Азербайджан, продвинувшись на 32 строчки, занял 25 место среди 190 стран, и вошел в десятку стран-реформаторов. Замминистра отметил, что проводимый бизнес-форум является благоприятной платформой для обсуждения между деловыми кругами, определения перспективных сфер сотрудничества. Он пригласил хорватских предпринимателей воспользоваться созданной в Азербайджане благоприятной бизнес - и инвестиционной средой, активно сотрудничать с азербайджанскими коллегами.
Заместитель премьер-министра Республики Хорватия, министр иностранных дел и по европейским вопросам Мария Бурич выразила удовлетворение визитом в Азербайджане. Она отметила, что активное участие деловых людей в сегодняшнем бизнес-форуме является показателем интереса к развитию взаимных связей. По ее словам, бизнес-форум внесет вклад в расширение сотрудничества, налаживание новых связей.
Мария Бурич подчеркнула, что открытие посольства Хорватии в важной стране региона – Азербайджане имеет важное значение с точки зрения расширения политического и экономического сотрудничества.На мероприятии прошли презентации, посвященные бизнес-среде и инвестиционным возможностям Азербайджана и Хорватии